Kronika Nowego Targu i Powiatu Nowotarskiego Rok 2001
Styczeń
- 3 stycznia nowotarskie władze udały się do Ludźmierza na pogrzeb śp. księdza prałata Leonarda Harędzińskiego, zmarłego w wieku 84 lat. Ksiądz prałat Harędziński długoletni proboszcz Sanktuarium Ludźmierskiego, przyjaciel z czasów seminaryjnych Ojca Świętego Jana Pawła II, przeżył w kapłaństwie 55 lat. Znany był z przywiązania i sympatii do Nowego Targu.
- 5 stycznia na tradycyjne spotkanie noworoczne burmistrz Nowego Targu wraz z Zarządem Miasta zaprosili swych gości do nowo otwartej restauracji „Steskal”. Stawiło się ponad 250 osób; władze miejskie, powiatowe, przedstawiciele duchowieństwa, samorządów, szefowie nowotarskich instytucji, politycy, biznesmeni oraz wielu znamienitych gości. Najpierw obejrzano program artystyczny przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury, potem okolicznościowe mowy i życzenia wygłosili; burmistrz Marek Fryźlewicz, biskup Jan Szkodoń i wojewoda Ryszard Masłowski, a następnie przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Sięka wzniósł noworoczny toast. W uroczystym nastroju i przyjaznej atmosferze wszyscy życzyli sobie wszelkiej pomyślności w nowym roku i nowym wieku.
- 6 stycznia uczniowie nowotarskich szkół – laureaci konkursu „Misjonarze wczoraj i dziś”, udali się wraz ze swymi opiekunami do Krakowa, gdzie w kościele Miłosierdzia Bożego odbyła się uroczystość rozdania nagród i wyróżnień. Po odbiór I nagrody pojechały dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu.
- Także 6 stycznia, tradycyjnie w święto Trzech Króli, odbył się „Opłatek u Podhalan”. Spotkanie było szczególnie uroczyste, gdyż wypadło w dniu zakończenia obchodów Roku Jubileuszowego. Po obejrzeniu misyjnej inscenizacji bożonarodzeniowej w wykonaniu dzieci z pobliskiego Ostrowska, łamano się opłatkiem, wspólnie wieczerzano i kolędowano w świątecznym i rodzinnym nastroju.
- 6 stycznia miało miejsce ważne wydarzenie gospodarcze – pierwsze zgromadzenie członków Fundacji Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego. Fundacja skupia w swoim gronie członków - przedstawicieli zarówno władz samorządowych z założycielskich gmin i powiatu, jak i lokalnych przedsiębiorców. Spotkanie odbyło się w pawilonie wystawowym ZZW w Niedzicy i poświęcone było kierunkom działania Fundacji w najbliższym czasie. Fundacja zarejestrowana została 20 grudnia 2000 r. Przewodniczącym Rady został Starosta Nowotarski – Jan Lasyk, prezesem Zarządu – Janusz Majcher, a obowiązki dyrektora objął Stanisław Apostoł. Na pierwsze spotkanie przyjechali: Jerzy Kwieciński – sekretarz przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Polsce, Marek Kozak – Dyrektor Generalny Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i profesor Marian Kołodziej – kierownik Zakładu Integracji Europejskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- 7 stycznia w Galerii „Jatki” otwarto wystawę pt. „Polonia Słubice” autorstwa Ryszarda Góreckiego i Huberta Czerepoka.
- W tym samym dniu, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w Polsce już po raz dziewiąty. Na Podhalu także gra od 9 lat choć z różnym powodzeniem. W tym roku w naszym mieście jedynie strażacy włączyli się do akcji, zorganizowali pokaz sprzętu strażackiego i zbierali datki, które następnie przekazali do rabczańskiego sztabu WOŚP.
- 7 stycznia w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chórów: „Echo Gorczańskie” z Nowego Targu, „Wierchy” z Zakopanego oraz „Watra”, „Kantylena” i „Rabiańskie Dzieci” z Raby Wyżnej.
- 8 stycznia w Krakowie Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, którego Nowy Targ jest członkiem, przyznało tytuł Honorowego Małopolanina 2000 Roku księdzu kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu. Taki sam tytuł otrzymał mecenas Kazimierz Barczyk – poseł z Krakowa.
- 8 stycznia TVP w programie I nadała reportaż o wyprawie w Andy Peruwiańskie. Wśród uczestników tej wyprawy byli także nowotarżanie: Grzegorz Gaj, Ludwik Huzior i Wojciech Wiltos.
- 12 stycznia odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionej kapliczki św. Jana Kantego na nowotarskim Rynku. Na zaproszenie burmistrza Marka Fryźlewicza przybyli na tę uroczystość: rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Franciszek Ziejka, ksiądz prałat Władysław Gasidło – kustosz Kolegiaty św. Anny w Krakowie /w Kolegiacie spoczywają relikwie św. Jana Kantego profesora Akademii Krakowskiej/, radni miejscy z przewodniczącym Zbigniewem Sięką, proboszczowie nowotarskich parafii, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, szefowie nowotarskich instytucji. Po poświęceniu kapliczki zebrani udali się do sali reprezentacyjnej Ratusza, gdzie wysłuchali wykładu prof. Franciszka Ziejki na temat związków Podhala z Uniwersytetem Jagiellońskim. Na zakończenie uroczystości burmistrz Marek Fryźlewicz przekazał dar dla Uniwersytetu – zabytkową płaskorzeźbę z 1900 roku wykonaną przez T. Błotnickiego, upamiętniającą 500-lecie odnowienia UJ oraz wręczył dostojnym gościom pamiątkowe medale i Monografie Nowego Targu. Płaskorzeźba została wcześniej podarowana miastu przez Grażynę i Macieja Żelazny, znanych nowotarskich kolekcjonerów.
- 13 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert noworoczny pod nazwą „Serca ludzkie się radują”, na który złożyły się kolędy i pastorałki w wykonaniu Chóru „Gorce”, zespołu wokalnego „Akord” oraz zespołów regionalnych „Śwarni” i „Turlicki”.
- Także 13 stycznia, w Szkole Podstawowej Nr 11 zorganizowano „Opłatek AK-owców”, na którym spotkali się dawni żołnierze Armii Krajowej. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz: burmistrz Marek Fryźlewicz, starosta Jan Lasyk oraz komendant WKU ppłk. Krzysztof Cypara.
- W tym dniu również odbyło się w remizie na Kowańcu walne zebranie członków Ochotniczej Straży Pożarnej, poświęcone przygotowaniom do jubileuszu 120-lecia istnienia nowotarskiej OSP.
- 14 stycznia Chór „Gorce” koncertował w Filharmonii Krakowskiej w towarzystwie chóru „Organum” i znanych solistów. W koncercie wystąpił również zespół folklorystyczny „Śwarni” i Wanda Szado-Kudasikowa z programem poświęconym pamięci ks. prof. Józefa Tischnera. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczono na potrzeby hospicjum.
- 15 stycznia na plebanii kościoła św. Katarzyny odbyło się tradycyjne spotkanie, na które ksiądz prałat Mieczysław Łukaszczyk zaprosił radnych Nowego Targu.
- 17 stycznia w kawiarni MOK-u nowotarskie koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zorganizowało opłatek dla kilkudziesięciu swoich członków.
- 18 stycznia w Zespole Szkół Rolniczych w Nowym Targu wręczone zostały dyplomy absolwentom Medycznego Studium Zawodowego.
- 19 stycznia uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 wystawili „Jasełka”, na które zaproszono nie tylko rodziców, ale i mieszkańców naszego miasta.
- 19 stycznia odbył się VII Kongres Euroregionu „Tatry” /tym razem w Limanowej/. Podczas kongresu podsumowano dotychczasową działalność, przyjęto do Związku Transgranicznego powiat gorlicki i wybrano nowe władze. Z Nowego Targu do Rady Euroregionu „Tatry” został wybrany Eugeniusz Zajączkowski – z-ca burmistrza i równocześnie przewodniczący Rady Powiatu, z Lipnicy Wielkiej- Emil Kowalczyk i z Krościenka n.D.-Bogusław Waksmundzki.
- Również 19 stycznia przedstawiciele władz powiatu oraz Urzędu Powiatowego w Kieżmarku spotkali się w centrum konferencyjnym Willa Bank w Osadzie Turystycznej w Czorsztynie. Stronę polską reprezentowali przedstawiciele władz powiatu ze starostą Janem Lasykiem na czele. Delegacji słowackiej przewodniczył Jan Soliar –prednosta /starosta/ z Kieżmarku. Podczas spotkania odbyły się warsztaty polsko-słowackie, mające na celu poznanie się nawzajem, wymianę doświadczeń i nawiązanie współpracy.
- Dla konkretyzacji rozmów spotkania odbyły się w wyselekcjonowanych zespołach roboczych: I grupę tworzyli przedstawiciele zarządów powiatów oraz wójtowie i burmistrzowie przygranicznych gmin, II grupę – przedsiębiorcy, którym przewodniczył Władysław Urbaniak z Podhalańskiego Towarzystwa Gospodarczego, III zespół złożony był z urzędników struktur powiatowych po obydwu stronach granicy. Warsztaty oceniono jako bardzo owocne i podjęto decyzję o kontynuacji w następnych latach spotkań o podobnym charakterze.W niewielkiej odległości od Osady Turystycznej Czorsztyn, gdzie odbywały się warsztaty, bo na stokach góry Wżdar w Kluszkowcach, dokonano w tym samym czasie uroczystego otwarcia wyciągu narciarskiego w kompleksie rekreacyjno- sportowym. Ta potężna inwestycja powstała przy partycypacji udziałowców spółki Czorsztyn –Ski, czyli mieszkańców Kluszkowiec, Maniów, Mizernej i Czorsztyna.
- 21 stycznia odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wzięły w nim udział chóry: „Echo Gorczańskie” z Nowego Targu, „Wierchy” z Zakopanego i „Kantylena” z Raby Wyżnej.
- Tego też dnia dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krauszowie wystąpiły na scenie MOK z „Jasełkami”.
- Wśród powiatowych wydarzeń kulturalnych odnotować należy zorganizowane 21 stycznia przez dyrektora Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce – Jana Fudalę PIERWSZE ŚWIĘTO KOLĘDNICZE . Wzięły w nim udział zespoły ludowe, kapele i muzykanci z całego regionu: Podhalanie, Zagórzanie, Kliszczacy, Górale Biali i Pienińscy.
- Również w tym dniu w Szaflarach odbyła się VIII Parada Gazdowska o Puchar Starosty.
- 24 stycznia władze miasta spotkały się z przedstawicielami amerykańskiej Fundacji na rzecz rozwoju demokracji lokalnej, która w ramach pozyskanego przez Nowy Targ grantu /projekt LGPP/ opracowała analizę finansową naszego miasta.
- 25 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się noworoczny koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu.
- 26 stycznia otwarta została w Miejskim Ośrodku Kultury wystawa prac laureatów XXIV Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej w roku 2000 - MALARSTWO BEATY ZALOT I RZEŹBA JERZEGO FUGLA.
- 28 stycznia w salach Muzeum Podhalańskiego PTTK otwarto wystawę pn. „KAPŁAN” poświęconą pamięci księdza Jerzego Popiełuszki.
- Tego dnia odbył się też w sali widowiskowej MOK koncert Grzegorza Turnaua.
- 28 stycznia ksiądz proboszcz Franciszek Juraszek obchodził 25-lecie swej posługi kapłańskiej w nowotarskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na rocznicową uroczystość przybył ks. kardynał Franciszek Macharski, który celebrował mszę św. Okolicznościowe kazanie wygłosił proboszcz sąsiedniej parafii ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, który podkreślił wyjątkowe zasługi księdza Juraszka. Do serdecznych jubileuszowych życzeń dołączył swoje burmistrz Marek Fryźlewicz, a parafianie obdarowali swego proboszcza kwiatami.
- 29 stycznia w Urzędzie Miejskim w Nowym Targu poseł Franciszek Adamczyk spotkał się z radnymi i dyrektorami placówek oświatowych w powiecie nowotarskim. Dyskutowano o problemach reformowanej oświaty.
- Również tego dnia TV Kraków wyemitowała reportaż o nowotarskiej oczyszczalni ścieków dotyczący głównie rozwiązania problemu osadów.
- 29 stycznia na Długiej Polanie w Nowym Targu odbyły się Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w Biegach Narciarskich zorganizowane przez Wojewódzki Związek Sportowy i Miejski Ośrodek Sportowy w Nowym Targu.
- 30 stycznia nowotarscy urzędnicy przeszli krótkie szkolenie. Wysłuchali wykładu profesora Andrzeja Szromnika z Akademii Ekonomicznej w Krakowie na temat: „Jakość obsługi interesantów w urzędach administracji terenowej”.
- 31 stycznia w Zespole Szkół Rolniczych odbył się uroczysty Koncert Laureatów I Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „NA WILIJĄ GLORYA”. Pierwsze miejsce zdobył zespół „Rzeź Niewiniątek” w składzie: Małgorzata Podlipni, Monika Gerner i Sabina Sąder. Na uroczystość wręczenia nagród przybyli m.in.; ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk , burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, starosta Jan Lasyk, urzędujący członek Zarządu Powiatu – Julian Stopka, naczelnik Wydziału Edukacji – Władysław Pilch oraz wizytatorka Kuratorium Oświaty – Anna Pęksa.
- Warto także odnotować, że w styczniu:
- Otwarto w Nowym Targu kawiarnię artystyczną „Plama” mieszczącą się przy ul. Kościelnej. Inicjatorzy przedsięwzięcia Maciej Kudasik i Andrzej Milewski zaprosili do realizacji ambitnych planów ludzi młodych, zdolnych, zainteresowanych literaturą, muzyką i działalnością kabaretowo-teatralną.
- Jubileusz 40-lecia swych organizacji świętowali członkowie kół myśliwskich „Głuszec”, „Gorce” i „Ponowa”.
- Według statystyki urzędowej małopolskim miastom ubywa ludności. Wyjątkiem w tym względzie jest nasze miasto, które w 2000 roku zyskało 80 mieszkańców. Rok 2001 powitało 34 625 nowotarżan.
- W nowotarskim Ratuszu bawili niezwykli goście. Damian Sylwester Dąbrowski – pierwszy nowotarżanin nowego tysiąclecia, urodzony 1 stycznia 2001 roku o godzinie 13,55,został przyniesiony przez rodziców i przespał na ich rękach całe spotkanie nie zwracając uwagi na flesze i całe zamieszanie wokół siebie. Burmistrzowie Marek Fryźlewicz i Eugeniusz Zajączkowski obdarowali malucha medalem, bonem towarowym i maskotką tegorocznej Uniwersjady.
- Także w Ratuszu władze miasta spotkały się z Ewą Pawlikowską – wybitną sportsmenką dwukrotną mistrzynią świata w karate kyokushin i dwukrotną zwyciężczynią w turnieju wszystkich mistrzyń rozgrywanym w Japonii /to oczywiście tylko niektóre zdobyte przez nią tytuły/ i jej trenerem Franciszkiem Kolasą. Oprócz pamiątkowego medalu Ewa Pawlikowska otrzymała zapewnienie władz miejskich o sponsorowaniu jej wyjazdu na zawody do Rosji. Na zakończenie spotkania mistrzyni dała krótki popis swych umiejętności. Walczyła oczywiście tylko z trenerem.
Luty
- 2 lutego odbyła się w Ludźmierzu II Kumoterska Gońba. Zgromadzona publiczność miała możliwość obejrzenia „Parady Gazdowskiej”, a po niej „Wyścigu Kumoterek”, skiringu i ski-skiringu. Imprezę przygotował Zarząd Gminy Nowy Targ, Ludźmierski Oddział Związku Podhalan i Rada Sołecka w Ludźmierzu.
- 3 lutego na nowotarskim lotnisku odbyły się eliminacje do Mistrzostw Polski w Snowmobilu /skutery śnieżne/. W tej dyscyplinie prym wiodą nowotarżanie i oni też wygrali zawody. Zwycięzcami zostali: Marek Pawlikowski i Maciej Rajski.
- 4 lutego
„Czy trudno pisać wiersze?
To całkiem proste
Wystarczy mieć oczy otwarte
I w sercu wiosnę”
Ta strofa była myślą przewodnią poetyckiego spotkania w MOK, w czasie którego Wanda Szado-Kudasikowa prezentowała swoje wiersze zawarte w najnowszym tomiku zatytułowanym „ FURGNĄĆ KU NIEBU”, a jej syn Maciej Kudasik czytał utwory poetyckie ze swojego wydanego ostatnio tomiku „SAM SOBIE BOGIEM, SZATANEM, CZŁOWIEKIEM”. - W Szkole Podstawowej Nr 11 odbyło się walne zgromadzenie koła Nr 16 Polskiego Związku Wędkarskiego. Członkowie tego największego w Nowym Targu stowarzyszenia nie tylko uprawiają wędkarstwo, ale również zaangażowani są w edukację ekologiczną dzieci i młodzieży oraz utrzymanie w czystości rzek i potoków podhalańskich.
- 5 lutego Rabiański Zakład Opiekuńczo- Leczniczy im. bł. Siostry Faustyny Kowalskiej przyjął pierwszych pacjentów. Jest to jeden z pięciu niepublicznych zakładów opiekuńczo- leczniczych w Małopolsce, z którymi Kasa Chorych podpisała umowy na świadczenie usług. Dzień później zakład wizytowała Powiatowa Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Uzdrowiskowych, która wystawiła mu bardzo pozytywne opinie.
- 7 lutego rozpoczęła się XX Zimowa Uniwersjada w Zakopanem. W jubileuszowych igrzyskach, które trwały do 16 lutego, wzięło udział około 1200 sportowców akademików z 55 krajów. Program sportowy obejmował 9 dyscyplin zimowych. Większość z nich rozegrano w Zakopanem. Nowy Targ organizował rozgrywki hokejowe.
- 8 lutego wieczorową porą odbyła się ceremonia otwarcia Turnieju Hokejowego Uniwersjady 2001 na Stadionie Zimowym w Nowym Targu. Wyremontowana na tę okazję hala lodowa prezentowała się efektownie. Znicz olimpijski zapalił wielokrotny zawodnik hokejowej reprezentacji Polski – olimpijczyk Andrzej Iskrzycki. W tym dniu rozegrano mecz hokejowy Polska –Korea, który wygrała nasza reprezentacja, jednak późniejszy remis z hokeistami z Japonii pozbawił ją możliwości gry o medal. Turniej pokazał, że hokej na lodzie nadal cieszy się wielkim zainteresowaniem w naszym mieście. Mecze hokejowe obejrzało tysiące kibiców. Sportowe igrzyska były też największą atrakcją tegorocznych ferii zimowych, choć trzeba podkreślić, że z okazji Uniwersjady przygotowano w naszym mieście wiele różnorodnych atrakcji kulturalno-rozrywkowych i sportowo-rekreacyjnych. Ponadto w Szkołach Podstawowych Nr 2 i Nr 5 nauczyciele przy pomocy Urzędu Miasta zorganizowali zimowiska dla dzieci z bogatym programem sportowym.
- 8 lutego staraniem Muzeum Podhalańskiego PTTK i Zarządu Miasta otwarta została w Ratuszu wystawa fotograficzna ze zbiorów Muzeum Archidiecezji w Krakowie zatytułowana „Cracovia Sacra”. Autorem eksponowanych prac był Michał Grychowski.
- 9 lutego w Galerii „Jatki” odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych dwóch autorów: Romualda Wiśniewskiego i Dariusza Mierzwickiego.
- 10 lutego na zaproszenie Starosty Nowotarskiego na Spotkanie Noworoczno- Opłatkowe z Małopolskim Stowarzyszeniem Sołtysów przyjechało ponad 70 podhalańskich sołtysów. Po mszy św. w ludźmierskim sanktuarium, odbyło się spotkanie w Domu Podhalan, gdzie przemówienia okolicznościowe wygłosili: Antoni Rapacz- prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów i starosta Jan Lasyk. W obradach wzięli także udział: radna Sejmiku Województwa Małopolskiego- Ewa Iwulska i wójt gminy Nowy Targ- Jan Smarduch. Po dyskusjach, specjalnie dla uczestników spotkania, zostały przedstawione jasełka góralskie przygotowane przez dzieci i młodzież z Ludźmierza.
- 11 lutego z okazji Dnia Chorego, święta ustanowionego przez Ojca Świętego – Jana Pawła II nowotarski ZOZ zorganizował na terenie Oddziału Ratunkowego w nowym szpitalu – dzień otwarty. Bez skierowania i bezpłatnie każdy mógł skorzystać z konsultacji chirurga, ortopedy, internisty, zrobić podstawowe badania, a także skorzystać z zabiegów w Zakładzie Fizjoterapii. Z tej też okazji rozdano w Warszawie nagrody dla najlepszych lekarzy 2000 roku. Miło odnotować, że wśród nagrodzonych była Izabela Czepiel-Pajerska, lekarz rodzinny z Zakładu „Medicus Vita” w Nowym Targu.
- 13 lutego Nowy Targ gościł Konsula Generalnego Konsulatu Francji w Krakowie Rolanda Blattmana. Wizyta zbiegła się z 20-leciem partnerskich kontaktów między Nowym Targiem, a Evry. Najpierw odbyło się spotkanie z władzami miasta i działaczami Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej, potem zwiedzano miasto, a następnie Konsul uczestniczył w Posiadach Góralskich, których tematem wiodącym było wspieranie rozwoju regionalnego. Nie zabrakło potraw regionalnych oraz muzyki, tym razem nie góralskiej , a jazzowej i cygańskiej. Na zakończenie spotkania burmistrz Marek Fryźlewicz obdarował Konsula medalem pamiątkowym i maskotką Uniwersjady.
- Także 13 lutego w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu odbyła się narada na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie nowotarskim. W porównaniu z innymi regionami ocena wypadła korzystnie, ale niestety i u nas przestępczość wzrasta.
- 14 lutego v-ce Marszałek Województwa Małopolskiego Janusz Sepioł w sali obrad Urzędu Miasta przedstawił zebranym radnym miejskim, powiatowym i zainteresowanym samorządowcom uchwaloną w końcu 2000 roku Strategię Województwa Małopolskiego oraz programy pomocowe Unii Europejskiej, z których będą mogły korzystać samorządy.
- 14 lutego otwarto w naszym mieście pierwszy na terenie powiatu nowotarskiego Powiatowy Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej „Promyk”. Stałą opiekę od poniedziałku do piątku znajdzie w nim 30 chorych na przewlekłe choroby psychiczne lub upośledzonych intelektualnie. Będą mogli uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych i rehabilitacyjnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb. „Promyk” rozpoczął działalność pod kierunkiem Barbary Fudalewicz – Solik.
- 15 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę z dziejów Nowego Targu zatytułowaną „INICJATYWY NASZYCH DZIADKÓW”. Była to ekspozycja zbiorów Ryszarda Rabiasza i Ryszarda Bittmara.
- 16 lutego na terenie nowotarskiej oczyszczalni ścieków oddano do użytku instalacje do suszenia i spalania osadu. Dotychczasowa wywózka nadmiernego osadu do spalarni w Dąbrowie Górniczej była rozwiązaniem na krótką metę, w dodatku rujnującym budżet miejski, więc władze postanowiły radykalnie rozwiązać problem poprzez instalację suszarni i spalarni osadu. Dyrektor Wojciech Kniotek zaprezentował obiekt przedstawicielom lokalnej władzy, parlamentu oraz dziennikarzom. Obecny był także v-ce prezes NFOŚ – dr Lech Płotkowski. Obiekt został poświęcony przez ks. Franciszka Rembiesę proboszcza parafii św. Brata Alberta na osiedlu Niwa.
- 17 lutego Towarzystwo Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni” wraz z Urzędem Miasta – głównym fundatorem nagród, zorganizowali VI „Karnawał na śniegu”. Zawody narciarskie O Memoriał Władysława Sięki odbyły się wprawdzie na resztkach śniegu, ale i tak zabawa była świetna, a wykazać się trzeba było nie tylko dobrym wynikiem, ale i strojem regionalnym. Dalszy ciąg imprezy odbywał się w MOK, gdzie na odmianę liczyły się umiejętności w tańcu, śpiewie i grze na instrumentach muzycznych.
- Tradycyjnie w okresie karnawału organizowane są konkursy potraw regionalnych. 17 lutego zorganizowany został przez Gminny Ośrodek Kultury w Kluszkowcach, Urząd Gminy Czorsztyn i Koło Gospodyń Wiejskich, już VII Konkurs Potraw Regionalnych. Podobny konkurs zorganizowano również 24 lutego w Zaskalu.
- Od 17 do 18 lutego w Zamku Niedzickim i niedzickim Gminnym Ośrodku Kultury odbywały się „ŚPISKIE ZWYKI”. Zgromadzeni widzowie mieli możliwość zapoznania się z oryginalną kulturą spiską w czasie Konkursu Gawyndziorzy, Konkursu Granio na Gynślaw, a także uczestnicząc w Przepatrzowinach Śpiskich Zwycajów prezentowanych przez zespoły z Jurgowa, Czarnej Góry, Łapsz Wyżnych, Kacwina, Niedzicy, Frydmana i Krempach.
- 17 lutego mszą św. w kościele w Waksmundzie, odczytaniem apelu poległych i złożeniem kwiatów, uczczono 53 rocznicę śmierci mjr. Józefa Kurasia Ognia. Tradycyjne już spotkanie opłatkowe w tym dniu zorganizowało Waksmundzkie Koło „Podhale” Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego- Oddział w Krakowie.
- 19 lutego w ramach programu „Zielone miasto” zostało zorganizowane spotkanie z prezesem Podhalańskiego Związku Gmin Markiem Skrzypkiem, dotyczące aktualnego stanu przygotowań do budowy zakładu utylizacji odpadów komunalnych i perspektyw rozpoczęcia prac budowlanych.
- 20 lutego upamiętniono 155 rocznicę Powstania Chochołowskiego. Po uroczystej mszy św. w kościele p.w. św. Jacka w Chochołowie, zgromadzone delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Chochołowskich. Na zakończenie uczestnicy uroczystości spotkali się w miejscowej Szkole Podstawowej, gdzie dzieci i młodzież przygotowały okolicznościową akademię.
- 20 lutego Forum „Bezpieczne miasto” przedstawiło sprawozdanie z działalności w roku 2000 oraz ustaliło ramowy program działania na 2001 rok, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki i zapewnienia dzieciom i młodzieży warunków do pożytecznego spędzania wolnego czasu. Zaaprobowano również przeprowadzanie kontroli dotyczących narkotyków w szkołach przez zespoły złożone z policjantów i strażników miejskich wraz ze specjalnie wyszkolonym psem.
- 21 lutego na XXXI Sesji Rady Miejskiej w Nowym Targu uchwalono budżet miasta na rok 2001.Planowane przychody wynoszą: 41 858 601 zł, a wydatki: 41 356 451zł. Różnica między dochodami, a wydatkami stanowi nadwyżkę budżetu miasta w kwocie 502 150,-zł, która ma być przeznaczona na pokrycie spłat rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w latach ubiegłych. Warto zaznaczyć, że w czasie sesji Rady Miejskiej odznaczony został Medalem za Zasługi dla Nowego Targu – v-ce prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – Lech Płotkowski.
- 22 lutego członkowie Rady Euroregionu „Tatry” spotkali się w sali reprezentacyjnej Ratusza, aby omówić kierunki działania, które będą przedstawione na kongresie Euroregionu.
- 23 lutego odbył się VII Kongres Transgranicznego Związku Euroregion „Tatry”. Obradom przewodniczyli ze strony polskiej - Eugeniusz Zajączkowski przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego i Peter Burian ze strony słowackiej. Priorytetowym zadaniem na najbliższy okres będzie organizacja Ośrodków Promocji i Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu i Słowacko-Polskiej w Kieżmarku.
- 27 lutego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zorganizowała Konferencję dla wszystkich bibliotekarzy powiatu nowotarskiego. W szczególnie miłej atmosferze przebiegała druga część Konferencji zatytułowana „Poetycki pączek z różą w środku”. Jak przystało na ostatni dzień karnawału były i poetyckie strofy i pączki z różą.
- Warto jeszcze odnotować, że w lutym odbyło się w Nowym Targu I organizacyjne spotkanie Platformy Obywatelskiej, w którym uczestniczyli sympatycy i członkowie tego nowego ugrupowania politycznego.
- W sporcie młodzi hokeiści „Podhala” odnieśli sukces wygrywając Mistrzostwa Polski w Hokeju na Lodzie Juniorów, a 50 osobowa reprezentacja powiatu nowotarskiego zdobyła II miejsce w klasyfikacji drużynowej na Słowackiej Olimpiadzie Sportów Zimowych roczników 1986- 1987 w Spiskiej Nowej Wsi. Najlepiej z reprezentacji powiatu wypadła sekcja short tracka, składająca się z zawodników KS Podhale Nowy Targ. Najwięcej odznaczeń pośród dziewcząt zebrała Edyta Długa, która zwyciężyła na dystansie 500 m i 330 m. Wśród chłopców najlepsze wyniki uzyskał Dariusz Chowaniec, który na dystansie 500 m zajął drugie, a na dystansie 800 m- trzecie miejsce. Wśród narciarzy- biegaczy największe osiągnięcie to zwycięstwo Sylwii Jaskowiec w biegu indywidualnym w stylu dowolnym na 3 km. Organizatorem wyjazdu był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Nowym Targu. Kierownikiem ekipy polskich zawodników był Stanisław Mrowca, opiekunem i trenerem hokeistów- Robert Furca, narciarzy biegowych- Bogusław Gumuliński, short tracka- Lidia Olcoń-Matuszek.
- Wydarzenie sportowe o nieco innym charakterze miało miejsce w Rabce- Zdroju przez dwa kolejne feryjne weekendy: 17-18 i 24-25 lutego. Były to XVII Otwarte Mistrzostwa Podhala w Szachach. Uroczysta inauguracja odbyła się w rabczańskiej Galerii Pod Aniołem, a przybyli tam nie tylko liczni zawodnicy, ale i Stanisław Turecki, prezes Małopolskiego Związku Szachowego z Krakowa oraz Józef Skawiańczyk, burmistrz uzdrowiska. Po pasjonujących rozgrywkach „Puchar Starosty Nowotarskiego” trafił do Bytomia- do Józefa Nogi, który został Mistrzem Podhala w grupie A. Najlepszą zawodniczką w grupie B okazała się Anita Baryczka z klubu Goniec- MOA ze Staniątek. Organizatorem turnieju, już po raz czwarty, był rabczański Miejski Ośrodek Kultury- kierowany przez Joannę Lelek, a sędzią głównym turnieju był Marek Czepiec. Mistrzostwa z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, stąd plany wzbogacenia ich w przyszłym roku o imprezy towarzyszące.
- Nowotarżanie korzystając z karnawałowych dni bawili się na licznych balach, zabawach, a młodzi na dyskotekach. Powodzeniem cieszyły się zwłaszcza bale; „ La Boheme” w MOK, Karnawałowy Bal Podhalan, charytatywny w restauracji „Steskal”, czy karnawałowe koncerty muzyczne w Klubie „Dudek”.
- Zakończył się proces zwrotu majątku należącego niegdyś do nowotarskiej społeczności żydowskiej, a będącego obecnie własnością samorządu. Na mocy podpisanej w lutym 2001 roku umowy- miasto oddało budynek chederu przy ul. Jana Kazimierza i równocześnie społeczność żydowska przejęła na swoje utrzymanie cmentarz żydowski w Nowym Targu.
Marzec
- 1 marca w Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa pod nazwą „FOTOGRAFIA PRASOWA”. Autorem fotogramów jest znany nowotarski dziennikarz Piotr Rayski-Pawlik, pracujący w „Gazecie Krakowskiej”, która objęła patronat medialny nad ekspozycją.
- W tym samym dniu odbyło się spotkanie członków i sympatyków Platformy Obywatelskiej. PO dysponuje już lokalem, telefonem, faksem oraz stroną internetową. Postanowiono spotykać się co 2 tygodnie w Klubie Politycznym dla przedyskutowania najważniejszych problemów społeczno-politycznych. W zebraniu uczestniczył pełnomocnik PO na nowosądecki okręg wyborczy – Andrzej Czerwiński.
- Także 1 marca odbyło się w ramach spotkań młodzieży z ludźmi polityki spotkanie burmistrza Marka Fryźlewicza z maturzystami Liceum Ogólnokształcącego im.Seweryna Goszczyńskiego. Młodzież wykazała duże zainteresowanie problemami naszego miasta, dyskutowała także o zagrożeniach narkomanią.
- Od 1 marca funkcję nowego dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej pełni lek. med. Stanisław Kłodziński, dotychczasowy Ordynator Oddziału Ratunkowego w nowotarskim szpitalu. W dniu 21 lutego br. Komisja Konkursowa wyłoniła kandydaturę doktora Kłodzińskiego spośród 6 kandydatów, którzy zgłosili swój udział w konkursie. Komisję Konkursową stanowiło 9 przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych działających na terenie SP ZOZ w Nowym Targu, przedstawiciel Rady Społecznej SP ZOZ w Nowym Targu, przedstawiciel Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz 6 przedstawicieli organu założycielskiego- Radni Powiatu Nowotarskiego. Obradujący w dniu 1 marca br. Zarząd Powiatu Nowotarskiego przychylił się do stanowiska 18 osobowej Komisji Konkursowej. W tym samym dniu starosta Jan Lasyk wręczył powołanie na stanowisko nowemu dyrektorowi.
- 2 marca w ramach międzynarodowej współpracy młodzieży w Unii Europejskiej, młodzież z Gimnazjum Nr 2 w Nowym Targu przedstawiła spektakl w języku angielskim poświęcony Wielkiej Brytanii. Świetny pomysł na poznawanie poszczególnych krajów UE , ich historii, kultury i obyczaju kontynuować będą pozostałe klasy, prezentując kolejne kraje Unii.
- W Galerii „Jatki” otwarta została wystawa plastyczna. Tym razem prace malarskie zaprezentowała krakowska artystka - Edyta Sobieraj .
- 3 marca w sali widowiskowej MOK zorganizowano finał II Wyborów Miss Ziemi Nowotarskiej, w którym startowało 15 urodziwych dziewcząt z powiatu nowotarskiego. Miss Ziemi Nowotarskiej i zarazem Miss Publiczności / wyjątkowa zgodność/ została Aleksandra Górska z Łapsz Wyżnych uczennica II LO Nowym Targu. Tytułu v-ce miss zdobyły dwie nowotarżanki Kinga Iskrzycka i Agnieszka Jachymiak.
- 4 marca w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została uroczysta msza św. podczas której urząd proboszcza parafii objął ksiądz kanonik Kazimierz Mynarski były proboszcz w Bukowinie Tatrzańskiej. Dotychczasowemu proboszczowi, księdzu prałatowi Franciszkowi Juraszkowi, za 25 letnią pracę duszpasterską złożył podziękowania ksiądz infułat Władysław Bielański z Katedry Wawelskiej. Ksiądz prałat Juraszek przeszedł na emeryturę i pozostał na parafii jako rezydent.
- 5 marca odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami zorganizowane przez burmistrza i Zarząd Miasta, tym razem w Szkole Podstawowej Nr 4 na osiedlu Niwa. Przybyło ponad 100 mieszkańców, którzy poruszali trudne problemy tego osiedla, m.in. brak kanalizacji, trudności komunikacyjne, a przede wszystkim sprawy związane z modernizacją „zakopianki”.
- 6 marca z-ca burmistrza Nowego Targu - Jan Kolasa, spotkał się z kilkudziesięcioosobową reprezentacją romskiego środowiska z powiatu nowotarskiego oraz prezesem Stowarzyszenia Romów. Na spotkaniu omawiany był program przygotowany przez samorząd w ramach ogólnopolskiej akcji na rzecz społeczności romskiej, który ma być realizowany przez 3 lata, a którego głównymi zagadnieniami są edukacja, opieka zdrowotna, bezrobocie i trudna sytuacja mieszkaniowa. W naszym mieście mieszka około 350 Romów /85 rodzin /. Na poprawę sytuacji Romów przeznaczono 480 tys. zł, z czego 400 tys. to środki rządowe, a pozostałe – samorządowe.Przy tej okazji warto nadmienić, że Artystyczny Zespół Cygański „Ciercheń” obchodził w tym roku 10 –lecie działalności. Jego założycielem, choreografem, muzykiem i dyrektorem jest Franciszek Gabor. „Ciercheń” mnóstwo razy reprezentował romski folklor w kraju i poza granicami zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
- 9 marca w Domu Nauczyciela odbyło się IV walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej.
- 10 marca nowotarska Galeria „Plama”, wernisażem i wystawieniem przez Macieja Kudasika sztuki „Życie Modiglianiego”, otworzyła swą działalność w niepowtarzalnej, jak zgodnie twierdzą uczestnicy, atmosferze i wspaniałym klimacie. Plany Galerii na najbliższą przyszłość są równie atrakcyjne.
- 12 marca w MOK odbyły się eliminacje rejonowe Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Wzięło w nich udział aż 30 grup, solistów i zespołów rywalizujących w czterech kategoriach: teatralnej, tanecznej, muzycznej i plastycznej.
- 14 marca Małopolska Regionalna Kasa Chorych zorganizowała w Urzędzie Miasta wykład doktora Leszka Badana pt. „Leczenie nadciśnienia tętniczego – współczesne poglądy”, którego wysłuchało około 150 lekarzy z całego regionu.
- 19 marca „CZŁOWIEK DLA CZŁOWIEKA MOŻE BYĆ CZĘŚCIĄ NIEBA” - Te słowa widnieją na Tablicy Pamiątkowej poświęconej ks. prof. Józefowi Tischnerowi, wmurowanej nieopodal auli Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego, którego zmarły ksiądz profesor był absolwentem. Odsłonięcie Tablicy nastąpiło w dniu św. Józefa. W uroczystościach wzięli udział krewni, przyjaciele księdza profesora, władze miasta, radni, nauczyciele i uczniowie Liceum. Tablicę ufundowali nowotarscy radni i nauczyciele LO. Wykonał ją artysta plastyk Piotr Chodorowicz, poświęcił w czasie uroczystości ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, a kazanie w czasie odprawionej z tej okazji mszy św. wygłosił ksiądz Mieczysław Zoń, szkolny kolega księdza Tischnera. Aula szkoły, którą ks. profesor darzył wielkim sentymentem nosić będzie od tego dnia Jego imię.
- 20 marca w MOK odbyły się eliminacje do XLVI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Gościem specjalnym imprezy był Leszek Długosz.
- W tym samym dniu, na zaproszenie uczniów klas maturalnych Zespołu Szkół Technicznych, przebywał w Nowym Targu senator RP (były Minister Skarbu) - Andrzej Chronowski. Na oryginalną lekcję wiedzy o społeczeństwie, wraz z parlamentarzystą przybył przewodniczący nowotarskiej „Solidarności” Bronisław Gibadło i starosta Jan Lasyk. W rozmowach z senatorem uczniowie poruszali tematy bieżącej polityki i gospodarki, a także zagrożeń związanych z przystąpieniem do Unii Europejskiej.
- 21 marca nowotarska młodzież świętowała 1 dzień wiosny na koncercie zorganizowanym w MOK-u, podczas którego kwestowano na rzecz działalności Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Nowym Targu.
- 23 marca odbyło się I Walne Zgromadzenie Nowotarskiej Izby Gospodarczej. Prezes NIG Jan Hajnos podsumował działania izby w ciągu pierwszego półtora roku jej istnienia, a Walne Zgromadzenie udzieliło absolutorium Zarządowi. Na zebranie przybyło około 30 przedsiębiorców i goście, w tym starosta Jan Lasyk i wiceburmistrz Nowego Targu Jan Kolasa. Na spotkaniu przedstawiciel Małopolskiego Związku Pracodawców z Krakowa - Wenancjusz Marczyk złożył na ręce prezesa NIG Jana Hajnosa list z zaproszeniem do współpracy na rzecz ochrony praw i godności interesów polskich przedsiębiorców.
- 28 marca zakończono i uroczyście podsumowano II Nowotarski Przegląd Twórczości Plastycznej Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Dwuosobowe jury w składzie: Anna Dziubas i Maria Mrożek nagrodziło i wyróżniło 54 autorów prac plastycznych. Burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył laureatom nagrody, a nauczycielom plastyki-opiekunom artystycznym uczestników, pamiątkowe dyplomy. Pokonkursowa wystawa została zaprezentowana w MDK.
- 29 marca Nowy Targ został zaproszony do udziału w spotkaniu przedstawicieli 100 wybranych samorządów, które odbyło się w Sopocie z inicjatywy prezydentów miast: Sopotu i Nowego Sącza, na którym postanowiono powołać do życia „Stowarzyszenie na rzecz profesjonalnego samorządu”.
- Także 29 marca radni Powiatu Nowotarskiego jednogłośnie uchwalili budżet na rok 2001. Jest on skromniejszy od ubiegłorocznego, a planowane dochody w tegorocznym budżecie wynoszą 87 000 409 zł. Natomiast przewidywane wydatki to kwota 87 620 534 zł., powstała różnica (620 125 zł.) zostanie pokryta z nadwyżki budżetowej z ubiegłego roku.
- 30 marca w Galerii „Jatki” odbył się wernisaż wystawy Piotra Biesa zatytułowanej „FINIS MUNDI”, a 31 marca w MOK otwarto wystawę prac dzieci i młodzieży szczawnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „MALARSTWO NA SZKLE – RYSUNEK – HAFT”.
- Ponadto w marcu:
- Członkowie nowotarskiego oddziału Karpackiego Związku Pszczelarzy spotkali się na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym, na którym wybrano nowe władze i omówiono najważniejsze problemy podhalańskich bartników.
- Około 1500 uczniów klas II i III nowotarskich szkół średnich przystąpiło do testu sprawdzającego wiadomości o Unii Europejskiej.
- Otwarta została w MOK wystawa prac plastycznych zatytułowana „PIES MÓJ PRZYJACIEL”, na którą nadeszło blisko 400 prac wykonanych przez dzieci i młodzież w różnych technikach plastycznych.
- Nowotarscy kuśnierze przekazali 25 kożuchów dla parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie znajduje się grób ks. Jerzego Popiełuszki.
- Z bogatej bazy danych, dotyczącej naszego miasta, można korzystać w internecie pod adresem: www.nowytarg.pl
- Sportowa chluba Nowego Targu, hokeiści KS „Podhale”, zakończyli rozgrywki na 6 miejscu. Jest to najgorsza lokata w historii występów popularnych „Szarotek” w ekstraklasie od sezonu 1955/56. W związku z fatalną sytuacją panującą w KS „Podhale” zorganizowano w marcu dwukrotnie „Forum hokeja nowotarskiego” z udziałem władz miasta i zaangażowanych w tę dyscyplinę działaczy w celu wypracowania strategii ratowania hokeja w naszym mieście. Powstał Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy, a na jego działalność przeznaczono 20 tys. zł, z nadzieją na przyszłe sukcesy sportowe. Ponadto radni uchwalili wcześniej w budżecie na 2001 rok przeznaczenie kwoty 900 tysięcy zł na utrzymanie hali lodowej.
Kwiecień
- 2 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Nowym Targu spotkali się z posłem Franciszkiem Adamczykiem. Dyskusja z młodzieżą dotyczyła prac parlamentu, polityki zagranicznej oraz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
- Także 2 kwietnia Nowy Targ zorganizował w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie wystawę „Krajobraz Górski” – stanowiącą dorobek organizowanego od 20 lat Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda. Licznie zgromadzonym krakowianom wystawę zaprezentowali burmistrz Marek Fryźlewicz i Leszek Pustówka dyrektor MOK. Przygrywała kapela „Śwarnych”.
- W związku z nową ustawą o ochronie przyrody, w skład Rad Parków Narodowych weszli przedstawiciele samorządów lokalnych. Przedstawicielem Nowego Targu w Radzie Gorczańskiego Parku Narodowego został Jan Ziemba v-ce przewodniczący Rady Miejskiej. 2 kwietnia w Porębie Wielkiej odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady GPN.
- 4 kwietnia odbyły się powiatowe eliminacje Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych, które zgromadziły nadspodziewanie wielu uczestników. Najlepsze zespoły jurorzy wytypowali na koncert finałowy do Skawiny:
- w kategorii solistów- Anitę Czupta, Piotra Pawłowskiego i Patrycję Jędrzejowską z Rabki-Zdroju,
- w kategorii zespołów wokalnych- Małe Triolki z Rabki- Zdroju,
- w kategorii zespołów wokalno- instrumentalnych- Ichtis z Sieniawy,
- w dziedzinie tańca- nowotarskie zespoły: Krystyna z Fitness Klubu, Efekt ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 2, Sylaba ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1, Body Fly z Gimnazjum nr 2 i Everybody z Młodzieżowego Domu Kultury, a także rabczański zespół Rytm z Ogniska Pracy Pozaszkolnej.
- W tym też dniu w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie dotyczące budowy hali sportowej w technologiach lekkich z udziałem Barbary Mirek-Mikuły – radnej miasta Krakowa i inicjatorki budowy kilkunastu hal tego typu w Krakowie. W naszym mieście istnieje potrzeba budowy co najmniej 2 takich hal przy nowotarskich szkołach.
- 5 kwietnia na nowotarskim lotnisku wylądowała grupa 40 oficerów łącznikowych NATO. Oficerowie odbyli rekonesans po Podhalu oraz uczestniczyli w spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych Markiem Biernackim, Komendantem Głównym Policji, Straży Pożarnej i samorządowcami.
- 5 kwietnia został rozstrzygnięty w Krakowie konkurs „Moje spotkanie z królową nauk”, w którym wzięło udział ponad 1500 uczniów, a wśród nich 38 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych. Dwoje z nich, Anna Antolec i Konrad Pietrzak zdobyli nagrody. Najlepsza praca Anny Antolec napisana była gwarą.
- 6 kwietnia została otwarta w MOK wystawa zatytułowana „ KATYŃ – WALKA O PRAWDĘ”, zorganizowana staraniem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, burmistrza Nowego Targu i Miejskiego Ośrodka Kultury.
- Także 6 kwietnia delegacja Powiatu Nowotarskiego wzięła udział w Uroczystej Drodze Krzyżowej ulicami Miasta Warszawy, organizowanej przez parafię p.w. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. W skład delegacji weszli górale pienińscy, którzy w strojach regionalnych nieśli krzyż na poszczególnych odcinkach drogi krzyżowej. Władze powiatowe reprezentował Bronisław Bublik- Sekretarz Powiatu Nowotarskiego.
- 7 kwietnia Klub Modelarzy „Skala” przygotował wspólnie z Muzeum Podhalańskim PTTK II Podhalańską Wystawę Modeli Redukcyjnych, na której zgromadzono około 400 prac modelarzy z różnych regionów Polski. Z tej okazji Poczta Polska wydała specjalną kartę.
- W tym samym dniu w Zespole Szkół Technicznych zakończono roczne, podyplomowe studia dla nauczycieli. Świadectwa ukończenia studiów odebrało aż 155 nauczycieli z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego.
- Także 7 kwietnia z okazji Światowego Dnia Poezji /w Polsce obchodzonego po raz pierwszy/ Biblioteka zorganizowała konkurs pod hasłem „Recytujemy najpiękniejsze wiersze poetów polskich”. Wzięły w nim udział dzieci klas 0 – III nowotarskich szkół podstawowych.
- W tym dniu również Galeria „Jatki” zorganizowała imprezę, tym razem spotkanie z trzecią muzą - koncert muzyki poważnej.
- 8 kwietnia w domu parafialnym przy kościele NSPJ odbył się spektakl „Dzień gniewu” wg Romana Brandstaettera przygotowany przez utalentowaną rabiańską młodzież pod kierunkiem księdza Grzegorz Babiarza.
- W Niedzielę Palmową, przypadającą w tym roku na 8 kwietnia, wierni wszystkich parafii Powiatu Nowotarskiego przynieśli do kościołów pięknie przystrojone palmy. Jednak te największe i najpiękniejsze znalazły się na corocznych konkursach palm w Rabce- Zdroju i Lipnicy Wielkiej. Na konkurs w Rabce- Zdroju, organizowany rokrocznie przy Muzeum im. Władysława Orkana przyniesione zostały palmy nie tylko z samej Rabki, ale i okolicznych gmin. Święto Bazi rozpoczęło się mszą św. w kościele parafialnym p.w. św. Marii Magdaleny, gdzie palmy zostały poświęcone. Następnie pochód z palmami przeszedł do Muzeum, gdzie jury oceniło wykonanie palm, a zgromadzonym gościom czas umilił zespół Robcusie, który przedstawił spektakl pt. Hej bazie, bazie, bazicki, oparty na tekstach dyrektora Muzeum- Jana Fudali. Do konkursu zgłoszono 78 palm i jury przyznało trzy I nagrody- za palmę: najwyższą, najpiękniejszą i wykonaną w najbardziej tradycyjny sposób. Była to niezwykle barwna impreza, która cieszyła się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i przybyłych turystów.
- W Wielkim Tygodniu czterdziestu małych aktorów, uczniów nowotarskiej Szkoły Podstawowej nr 5 wystawiło „Misterium Męki Pańskiej”, które wyreżyserowała szkolna katechetka Anna Paprocka. Starannie przygotowane stroje, scenografia i zaangażowanie aktorów wzbudziły uznanie widzów, nauczycieli i uczniów tej szkoły.
- ŚWIĘTA WIELKANOCNE przypadły na 15 i 16 kwietnia. Nowotarżanie tłumnie uczestniczyli w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia, które sprzyjały głębokim przeżyciom religijnym. Tłoczno w nowotarskich świątyniach było również w dni świąteczne. Tradycyjnie też wiele osób wybrało się na mszę św. rezurekcyjną odprawioną w schronisku na Turbaczu.
- Tuż po Wielkanocy ruszyła budowa świątyni w parafii Świętej Jadwigi Królowej na os. Bór w Nowym Targu.
- Podhalanie spotkali się na uroczystych poświątecznych „Posiadach Góralskich”. W trakcie spotkania omawiano przygotowania do uroczystości 80-lecia nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.
- Znajomość Ewangelii wg św. Marka była tematem konkursu zorganizowanego przez Kurię Metropolitalną w Krakowie. Eliminacje rejonowe odbyły się w Szkole Podstawowej Nr 5 w Nowym Targu , na które stawiło się ok. 100 uczestników, uczniów z 51 szkół. Z naszego miasta do konkursu diecezjalnego zakwalifikowała się Ewa Pańszczyk ze Szkoły Podstawowej Nr 2.
- 17 kwietnia powiat nowotarski zaczęła przemierzać sztafeta pieszych turystów, którzy szli jedną z 13 tras europejskiego rajdu o nazwie Eurorando. Prezes Oddziału PTTK „Gorce” Stanisław Marek był organizatorem rajdu na odcinku od Niedzicy do przejścia granicznego, gdzie pałeczkę sztafetową tzw. eurofon przejęli Słowacy.
- W tym też dniu do Nowego Targu przybyła delegacja z primatorem Franciszkiem Groholą na czele, z zaprzyjaźnionego słowackiego miasta Kieżmarku. W czasie spotkania omówiono szczegóły współpracy między naszymi miastami.
- Warto również odnotować, że Oddział PTTK „Gorce” zorganizował kurs dla kandydatów na beskidzkich przewodników górskich klasy III oraz przewodników terenowych po województwie małopolskim, którego zakończenie przewidziane jest w jesieni 2002 roku.
- 20 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu Wojewoda Małopolski Ryszard Masłowski w asyście Starosty Nowotarskiego Jana Lasyka wręczył uroczyście Krzyże Zasługi za Dzielność 13 strażakom i policjantom biorącym udział w akcji ratowniczej na Białym Dunajcu w lipcu ubiegłego roku. Prezydent RP nadał odznaczenia za szybką i zdecydowaną akcję ratowniczą, która została przeprowadzona 17 lipca ub.r. po tragicznym wypadku grupy 23 kajakarzy, którzy wpadli do rwącej wody. Odznaczeni zostali: mł. kpt. Janusz Barnaś, st.ogn. Adam Batkiewicz, ogn. Włodzimierz Drożdż, ogn. Jan Jurgowski, st.sekc. Czesław Kowalczyk, sekc. Stanisław Noworolnik, asp. Wojciech Stefaniak, sekc. Kazimierz Szczypta, st.ogn. Andrzej Zając, a także pomagający strażakom mieszkaniec Bukowiny Janusz Stachoń. Uhonorowani Krzyżami policjanci to: sierż. Marek Ciaś, st. post. Kazimierz Świder, mł. asp. Bogusław Wójciak, i mł. asp. Janusz Wójciak. Po uroczystości w Starostwie wojewoda udał się do szpitala, gdzie na oddziale ratunkowym odbyło się wręczenie listów gratulacyjnych dla personelu medycznego, który po lipcowym wypadku udzielał pomocy ofiarom żywiołu i niefrasobliwości.
- Również w tym dniu w Zespole Szkół Technicznych w Nowym Targu oddano do użytku pracownie dydaktyczno-techniczne / w zaadoptowanych do tego celu pomieszczeniach piwnicznych/. Wszystkie niezbędne prace wykonali uczniowie kl. III w ramach wolnego czasu.
- Także 20 kwietnia burmistrz Marek Fryźlewicz wraz z burmistrzem Niepołomic – posłem Stanisławem Kracikiem i wójtem ze Spytkowic Markiem Wierzbą zostali zaproszeni do „Księżówki” w Zakopanem, gdzie uczestniczyli w zorganizowanych dla księży warsztatach dotyczących rozwiązywania problemów społecznych na poziomie gminy, powiatu i województwa.
- 21 kwietnia w II programie TVP wyemitowano reportaż pt. „Wielkanocne zwyczaje świąteczne” przygotowany w Nowym Targu przez Redakcję Programów Katolickich. W programie udział wzięli m.in. Wanda Szado-Kudasik, Marcin Kudasik, Wanda Czubernat i Roman Dzioboń.
- Tego samego dnia studio teatralne w MOK zaprezentowało spektakl zatytułowany „ Próby czyli dramat kobiet ... i faceta”.
- 22 kwietnia w kościele Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie miała miejsce uroczystość poświęcenia tablicy pamiątkowej, dedykowanej pamięci mjr Józefa Kurasia Ognia i jego żołnierzy. W uroczystościach brał udział Sekretarz Powiatu Nowotarskiego Bronisław Bublik, który reprezentując lokalne władze Powiatu Nowotarskiego złożył wiązankę kwiatów pod nowo odsłoniętą tablicą.
- 26 kwietnia podczas sesji Rady Miejskiej po odczytaniu sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2000 – radni udzielili Zarządowi Miasta absolutorium. /Wcześniej pozytywną opinię wydała Regionalna Izba Obrachunkowa./ Wynik głosowania - 25 radnych głosowało za , 2 wstrzymało się od głosu - był uznaniem dla pracy członków Zarządu Miasta.
- 26 kwietnia odbyła się bardzo miła uroczystość – promocja książki nowotarskiego poety Romana Dziobonia zatytułowanej „Mój nowotarski niepamiętnik”.
- 27 kwietnia otwarta została wystawa pod nazwą „Przegląd twórczości” architektów koła terenowego SARP przygotowana przez Urząd Miasta oraz MOK w Nowym Targu. Ekspozycja prezentowała dokonania twórcze nowotarskich architektów: Jana Dziubasa, Grażyny Byrczek, Jerzego Głodkiewicza, Eugeniusza Gryglaka i Małgorzaty Sawickiej.
- 28 kwietnia uroczyście otwarto Gminną Oczyszczalnię Ścieków dla Krościenka nad Dunajcem, co ma szczególne znaczenia dla tej turystycznej gminy. W otwarciu, na zaproszenie władz Krościenka, uczestniczył starosta Jan Lasyk.
- 28 kwietnia w Galeria „Jatki” zorganizowała wernisaż wystawy nowotarskiego artysty Janusza Słowakiewicza, na której autor zaprezentował swoje prace malarskie i rzeźbiarskie.
- Ponadto w kwietniu:
- Urząd Miasta w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej ustalił dyżury pracowników IPN w Urzędzie, dzięki czemu mieszkańcy Podhala starający się o status pokrzywdzonego będą mogli wszystkie formalności załatwić w Nowym Targu.
- Kościółek św. Anny na nowotarskim cmentarzu znalazł się na liście przygotowanej przez Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego i tym samym jest na szlaku architektury drewnianej wśród innych perełek drewnianej zabudowy.
- Nowotarżanie, lub inne osoby chcące się w naszym mieście osiedlić, mogą już nabyć po atrakcyjnej cenie wykończone „pod klucz” mieszkania na osiedlu
- Bór. Trafna decyzja Zarządu Miasta co do przyszłości hotelu po NZPS „Podhale” umożliwiła po raz pierwszy od 1992 roku uzyskanie nowych mieszkań.
- Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu podpisał umowę o wzajemnej współpracy z Obchodną Akademią z Popradu. Planuje się wymianę doświadczeń, wspólne lekcje, sesje naukowe, wycieczki, rajdy itp.
- Po raz trzeci zorganizowano w naszym mieście konkurs plastyczny dla dzieci przedszkolnych pod nazwą „Rodzina bez alkoholu”. Prace konkursowe wyeksponowano w Urzędzie Miejskim .
- Ponad 120 członków kilku organizacji kombatanckich Podhala otrzymało nominacje oficerskie i awanse na wyższe stopnie wojskowe z rąk komendanta WKU ppłk. Krzysztofa Cypary.
- Pod koniec kwietnia Nauczycielski Chór „Gorce” gościł we Lwowie. Chórzyści oprócz pięknych patriotycznych i religijnych pieśni przywieźli mnóstwo darów zebranych za pośrednictwem parafii św. Katarzyny, a także zakupionych z własnych pieniędzy. Dary zostawili w tamtejszych polskich kościołach.
- Po raz pierwszy Orawskie Centrum Kultury i Urząd Gminy Jabłonka zorganizowały „ORAWSKIE SPOTKANIA TWÓRCÓW” w Chyżnem.
- W czarnodunajeckiej remizie odbyły się „XXVI PRZEPATRZOWINY TEATRÓW REGIONALNYCH MAŁOPOLSKI”.
Maj
- 3 maja Starostwo Powiatowe zorganizowało obchody NARODOWEGO ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA. Rozpoczęły się tradycyjnie nabożeństwem w ogrodzie kościoła św. Katarzyny, potem poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta przemaszerowali ulicami miasta do Rynku.
- Pod wieczór w MOK otwarto „WYSTAWĘ HISTORYCZNĄ - PIŁSUDSKI”, a potem odbyła się uroczysta akademia, w czasie której doniosłość uchwalenia Konstytucji 3 Maja podkreślił w swoim wystąpieniu Eugeniusz Zajączkowski – przewodniczący Rady Powiatu i v-ce burmistrz Nowego Targu. Interesujący program artystyczny, będący swoistą lekcją historii skłaniającą widzów do refleksji, zaprezentowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego. W obchodach majowego święta uczestniczyli również goście z Włoch, przebywający z okazji Dni Kultury Włoskiej, a maestro Stefano Gueresi koncertem fortepianowym zakończył uroczystą akademię.
- 3 maja w Jabłonce odbyły się Eliminacje Powiatowe do XXIV Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity. W Festiwalu udział wzięły orkiestry z: Lipnicy Małej, Szaflar, Zubrzycy Górnej i Krościenka n.D.
- 5 maja w Nowym Targu, Szczawnicy i Rabce- Zdroju świętowano Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Obchody przy dolnej stacji kolejki linowej Palenica w Szczawnicy i w rabczańskiej Muszli Koncertowej, przygotowały miejscowe koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
- 2 – 4 maja Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury zorganizowały DNI KULTURY WŁOSKIEJ, aby zacieśnić przyjaźń z włoskim miastem Roverbella, a także wypełnić nowotarżanom atrakcyjnym programem długi majowy weekend. Młodzież miała okazję do spotkań z rówieśnikami z Mantui, przedsiębiorcy mogli nawiązać kontakty z przedsiębiorcami włoskimi, a dla wszystkich atrakcją były serwowane na Rynku, 3 maja w godzinach popołudniowych, potrawy kuchni włoskiej przy włoskiej muzyce rozrywkowej.
- 5 maja zakończył się w Kraśniku V Ogólnopolski Konkurs Modeli Plastikowych i Kartonowych, który przyniósł nowotarskim modelarzom z klubu „Skala” aż 7 medali i drużynowe zwycięstwo.
- 6 maja w pobliskim Ludźmierzu odbyły się uroczystości związane ze świętem strażaków, którym patronuje św. Florian. W czasie uroczystości z okazji Powiatowego Dnia Strażaka zasłużonym przyznano odznaczenia korporacyjne i państwowe, awansowano strażaków zawodowych, a także wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. Wręczono jeden Brązowy Krzyż za Zasługi dla Obronności Kraju, 3 odznaczenia Za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej, 6 Medali Za Zasługi dla Pożarnictwa i 30 awansów. Na zakończenie obchodów odbyły się pokazy akcji ratowniczej z udziałem śmigłowca oraz ratowników PSP i TOPR. Z uznaniem odnotować trzeba, że w powiecie nowotarskim, oprócz jednostek zawodowych, działają aż 102 Ochotnicze Straże Pożarne, zrzeszające 3171 czynnych strażaków i 56 kobiet.
- Ze sportu warto odnotować:
- 6 maja na nowotarskim lotnisku odbyła się pierwsza w tym roku pełna atrakcji impreza - TATRA BOOGIE, zorganizowana nie tylko dla skoczków, lecz także miłośników sportów i zabaw ekstremalnych.
- 8 maja w ratuszowej sali odbyła się miła uroczystość. Pamiątkowe medale i listy gratulacyjne otrzymali z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Powiatu Eugeniusza Zajączkowskiego – trenerzy, zawodnicy i obsługa medyczna reprezentacji Polski, która uzyskała awans do Mistrzostw Świata Grupy A w Hokeju na Lodzie. Satysfakcję nowotarżanom sprawił udział w reprezentacji czterech zawodników z Nowego Targu i fakt, że trenerem kadry jest Wiktor Pysz.
- Ewa Pawlikowska – najbardziej utytułowana zawodniczka w historii karate kyokushin na świecie, do swojej wspaniałej kolekcji dorzuciła kolejny złoty medal, wywalczony na XXVIII Mistrzostwach Polski w Krośnie.
- Kolejne sukcesy odnieśli unihokeiści nowotarscy, którzy są potęgą w tej dyscyplinie sportu. Wicemistrzostwo kraju wywalczyli juniorzy „Szarotki”, a złoty medal młodzicy UKS „Skalni”.
- Hokeiści MMKS Nowy Targ /rocznik 1987/ na turnieju w Lyonie zajęli 4 miejsce, a 2 miejsce na międzynarodowych zawodach w Gdańsku.
- 12 maja w Ludźmierzu odbyła się promocja książki księdza doktora Władysława Zarębczana zatytułowanej „WATYKAŃSKIE ZBLIŻENIA – WIELKI JUBILEUSZ W RZYMIE”. W spotkaniu licznie uczestniczyli nowotarżanie i przedstawiciele nowotarskich władz.
- 11 – 13 maja odbyły się w Nowym Targu VI PODHALAŃSKIE TARGI BUDOWNICTWA OGRZEWANIA I WYPOSAŻENIA WNĘTRZ. Swoje oferty zaprezentowało 80 firm, czyli nieco mniej niż w ubiegłych latach, co świadczy o regresie na rynku budowlanym. Za najciekawszy wyrób prezentowany na Targach jurorzy uznali kolektor słoneczny Firmy „Makroterm” z Zakopanego. Z nowotarskich firm nagrodzona została „Sumara” za najciekawszą aranżację stoiska. Targi obejrzało około 5 tysięcy osób, niemała w tym zasługa dodatkowej atrakcji jaką była wystawa samochodów.
- 12 maja flisacy pienińscy zainaugurowali sezon turystyczny w spływach na Dunajcu. Na przystani w Sromowcach Kątach arcybiskup, rodem z Czorsztyna, ks. Józef Wesołowski, Nuncjusz Apostolski w Boliwii, odprawił uroczystą mszę św., w której licznie uczestniczyli flisacy oraz zaproszeni przez nich kapłani, przedstawiciele władz samorządowych, a także turyści. Imprezie towarzyszyła kapela, która przygrywała na góralską nutę.
- 14 maja w Muzeum Podhalańskim PTTK w salach Ratusza odbył się uroczysty wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej „ZIEMIA ZBAWICIELA” autorstwa Stanisława Markowskiego. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nowotarżan. Barwne zdjęcia z Egiptu i Palestyny o walorze dokumentu, ale i niezwykłym klimacie, pozwalały odbyć podróż do Ziemi Świętej i pobliskich miejsc biblijnych zwłaszcza tym, którzy tam nigdy nie pojadą.
- W maju, prężnie działający, popularny wśród młodzieży Klub Muzyczny „DUDEK” obchodził 10 –lecie swej działalności. Z okazji jubileuszu przygotowano wystawę fotograficzną, na której wyeksponowano najciekawsze zdjęcia z najlepszych koncertów, występ grupy „Mali egoiści” i inne atrakcje.
- 15 maja przedstawiciele służb mundurowych /Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej/ zjawili się przy Przedszkolu Nr 4 na os. Bór, aby w ramach programu „Bezpieczne miasto” zaprezentować się wraz ze sprzętem przedszkolakom. Pokazy zainteresowały nie tylko dzieci, ale także dorosłych mieszkańców osiedla.
- 16 maja w nowotarskim Ośrodku Pomocy Społecznej odbyła się powiatowa konferencja sprawozdawczo-wyborcza PCK . Prezesem Zarządu Powiatowego PCK została Stanisława Bulanda –z-ca dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Nowym Targu.
- Także w tym dniu w Galerii „Jatki” odbył się koncert muzyczny przygotowany przez Państwową Szkołę Muzyczną w Nowym Targu.
- 17 maja w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z Zarządem Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Omówiono perspektywy utrzymania i rozwoju nowotarskiego hokeja i współpracy miasta z PZHL. Prezes Zarządu Zenon Hajduga wręczył burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi Medal 75-lecia PZHL z podziękowaniem za zaangażowanie w ratowaniu nowotarskiego hokeja.
- 18 maja w Nowym Targu miały miejsce ważne wydarzenia. W godzinach przedpołudniowych odbyła się uroczystość nadania imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego Gimnazjum Nr 2 , w której wzięło udział wielu znamienitych gości, a wśród nich ks. kardynał Franciszek Macharski, który z radością zaakceptował prośbę o nadanie Gimnazjum imienia Prymasa Tysiąclecia i na ręce dyrektora Karola Skrzypca skierował następujące słowa: „Niech ten Nauczyciel Narodu pomaga Wspólnocie Szkolnej w Nowym Targu wychowywać i wzrastać w prawdzie, sprawiedliwości i wolności – w atmosferze miłości dzieci Bożych. I niech Ten – którego imieniem nazwano rok dwutysięczny pierwszy rozpoczynający trzecie tysiąclecia – stale uprasza Szkole Boże błogosławieństwo”. Z tej okazji burmistrz Marek Fryźlewicz podarował Gimnazjum druk meldunkowy z roku 1968 własnoręcznie wypełniony i podpisany przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego w czasie jednego z pobytów na Bachledówce.
- Tego samego dnia, w 22 rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Podhalu, na nowotarskim lotnisku odsłonięto i poświęcono pomnik – obelisk upamiętniający tamte wydarzenia. Ufundowali go nowotarżanie mieszkający w Chicago – Marzena i Grzegorz Handzlowie, a wykonał Piotr Chodorowicz. W jubileuszowych uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, władze miejskie i powiatowe, przedstawiciele nowotarskich szkół, instytucji, Związku Podhalan oraz duchowieństwo z ks. kardynałem Franciszkiem Macharskim, który poświęcił odsłonięty pomnik wdzięcznej pamięci. Na zakończenie pod obeliskiem złożono kwiaty.
- Także 18 maja, w dniu urodzin Ojca Świętego, ludźmierskie sanktuarium uzyskało status Bazyliki Mniejszej. Uroczyste nabożeństwo celebrował ks. kard. Franciszek Macharski, a dekret o nadaniu sanktuarium w Ludźmierzu tytułu Bazyliki Mniejszej odczytał ks. prof. Jan Dyduch, kanclerz Kurii Metropolitalnej. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz kościelnych, a między nimi Arcybiskup Józef Wesołowski- Nuncjusz Apostolski w Boliwii, biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej a zarazem Wikariusze Generalni Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego: biskup Jan Szkodoń i biskup Kazimierz Nycz oraz przedstawiciele władz samorządowych. Byli również członkowie Związku Podhalan oraz żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. M. Boruty, a także licznie zgromadzeni wierni z całego Podhala. Tytuł ten jest wielkim wyróżnieniem i świadczy o uznaniu dla najstarszej na Podhalu parafii i kultu cudownej figury Matki Boskiej Ludźmierskiej.
- 19 maja w Domu Nauczyciela w Nowym Targu otwarto Wystawę Malarstwa Danuty
Jasińskiej.
Również w tym dniu nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował tradycyjną „Majówkę” w bacówce u Dutków. - 20 maja w ramach trwającego kilka dni jubileuszu 80 lat Związku Podhalan w Nowym Targu, uroczyście otwarto i poświęcono, mieszczącą się w budynku MOK, Izbę Regionalną, która otrzymała imię ks. profesora Józefa Tischnera. Portret patrona Izby i zdjęcia dotychczasowych prezesów nowotarskiego oddziału Związku zawisły na ścianach siedziby Podhalan. Jubileuszowe uroczystości były znakomitą okazją do refleksji nad dotychczasową działalnością, do przypomnienia wybitnych działaczy podhalańskich, wreszcie do wspólnej zabawy przy suto zastawionych stołach.
- Od 22 maja 2001 roku funkcję nowego Dyrektora Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego pełni Emilia Rutkowska.
- 23 maja burmistrz Marek Fryźlewicz, jego z-ca Jan Kolasa i przewodniczący Komisji Komunalnej Rady Miasta Janusz Kawka spotkali się w Szkole Podstawowej nr 2 z mieszkańcami osiedli sąsiadujących ze szkołą, aby przedyskutować ważniejsze problemy nurtujące nowotarżan.
- 25 maja koncertowała jedna z najlepszych /istniejąca od 1908 roku/ orkiestr z Holandii. Dęta orkiestra symfoniczna HARMONIE AURORA najpierw wystąpiła na nowotarskim Rynku, a następnie dała koncert w sali widowiskowej MOK.
- Także 25 maja, w Galerii „Jatki”, odbył się wernisaż WYSTAWY SENTYMENTALNEJ. Było to spotkanie poświęcone pamięci Zofii Dudzińskiej, pełne refleksji i wspomnień, urozmaicone muzyką w wykonaniu Marii Dudzińskiej i Michała Chodorowicza. Eksponowane prace udostępniła rodzina, osoby prywatne, Muzeum Podhalańskie PTTK oraz Klub Inteligencji Katolickiej.
- 26 maja z okazji Dnia Matki odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej XXVI Małopolskiego Konkursu Plastycznego pod nazwą „MATKA W OCZACH DZIECKA” oraz koncert z programem artystycznym przygotowanym przez wychowanków MDK. Uroczystości przygotował Urząd Miasta wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury w Nowym Targu.
- Również w tym dniu w ramach zajęć z obrony cywilnej, Urząd Miasta zorganizował dla urzędników strzelanie, które odbyło się na strzelnicy Ligi Obrony Kraju.
- 27 maja przy Szkole Podstawowej Nr 11 w Nowym Targu, już po raz trzeci odbył się FESTYN RODZINNY zorganizowany przez Akcję Katolicką przy parafii NSPJ w Nowym Targu przy współpracy Rady Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 11 i Gimnazjum Nr 2. Występy artystyczne, pokazy wschodnich sztuk walki, wspinaczki po ścianie pod okiem goprowców, oglądanie z bliska samochodów policyjnych i pogotowia ratunkowego - to atrakcje, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Festyn miał szczytny cel. Cały dochód z imprezy został przekazany dla świetlic terapeutycznych działających przy „11” i Gimnazjum.
- 28 maja w Nowym Targu po raz pierwszy koncertowała bardzo popularna grupa GOLEC uORKIESTRA mająca swoich zagorzałych fanów zwłaszcza w środowisku młodzieżowym. Koncert odbył się w Miejskiej Hali Lodowej.
- 29 maja w nowo otwartej Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera odbyła się konferencja prasowa zwołana przez burmistrza Marka Fryźlewicza. Tematem spotkania były udane obchody 80-lecia nowotarskiego oddziału Związku Podhalan, przygotowania do obchodów Światowego Dnia Bez Papierosa oraz bieżące sprawy naszego miasta.
- 29 maja nowotarski Cech Rzemiosł Różnych obchodził swoje 50-lecie. Jubileusz rozpoczął się uroczystą mszą św. w kościele św. Katarzyny, potem rzemieślnicy przeszli pod pomnik Wł. Orkana, gdzie złożyli kwiaty, a następnie udali się na dalszą część uroczystości do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Starszy Cechu - Józef Trzciński przypomniał wszystkim zebranym historię rzemiosła nowotarskiego, podkreślając cechy wyróżniające rzemieślników spośród przedstawicieli innych zawodów. Warto w tym miejscu odnotować, że obecnie nowotarski Cech Rzemiosł Różnych jest najliczniejszy w kraju, zrzesza blisko 1300 rzemieślników i własnymi siłami kształci rocznie około 1600 uczniów w 30 zawodach. W uznaniu zasług Cech otrzymał najwyższe odznaczenie nadawane przez Związek Rzemiosła Polskiego – Medal im. Jana Kilińskiego. Złotymi Krzyżami nadanymi przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, a wręczonymi przez wojewodę małopolskiego Ryszarda Masłowskiego, wyróżnieni zostali: Władysław Dziechciowski i Kazimierz Kret. Wojewoda wręczył też krzyże srebrne i brązowe oraz przyznane przez siebie odznaki „Zasłużony dla Województwa Małopolskiego”. Wszystkich odznaczonych i wyróżnionych nie sposób wymienić, ale zaznaczyć trzeba rozmach uroczystości i wielką ilość przybyłych na jubileusz gości. Nic dziwnego, że na zakończenie ustawiła się długa kolejka z prezentami i życzeniami dla jubilatów.
- 29 maja w godzinach popołudniowych przeszła przez Podhale trąba powietrzna powodując ogromne zniszczenia i straty materialne. Najbardziej ucierpiała Morawczyna, także Bielanka, Trute, Pyzówka, a częściowo Ludźmierz i Nowy Targ. W naszym mieście straty były niewielkie /dwa budynki uszkodzone, zerwane dachy, kilka uszkodzonych nagrobków na cmentarzu/ natomiast generalnie straty wg wstępnego szacunku samorządowców oceniono na 3 mln zł. Zniszczeniu uległo około 150 budynków, ogromne połacie lasów, zerwane zostały linie energetyczne i przyłącza indywidualne. Z natychmiastową pomocą ruszyli poszkodowanym policjanci, strażacy, pracownicy Elektrowni, Zakładów Gazowniczych, Telekomunikacji, rzeczoznawcy firm ubezpieczeniowych. Na miejsce katastrofy przybył premier Jerzy Buzek, który przeznaczył na pomoc dla poszkodowanych milion zł. Dziękował też sztabowi kryzysowemu za szybką i skuteczną pomoc. Pomoc obiecały również samorządy, instytucje i organizacje charytatywne, a także mieszkańcy powiatu nowotarskiego.
- 29 maja w sali kominkowej MOK odbyło się zgromadzenie przedstawicieli PSS „Społem” oddziału nowotarskiego im. Wł. Orkana. Warto odnotować, że jest to jedna z nielicznych spółdzielni, która radzi sobie dobrze w nowej, rynkowej rzeczywistości, o czym świadczy jednogłośne absolutorium dla Zarządu, którym kieruje Wojciech Kryj.
- 30 maja w Szkole Podstawowej Nr 10 odbył się konkurs ekologiczny pod nazwą „20 lat Gorczańskiego Parku Narodowego”.
- 30 maja Państwowa Szkoła Muzyczna w Nowym Targu zorganizowała II REGIONALNE PRZESŁUCHANIA UCZNIÓW KLAS INSTRUMENTÓW DĘTYCH, DREWNIANYCH I BLASZANYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH I STOPNIA REGIONU KRAKOWSKIEGO, w których wzięło udział około 100 wykonawców. Wśród nagrodzonych muzyków byli także uczniowie nowotarskiej Szkoły Muzycznej.
- 31 maja z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu odbyło się w naszym mieście wiele imprez pod hasłem „Uwolnijmy nasze dzieci od dymu tytoniowego” m.in. przemarsz uczniów ulicami miasta do Parku, występy artystyczne, zakończenie konkursu na plakat o tematyce antynikotynowej. Nadspodziewanie dużym zainteresowaniem cieszyły się biegi przełajowe pn. „Zamiast palić, biegaj z nami”, w których startowali uczniowie z 15 szkół powiatu nowotarskiego.
Czerwiec
- 1 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka nowotarskie instytucje i organizacje społeczno-kulturalne i sportowe przygotowały w tym roku wyjątkowo bogaty i atrakcyjny program dla dzieci.
- Tradycyjnie burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił dzieci do reprezentacyjnych sal Ratusza. Tym razem przybyły przedszkolaki z niepublicznego przedszkola prowadzonego przez ss Serafitki.
- Przedszkole Nr 7 zorganizowało Wielki Festyn z licznymi atrakcjami nie tylko dla dzieci, lecz także ich rodziców i opiekunów.
- Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w tym dniu w „bajkoland”. W iście bajkowych dekoracjach dzieci bawiły się wesoło, uczestnicząc w konkursach i zgadywankach literackich z nagrodami.
- W tym też dniu nastąpiło uroczyste otwarcie nowego boiska do siatkówki, usytuowanego między blokami przy ul. Szaflarskiej i odbył się mecz „Urząd kontra Szaflarska”. Miasto wyłożyło prawie 40 tys. zł na budowę obiektu, który służyć ma przede wszystkim dzieciom i młodzieży.
- Dzieci mogły korzystać z licznych atrakcji również w dniach następnych. Przygotowano dla nich m.in.2 czerwca - Kolorowy Festyn w kwitnących ogrodach przy kościele św. Katarzyny, 3 czerwca z basenu kąpielowego „Neptun” na os. Skarpa za symboliczną złotówkę, a Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie zorganizowało Dzień Dziecka pod żaglami.
- 2 czerwca, w czwartą rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II pod Tatrami, mieszkańcy Podhala, a wśród nich spora grupa z Nowego Targu, pielgrzymowali wierchową trasą z Zakopanego do Ludźmierza, gdzie w wieczornym nabożeństwie uczestniczyło około 2,5 tys. wiernych. Była to szczególna modlitwa dziękczynna za to, że nikt nie zginął w czasie kataklizmu, jaki nawiedził ostatnio podhalańskie miejscowości.
- W dniach 2-3 czerwca w Muszli Koncertowej w Rabce- Zdroju odbył się Jubileuszowy XXV Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Rabce i Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.
- 3 czerwca na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury piękne dziewczyny w wieku od 15 – 18 lat walczyły o tytuł Miss Małopolski Nastolatek, prezentując się w różnych kreacjach i układach choreograficznych. Tytuł zdobyła Aleksandra Górska z Łapsz Wyżnych.
- W Gimnazjum Nr 1 otwarto wystawę „Lekcja regionalizmu inaczej”, na której wyeksponowano ponad 100 prac dotyczących kultury, historii , geografii i folkloru Podhala, Spisza, Pienin i Orawy. Wystawa jest efektem pracy na zajęciach z edukacji regionalnej prowadzonych przez nauczyciela Macieja Turkiewicza.
- Firmy obuwnicze „Nowe Podhale” i „Royce” planują niestety zwolnienia grupowe swych pracowników. Istnieje obawa, że bezrobocie w naszym mieście, którego stopa ostatnio sięgała 12% może znacznie wzrosnąć.
- 5 czerwca w sali reprezentacyjnej nowotarskiego Ratusza odbyła się promocja kolejnego 5 numeru ALMANACHU NOWOTARSKIEGO. Redaktor naczelny dr Stanisław Kostka Michalczuk omówił zawartość numeru i wymienił wszystkich jego autorów, a burmistrz Marek Fryźlewicz podziękował wszystkim zaangażowanym w tworzenie i wydawanie Almanachu i wyraził zadowolenie, że wydawnictwo ukazało się przed wakacjami.
- 5 czerwca absolwentom Zespołu Szkół Rolniczych zostały wręczone dyplomy. Wzorem lat ubiegłych dla najlepszego absolwenta burmistrz Marek Fryźlewicz ufundował /ze środków prywatnych/ nagrodę specjalną. Otrzymał ją Marek Stanek.
- 6 czerwca W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „KORESPONDENCJA SZTUK” zatytułowane „Opus Lusławickie”. Prowadził je autor projektu Zbigniew Baran.
- 7 czerwca w Galerii „Jatki” w ramach spotkań czwartkowych odbył się wieczór autorski Sylwii Basta-Fryźlewicz pt. „Silvany portret wyjęty z ramy”.
- Również 7 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów.
- 8 czerwca Szkoła Muzyczna I i II stopnia zorganizowała w sali widowiskowej MOK WIELKI KONCERT SZKOLNY UCZNIÓW, który był podsumowaniem pracy pedagogów i uczniów . Najlepsi młodzi muzycy prezentowali swe umiejętności gry na różnych instrumentach, wystąpił także chór i orkiestra szkolna.
- 10 czerwca Nowotarski Chór „Echo Gorczańskie”, którym dyryguje Piotr Augustyn świętował 40-lecie działalności. Chór związany z parafią NSPJ znany i ceniony jest nie tylko w naszym mieście i na Podhalu, ale także poprzez liczne koncerty w różnych miastach Polski i poza granicami kraju. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą św. w kościele NSPJ, potem otwarta została wystawa obrazująca dorobek chóru, a następnie odbył się Koncert Jubileuszowy „Echa Gorczańskiego”, który uświetniły zaprzyjaźnione chóry z Zakopanego i Raby Wyżnej. Na ręce dyrygenta Piotra Augustyna i kierującej chórem Bogusławy Matyasik życzenia i kwiaty złożyli przybyli goście: Józef Fabri ze słowackiej Trsteny- animator kontaktów sportowych i kulturalnych, Gianni Chiesta- inicjator kontaktów chóru nowotarskiego z chórem Tre Laghi z Mantui, starosta Jan Lasyk z żoną Małgorzatą, burmistrz i Rada Miasta. Jadwiga Kuś- wiceprzewodnicząca Rady Miasta, w imieniu Rady i Zarządu Miasta Nowy Targ wręczyła dla Chóru, na ręce Bogusławy Matyasik, okolicznościowy Medal 650- lecia Miasta. Efektownym zakończeniem koncertu był występ połączonych chórów podhalańskich. Z okazji Jubileuszu wydany został barwny folder „Echa Gorczańskiego”.
- 11 czerwca w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z delegacją Romów, której przewodniczył prezes Tadeusz Gabor z Limanowej. Omówiono szczegóły współpracy z miastem zwłaszcza w zakresie realizacji rządowego Programu Pomocy na Rzecz Romów.
- 12 czerwca w naszym raczej spokojnym mieście rozegrały się sceny jak z kryminalnego filmu. W barze Kenzo na rogu ul. Długiej i Szaflarskiej miała miejsce strzelanina. Sprawców szybko ujęto – w akcji wzięła udział brygada antyterrorystyczna z Krakowa.
- 13 czerwca nowotarski oddział PTTK „Gorce” na zjeździe sprawozdawczo-wyborczym dokonał podsumowania minionego sezonu, ustalił główne kierunki pracy na najbliższy okres i wybrał nowe władze. Prezesem został ponownie Stanisław Marek, a jego zastępcą Marek Fryźlewicz.
- 14 czerwca tradycyjnie w Boże Ciało na starcie LX JUBILEUSZOWEGO MIĘDZYNARODOWEGO SPŁYWU KAJAKOWEGO NA DUNAJCU IM. TADEUSZA PILARSKIEGO stawili się kajakarze z całej /niemal/ Europy. W tym roku było ich około siedmiuset. Z zawodnikami wystartowali również miłośnicy unoszenia się na falach Dunajca na pontonach i łodziach różnego kształtu, ale bez zamiaru dopłynięcia do mety. Z zawodników najlepsze okazało się Bractwo Korek z Warki. Dla spływowiczów i sympatyków kajakarskich emocji przygotowano w Parku Miejskim, w przeddzień startu, Festyn z licznymi atrakcjami.
- 15 czerwca grupa gości z Radevormwald – zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta, gościła w Nowym Targu. Podejmował ich w Ratuszu burmistrz Marek Fryźlewicz, który podkreślał wszechstronne obecnie kontakty, mające już 15- letnią tradycję. Niemcy zwiedzili nasze miasto i zakończyli pobyt na Podhalu przy ognisku w Bukowinie Tatrzańskiej.
- Trzy dni (od 15 do 17 czerwca) trwały zmagania młodych muzyków podczas zorganizowanego, już po raz piąty, Festiwalu Piosenki Religijnej na Orawie Stabat Mater. Tegoroczny jubileuszowy festiwal połączony był także z obchodami 350- lecia kościoła p.w. św. Jana w Orawce. Honorowy patronat nad festiwalem, organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Jabłonce i Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte, objął biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej i Wikariusz Generalny Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego – ks. Jan Szkodoń i starosta Jan Lasyk. W konkursie wystąpiło 24 uczestników, a oceniała ich komisja w składzie: Marek Brynkus- śpiewak Chóru Polskiego Radia i TV, Barbara Wach- nauczycielka z nowotarskiej Szkoły Muzycznej, Mirosław Smoleń- nauczyciel z Lipnicy Małej, Marek Micherdziński oraz Krystian Grzywacz. Grand Prix Festiwalu Stabat Mater otrzymał zespół Carpe Diem z Krakowa, a z koncertem wystąpił ubiegłoroczny laureat Rafał Żur ze Skomielnej Białej i chór Echo Gorczańskie z Nowego Targu.
- Niecodzienna radosna uroczystość miała miejsce w sobotnie popołudnie 16 czerwca w wypełnionej po brzegi sali Teatru Lalek Rabcio w Rabce- Zdroju. Decyzją Międzynarodowej kapituły Orderu Uśmiechu, dyrektor rabczańskiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej- Mariola Burcan została przyjęta w poczet Kawalerów Orderu Uśmiechu. Po wypiciu z uśmiechem na ustach pucharu wypełnionego sokiem z cytryny, kanclerz Kapituły Cezary Leżeński w imieniu dzieci świata przyznał pani dyrektor to najsłoneczniejsze z odznaczeń. Ceremonii dopełnił członek Kapituły- Eugeniusz Wiecha pasując p. dyrektor pąsową różą. Galę uświetniły swoimi występami zespoły: Triolki, Rytm Marii Górnickiej- Orzeł oraz zespół Svelto Magdaleny Chmielewskiej. Patronat nad imprezą organizowaną przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej i Teatr Lalek Rabcio sprawowali: Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, Małopolski Kurator Oświaty, Starosta Nowotarski i Burmistrz Rabki.
- 19 czerwca podsumowana została akcja zbierania makulatury w Nowym Targu, w której wzięły udział dzieci z 2 przedszkoli i 3 szkół. Łącznie zebrano aż 51 ton. Dzieci wyróżniające się w zbiórce otrzymały z rąk burmistrz Marka Fryźlewicza nagrody, a placówki oświatowe biorące udział w akcji otrzymały nagrody rzeczowe o wartości 500,- zł.
- Reforma służby zdrowia wpłynęła na rozwój prywatnych praktyk lekarskich w ramach kontraktów z Kasą Chorych. 21 czerwca otwarte zostały kolejne, nowoczesne gabinety tym razem stomatologiczne, mieszczące się przy ul. Kolejowej.
- 22 czerwca odbyło się zebranie przedstawicieli największej spółdzielni w Nowym Targu – Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.
- Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował koncert podsumowujący osiągnięcia artystyczne swych wychowanków. Na scenie wystrojonej w najlepsze tegoroczne prace plastyczne, prezentowali się utalentowani wokaliści, aktorzy, zespoły taneczne i inne grupy artystyczne.
- Pod koniec roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego zorganizowano „Dzień Japonii”. Impreza połączona była z pożegnaniem niezwykle sympatycznej Sakae Mochizuki, która przez 3 lata uczyła licealistów języka japońskiego i przekazywała wiadomości na temat historii i kultury kraju kwitnącej wiśni. W programie znalazły się m.in. pokazy szermierki japońskiej, judo, śpiew i recytacje po japońsku, wystawa, a także układanie ikebany i origami.
- 23 czerwca odbył się uroczysty wernisaż wystawy pokonkursowej „KRAJOBRAZ GÓRSKI” połączony z rozdaniem nagród laureatom XXI Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda zorganizowanego w tym roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Tatrzański Park Narodowy. Jury Konkursu, które miało nie lada problem z wyborem najlepszych prac spośród 382 nadesłanych na Konkurs, postanowiło ZŁOTY MEDAL przyznać Janowi Zychowi z Krakowa za zestaw zdjęć Tempus, Morskie Oko, Tatry, SREBRNY - Ewie Andrzejewskiej z Jeleniej Góry i BRĄZOWE - Markowi Grzesiakowi z Zakopanego i Wojciechowi Zawadzkiemu z Jeleniej Góry. Przyznano także nagrody specjalne i kilka wyróżnień. Wystawie towarzyszył barwny katalog.
- 24 czerwca miała miejsce uroczystość przygotowana przez Urząd Miasta i Szkołę Muzyczną w Nowym Targu, poświęcona pamięci profesora Józefa Edmunda Titza - kompozytora, nauczyciela, dyrektora chóru i orkiestry w nowotarskiej Szkole Muzycznej. W programie uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej prof. Titza, koncert poświęcony kompozytorowi oraz promocja wydawnictwa „ Pieśni wybrane” J.E.Titza.
- Tego samego dnia Jan Kanty Pawluśkiewicz zaprosił na wystawę malarstwa „Żel-Art” zorganizowaną w salach Ratusza przez Muzeum Podhalańskie PTTK i Transgraniczny Związek Euroregion „Tatry”. J.K. Pawluśkiewcz znany dotychczas jako znakomity kompozytor okazał się artystą bardziej wszechstronnym i zaprezentował swoje prace malarskie w technice żel-art. Ekspozycja różniąca się od innych aranżacją, charakterem i nastrojem zaintrygowała i zaciekawiła widzów.
- 24 czerwca odbyły się uroczystości jubileuszowe 350- lecia istnienia parafii w Orawce. Tradycyjnie odbył się tego dnia odpust z udziałem wiernych całej Orawy. W uroczystej koncelebrowanej mszy św. wzięli udział przedstawiciele samorządów gminnych, a także delegacja ze Starostwa Powiatowego w osobach Starosty Nowotarskiego Jana Lasyka i Urzędującego Członka Zarządu Powiatu Juliana Stopki, którzy przybyli wraz z małżonkami. Trzeba dodać, że kościół w Orawce znajduje się pośród obiektów wytypowanych do wpisania na międzynarodową listę zabytków UNESCO.
- W tym samym dniu w Jabłonce rozpoczęły się Dni Kultury Słowackiej zorganizowane przez Towarzystwo Słowaków w Polsce, Orawski Ośrodek Kultury w Dolnym Kubinie, Instytut Słowacki w Warszawie i Podtatrzański Ośrodek Oświaty w Popradzie. Na otwarcie święta w Jabłonce przybyli przedstawiciele władz i organizacji kulturalnych z obu stron granicy, między innymi: przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i Starostwa Nowotarskiego . Ze względu na deszczową pogodę planowane na scenie amfiteatralnej występy zespołów zostały przeniesione do auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce. Po prezentacji słowackich i polskich zespołów regionalnych zgromadzeni goście zostali zaproszeni na wspólny obiad do motelu pana Łysia w Chyżnem.
- Parada Orkiestr Dętych została zorganizowana przez Podhalański Związek Gmin, Urząd Gminy Nowy Targ i Starostwo Powiatowe w Nowym Targu w dniu 24 czerwca. W Paradzie wzięło udział 260 uczestników, 8 orkiestr dętych: z Krempach, Raby Wyżnej, Ludźmierza, Rabki- Zdroju, Waksmunda, Maniów, Podwilka i Łapsz Niżnych.
- 28 czerwca swoje święto obchodzili księgowi. Nowotarski oddział Stowarzyszenia Księgowych, który obecnie skupia 74 podhalańskich księgowych, świętował jubileusz 25 –lecia działalności. Zasłużeni otrzymali z tej okazji złote i srebrne odznaki branżowe.
- Także 28 czerwca na stadionie piłkarskim im. Józefa Piłsudskiego zakończono XXI Turniej Piłkarski Dzikich Drużyn, w którym wzięło udział ponad 30 zespołów. Organizatorem sportowej imprezy był jak zwykle Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji, a przede wszystkim jego dyrektor Roman Matyasik.
- Również tego dnia na nowotarskim Rynku koncertowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta – Saksobing Tambourkorps z Danii.
- 29 czerwca odbyło się w Urzędzie Miasta szkolenie dla urzędników i samorządowców przeprowadzone przez dr Janusza Czekaja z Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Tematem szkolenia były „Wybrane problemy zarządzania komunikacją i informacją w instytucji administracyjnej”.
Lipiec
- Miesiące letnie w Powiecie Nowotarskim upłynęły pod znakiem plenerowych imprez organizowanych dla przyjeżdżających na wypoczynek turystów i dzieci przebywających na koloniach i obozach. Należy wymienić cykl imprez regionalnych i rozrywkowych objętych patronatem powiatu, a wśród nich przygotowane przez: Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy w ramach XXI Lata Pienińskiego, Orawskie Centrum Kultury pod nazwą X Orawskie Lato i Gminne Centrum Kultury w Krościenku- IV Lato Krościeńskie. Odbywały się również cyklicznie Posiady z Zespołem im. Jana Janoty w Rabce- Zdroju, zorganizowane przez rabczański Miejski Ośrodek Kultury i Śpisko Watra - zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, Zamek Niedzicki, Związek Podhalan Oddział w Łapszach Niżnych i Urząd Gminy w Łapszach Niżnych.
- Na rozpoczęcie sezonu wakacyjnego, 1 lipca odbyło się w Lipnicy- Przywarówce niezwykle barwne XXVII Święto Pasterskie Orawa 2001. Uczestnicy mogli oprócz zabawy sprawdzić umiejętności, jakimi wykazywali się bacowie i pasterze na halach. Można więc było wspiąć się na moj, tzn. pal, na którym zawieszone były zbyrkadełka, postrzelać z długiego juhaskiego bicza, oraz skosztować żentycy, oscypków, potraw regionalnych, a także obejrzeć występy licznie przybyłych zespołów regionalnych.
- Członkowie nowotarskiej Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wspólnie z radą programową „Bezpieczne Miasto” zaplanowali program profilaktyczny na wakacje bez alkoholu. Przeprowadzono akcje propagandowe /plakaty, ulotki/, szkolenie sprzedawców napojów alkoholowych, a przede wszystkim zorganizowano imprezy sportowe i rekreacyjne oraz półkolonie w Szkołach Podstawowych Nr 2 i Nr 11.
- 1 lipca nowotarskie koło Nr 17 Polskiego Związku Wędkarskiego przeprowadziło zawody wędkarskie /muchowe/ O PUCHAR BURMISTRZA I PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIEJSKIEJ NOWEGO TARGU. Puchary zdobyli Dawid Fryźlewicz i Jan Potoplak.
- 2 lipca, w wieku 47 lat, zmarł Wojciech Kuna utalentowany fotografik, fotoreporter, miłośnik muzyki, sponsor wielu imprez kulturalnych organizowanych w naszym mieście, człowiek niezwykle uprzejmy i życzliwy, bardzo lubiany i szanowany. Przywiązanie do Ziemi Nowotarskiej najpełniej wyrażał poprzez prace fotograficzne, na których utrwalał jej piękno, chwile znaczące w życiu naszego miasta jak i jego codzienność. Poczesne miejsce w Jego dorobku artystycznym ma niedawno wydany autorski album „PODHALE – PEJZAŻ SENTYMENTALNY” . Warto wspomnieć, że często otrzymywaliśmy od Niego bezpłatnie zdjęcia do Kroniki Miejskiej.
- 3 lipca w pobliskim Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej miało miejsce otwarcie wystaw pt.: „W cieniu drzew” i „Rzeźba” Bogusława Pieroga. Współorganizatorem wystawy wraz z Orawskim Parkiem Etnograficznym był Babiogórski Park Narodowy z siedzibą w Zawoi.
- 8 lipca Miejski Ośrodek Kultury zorganizował w niedzielne popołudnie Spotkanie z Folklorem. Na scenie przed budynkiem wystąpił francuski Zespół Folklorystyczny z Bajonne oraz „Mali Śwarni” z Nowego Targu.
- 9 lipca zawitał do naszego miasta Cyrk „Polonia” z nowym atrakcyjnym programem, który można było obejrzeć w namiocie rozbitym na Kamieńcu.
- 10 lipca uroczyście przekazano nowe urządzenie w Skateparku przy Szkole Podstawowej Nr 2 – tzw. r a m p ę. Rampa, umożliwiająca wykonywanie różnych ewolucji na rolkach kosztowała 14,5 tys. zł i została sfinansowana przez budżet miejski. Rolkarze będą mieli gdzie „bezpiecznie szaleć” i to nie tylko w czasie wakacji.
- Na zakończenie pobytu w Nowym Targu Sakae Mochizuki /nauczycielka języka japońskiego w LO/ została zaproszona przez burmistrza Marka Fryźlewicza do magistratu, gdzie ją uroczyście pożegnano i obdarowano medalem pamiątkowym i albumem. W miejskiej Księdze Pamiątkowej pozostawiła wpis „ kocham Polskę, kocham Podhale, kocham Nowy Targ” w języku polskim i japońskim.
- 11 lipca w Galerii „Jatki” odbył się wernisaż wystawy prac absolwentów i studentów Pracowni Tkaniny Unikatowej ASP w Łodzi. Ekspozycja zatytułowana „NARRACJA – PRZEDMIOT –PRZESTRZEŃ- TWORZYWO” była równocześnie imprezą towarzyszącą 10-temu Międzynarodowemu Triennale Tkaniny – Łódź 2001.
- 13 lipca Komisja Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu odbyła wyjazdowe posiedzenie w Kieżmarku na Słowacji. W siedzibie Okresnego Uradu Keżmarok członkowie Komisji spotkali się z przedstawicielami władz powiatu kieżmarskiego oraz instytucji i przedsiębiorstw turystycznych działających w powiecie kieżmarskim. Nowotarscy radni zastanawiali się ze słowackimi partnerami nad wspólnym pozyskiwaniem środków finansowych z Unii Europejskiej. Radni przedyskutowali problemy dotyczące budowy i rozbudowy cieplic we Vrbovie i Bańskiej Niżnej, możliwości pozyskania środków unijnych na finalizację projektu Gotycki Szlak Rowerowy i uruchomienia przepraw przez Dunajec na przejściu w Sromowcach Niżnych. Po zakończeniu posiedzenia Komisji, radni odwiedzili kieżmarską starówkę, gdzie trwał niezwykle barwny XI Festiwal Rzemiosła Ludowego EL’RO.
- 14 lipca w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego podpisana została umowa o współpracy międzynarodowej pomiędzy Powiatem Twardoszyn na Słowacji, a Powiatem Nowotarskim. Stronę polską reprezentowali starosta Jan Lasyk i wicestarosta Jan Hamerski, a stronę słowacką Juriaj Bernatiak- prednosta (starosta) oraz jego zastępca Peter Dekanovsky. Podpisanie umowy umożliwiło konkretyzację rozmów dotyczących współpracy w działalności kulturalnej i turystycznej. Przedstawiciele obu powiatów rozmawiali o projekcie uruchomienia wspólnej polsko- słowackiej strony internetowej, na której turyści będą mogli odnaleźć interesujące ich informacje. Kolejnym przedsięwzięciem ma być ponowne uruchomienie linii kolejowej na trasie Nowy Targ- Podczerwone- Twardoszyn i w tej sprawie ustalono termin dalszego spotkania. Pierwszy krok został uczyniony, a o realizacji projektów zadecydują szczegółowe rozmowy z wszystkimi zainteresowanymi.
- Rozpoczęcie III Góralskich Nucicek i XXVI Konkursu Muzyk Podhalańskich w Krościenku nad Dunajcem ogłosił 14 lipca, rozlegający się z ganków krościeńskiego rynku, dźwięk trombit. Imprezę zainaugurował oryginalny taniec zbójnicki wykonany na płycie rynku, wspólnie przez wszystkie uczestniczące zespoły, do których dołączyła grupa szczudlarzy z zaprzyjaźnionego z gminą Ożarowa. Przez cały dzień, w ramach przeglądu w amfiteatrze Pod Wierzbą, grały i śpiewały zapowiadane z humorem przez prowadzących przegląd radnych powiatowych: Helenę Rusnak i Andrzeja Jakubca- Kuboska, zespoły folklorystyczne z całego regionu. Imprezie towarzyszyły też inne atrakcje: były stoiska z regionalnym rękodziełem i sztuką ludową; rzeźbami w drewnie, obrazami malowanymi na szkle, ceramiką, strojami ludowymi, a także można było obejrzeć wystawę fotograficzną w pobliskiej Galerii Gminnego Centrum Kultury. Pogoda dopisała, więc na widownię krościeńskiego amfiteatru przybyło wielu turystów przebywających w Pieninach. Zespoły oglądało również kilku dostojnych gości m.in. posłanka Zofia Krasicka- Domka. Nie zabrakło również przedstawicieli powiatu ze starostą Janem Lasykiem i Julianem Stopką- Urzędującym Członkiem Zarządu. Wicestarosta Jan Hamerski po raz kolejny potwierdził na scenie swoje umiejętności taneczne i śpiewacze, podczas uroczystego otwarcia przeglądu. Władze gminy reprezentował wójt Krościenka n. D. Bogusław Waksmundzki. Występy konkursowe oceniało jury w składzie: Aleksandra Bogucka- etnomuzykolog, Benedykt Kafel- etnograf i Emil Kowalczyk- regionalista. Góralskie Nucicki były również bardzo miłym akcentem dla gości z Twardoszyna, którzy w tym dniu podpisywali w Krościenku umowę o współpracy z Powiatem Nowotarskim. Po raz pierwszy w tym roku Góralskie Nucicki organizowane przez Starostwo Powiatowe odbyły się poza Nowym Targiem. Wniosek złożony przez Danutę Machałę- Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Krościenku n. D. został uznany jako najatrakcyjniejsza propozycja współpracy. W ten sposób Góralskie Nucicki rozpoczęły nową tradycję wędrowania po ciekawych zakątkach Powiatu Nowotarskiego, dając możliwości promowania się kolejnym gminom przy okazji tak popularnej imprezy.
- 19 lipca w Klubie Muzycznym „Dudek” koncertowała znana wokalistka Martyna Jakubowicz. Na program złożyły się największe przeboje z ponad 20-letniej kariery muzycznej artystki, a zwłaszcza ballady bluesowe.
- 20 lipca na terenach nowotarskiego lotniska wydzierżawionych przez spółkę z Bielska –Białej od Aeroklubu Polskiego została zlikwidowana nielegalna fabryka przerabiająca olej opałowy na napędowy. Policja zatrzymała prezesa i 6 pracowników spółki.
- 24 lipca Rada Ministrów podjęła decyzję o powołaniu Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Tym samym 2-letni okres starań i przygotowań zwieńczony został sukcesem i młodzież z Podhala będzie mogła już od października podjąć studia zawodowe na swoim terenie. Kadrę naukową stanowić będą nauczyciele akademiccy krakowskich wyższych uczelni, a rektorem będzie prof. Stanisław Hodorowicz – chemik, były prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pochodzący z Bukowiny Tatrzańskiej.
- 27 lipca w Starostwie Powiatowym odbyła się pierwsza konferencja prasowa, na której starosta Jan Lasyk przypomniał dzieje i osoby, które przyczyniły się do utworzenia długo wywalczanej licencjackiej szkoły. Trzeba więc oddać honor dyrektor Medycznego Studium Zawodowego- Joannie Pałka, która przygotowała wstępny wniosek we współpracy z członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego- Janem Wieczorkowskim. Prof. Stanisław Hodorowicz opracował wniosek o utworzenie szkoły opartej na „trzech filarach instytutowych”: w Rabce- Zdroju, Nowym Targu i Zakopanem, który przy akceptacji Marszałka Województwa i Sejmiku skierowano do ministerstwa. W przebijaniu się przez urzędy szczebla centralnego pomogli wnioskowi niewątpliwie poseł Andrzej Chronowski i Marian Krzaklewski, a także ks. kard Franciszek Macharski i ks. prałat Andrzej Fryźlewicz.
- Po kilku upalnych dniach wróciła w lipcu deszczowa pogoda, która zahamowała ruch turystyczny na Podhalu . Tatry i Gorce opustoszały. Deszczowy lipiec z katastrofalnymi w skutkach ulewami i burzami spowodował w kraju powódź, ogromne straty materialne i co gorsze, śmierć wielu ludzi. Powódź nie ominęła Podhala, także nasze miasto ucierpiało, ale wobec ogromu strat jakie poniosły inne rejony kraju, czy sąsiednie miasta /zwłaszcza Maków Podhalański/ można uznać, że żywioł oszczędził Nowy Targ. 25 lipca kulminacja fali powodziowej przeszła przez Nowy Targ i Waksmund zalewając budynki mieszkalne i drogę wojewódzką Nowy Targ- Nowy Sącz. Tego samego dnia tragiczna sytuacja powstała również w zachodniej części powiatu, w gminach: Raba Wyżna, Spytkowice i Rabka- Zdrój. Najgorzej było w miejscowości Skawa, przez którą przeszła duża fala powodziowa i trzeba było ewakuować dwie rodziny. Skutki ulewy odczuli dotkliwie mieszkańcy: Nowego Targu, Skrzypnego, Ratułowa Górnego, Ochotnicy Górnej, Trybsza, Waksmundu, Łopusznej- gdzie zagrożony był zabytkowy kościółek, Krempach (ewakuowano tam trzy osoby), Szaflar, Rabki- Zdroju, Skawy, Podsarnia, Raby Wyżnej, Spytkowic, Ponic, Podwilka oraz Tylmanowej. Przez kilka dni trwania kulminacji powodzi na Podhalu strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu całego powiatu, pracowali bez przerwy. Zniszczone były drogi, przepusty i mosty. Strażacy pracowali przy umacnianiu wałów, usuwaniu gałęzi i drzew niesionych przez wezbrane rzeki, wypompowywaniu wody z piwnic i zalanych studni, przeprowadzali ewakuację ludzi, a także zwierząt i sprzętu. Nowotarżanie jak zwykle w takich sytuacjach hojni i ofiarni, zaczęli szybko organizować pomoc dla powodzian. W Polskim Komitecie Pomocy Społecznej zbierano pieniądze, odzież, środki czystości. Pomoc poszkodowanym organizowały w całym powiecie, parafie, firmy i organizacje charytatywne.
- Zaplanowaną na 29 lipca II Biesiadę Nowotarską trzeba było odwołać. Park Miejski był jeszcze pod wodą. Niesprzyjająca aura już drugi raz uniemożliwiła przeprowadzenie Biesiady.
- Nowotarscy policjanci obchodzili swoje święto. Uroczystość odbyła się w sali obrad Urzędu Miejskiego. Dla wielu policjantów były przygotowane awanse, a dla wszystkich podziękowania i mnóstwo najlepszych życzeń.
- Rok szkolny 2000/2001 przyniósł Międzyszkolnemu i Powiatowemu Ośrodkowi Sportowemu w Nowym Targu kierowanemu przez Stanisława Mrowcę, wiele sukcesów sportowych i organizacyjnych i po raz drugi I miejsce we współzawodnictwie powiatów w województwie małopolskim.
- Po długich i trudnych negocjacjach Sportowa Spółka Akcyjna „Podhale” przekazała sekcję hokeja i miejsce w polskiej lidze hokejowej, nowemu Miejskiemu Młodzieżowemu Klubowi Sportowemu w Nowym Targu. Przed trenerem stanęło trudne zadanie zbudowania zespołu zdolnego nawiązać do świetnych tradycji hokejowych naszego miasta.
- 30 lipca w Muzeum Podhalańskim PTTK, w salach Ratusza otwarta została wystawa „SZTUKA SAKRALNA PODHALA”.
Sierpień
- 3 sierpnia w Galerii „Jatki” odbył się wernisaż wystawy prac malarskich Kazimierza Twardowskiego pt. „Akwarela”. Tego samego dnia miłośnicy zabytkowych pojazdów mieli okazję podziwiać kilkadziesiąt retropojazdów zgromadzonych w naszym mieście przed wyruszeniem w kierunku przejścia granicznego. Efektowny pokaz był elementem II edycji Rajdu zorganizowanego przez Kluby w Zakopanem i Popradzie.
- Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali istny arsenał w mieszkaniu 30-letniego nowotarżanina, który zgromadził m.in. dynamit, zapalniki detonacyjne, pistolety, mnóstwo amunicji. Wiadomość zbulwersowała nowotarżan i wprawiła w przerażenie sąsiadów z ul.Kolejowej.
- 6 sierpnia w Ministerstwie Edukacji Narodowej Andrzej Sasuła, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego odebrał z rąk Ministra Edukacji Narodowej Edmunda Wittbrodta Akt Powołania Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz odebrał nominację na pierwszego rektora podhalańskiej uczelni. Na uroczystość do Ministerstwa przyjechała również delegacja złożona z przedstawicieli Województwa Małopolskiego w składzie: Jan Wieczorkowski- Członek Zarządu Województwa i Ewa Iwulska- radna Sejmiku Wojewódzkiego oraz reprezentanci różnych szczebli władz samorządowych Nowego Targu, Rabki- Zdroju, i Zakopanego: Jan Lasyk- Starosta Nowotarski, Jan Hamerski- Wicestarosta Nowotarski, Marek Fryźlewicz- Burmistrz Nowego Targu, Józef Skawiańczyk- Burmistrz i Michał Żmuda- Przewodniczący Rady Miasta Rabki- Zdroju, Andrzej Gąsienica- Makowski- Starosta Tatrzański, Kazimierz Zapała i Antoni Rapacz- radni Powiatu Nowotarskiego, parlamentarzyści z regionu: Zofia Krasicka- Domka i Kazimierz Dzielski, a także Małgorzata Madej- dyrektor Departamentu Edukacji i Kultury oraz Joanna Pałka- dyrektor Studium Medycznego w Rabce-Zdroju.
- Tego dnia akty powołania wręczono jeszcze przedstawicielom dwóch innych ośrodków, jednakże delegacja z Podhala w strojach ludowych, przy dźwiękach kapeli Podhalanie z Ludźmierza, z oscypkiem, chlebem i smalcem zdominowała uroczystość i nadała jej iście podhalański charakter.
- Od 7 sierpnia stacjonuje w Sromowcach Wyżnych karetka wypadkowa Oddziału Ratunkowego szpitala w Nowym Targu. Na uroczystość oddania punktu i jego poświęcenia przyjechali m.in. wicewojewoda Małopolski Tadeusz Parchański, Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ppłk. Mirosław Hakiel, wicestarosta Jan Hamerski, przedstawiciele gminy Czorsztyn, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Józef Galica, dyrektor nowotarskiego Oddziału Małopolskiej Kasy Chorych Krystyna Walendowicz, przewodniczący Rady Społecznej SP ZOZ Mieczysław Olcoń oraz reprezentacja samego SP ZOZ z dyrektorem Stanisławem Kłodzińskim i dr med. Jackiem Młodkowskim- ordynatorem oddziału ratunkowego. Takie usytuowanie karetki poprawiło bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców okolic Jeziora Czorsztyńskiego, ale i licznie przybywających tam turystów.
- Strażacy, policjanci, a także energetycy, którzy okazali sprawność i skuteczność działania w czasie kataklizmu, jaki pod koniec maja spowodowała trąba powietrzna na Podhalu – doczekali się uznania. 8 sierpnia starosta Jan Lasyk w imieniu ministra Marka Biernackiego wręczył im listy gratulacyjne i nagrody pieniężne, a przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Zajączkowski podziękował wszystkim uczestnikom akcji i podkreślił mobilność i służebność wszystkich jednostek, dzięki czemu Centrum Zarządzania Kryzysowego mogło skutecznie pomagać poszkodowanym. Gratulacje od ministra otrzymali funkcjonariusze policji: nadkom. Marian Oleś, mł. asp. Rafał Bergel i st. sierż. Dariusz Żółtek, energetycy: Piotr Białoń, Stefan Skrzekut, Józef Bodziarczyk, strażacy zawodowi: st. asp. Paweł Długi oraz st. ogn. Janusz Jura, który jednocześnie jest komendantem OSP w gminie Raba Wyżna oraz Paweł Buła- naczelnik OSP w Morawczynie i Stanisław Kowal- naczelnik OSP w Pyzówce.
- 8 sierpnia władze miasta i okolicznych gmin wzięły udział w uroczystości w Ochotnicy, upamiętniającej katastrofę amerykańskiego bombowca w 1945 roku. Uczestniczyli w niej dwaj lotnicy z uratowanych członków załogi Liberatora - Tadeusz Dejewski i Spencer Felt.
- Na rynku wydawniczym ukazała się kolejna pozycja dotycząca Podhala zatytułowana „TAJEMNICE SKALNEJ ZIEMI – NIE TYLKO PRZEWODNIK” . Autorem książki jest Krzysztof Strauchmann historyk i dziennikarz.
- 12 sierpnia Euroregion „Tatry” zorganizował wielką plenerową imprezę folklorystyczną na Siwej Polanie w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Uczestniczyły w niej grupy nowotarżan, których zachęcił ciekawy program, jak i piękno tatrzańskiej scenerii.
- Tradycyjnie w drugą sierpniową niedzielę, Podhalanie już po raz 20-ty pielgrzymowali gorczańskimi szlakami, aby wziąć udział we mszy św. obok Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem. Nabożeństwo celebrowało 10 kapłanów, a honory gospodarza pełnił ks. Kazimierz Krakowczyk.
- 14 sierpnia na strzelnicy Ligi Obrony Kraju zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Wojska Polskiego.
- Finał IX Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tishnera odbył się 14 sierpnia w Ludźmierzu. 268 autorów zgłosiło do konkursu 743 wiersze. W kategorii literackiej Jury nie przyznało I i II miejsca. Wyniki konkursu zostały ogłoszone w przepięknej nocnej scenerii, z towarzyszeniem kapeli góralskiej, przed Pasterką Maryjną w nocy z 14 na 15 sierpnia. Nadesłane wiersze zostały ponadto wydane w pokonkursowym tomiku Wybór wierszy.
- 15 sierpnia , jak każe tradycja, wielu nowotarżan udało się na odpust do Ludźmierza. Przed uroczystą sumą poświęcona została TABLICA PAMIĘCI KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA, którą ufundowała nowotarska „Solidarność”. Obok kościoła można było nabyć wydany przez Pocztę Polską znaczek z wizerunkiem Matki Boskiej Ludźmierskiej.
- Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Stanisław Hodorowicz otrzymał kolejny tytuł . Na XXXV Sabałowych Bajaniach, podczas trzeciego Zlotu Zbójników w bukowiańskiej Niebieskiej Dolinie, zbójnicy uroczyście wybrali swojego przywódcę. Pierwszym Hetmanem został prof. Stanisław Hodorowicz- pierwszy rektor podhalańskiej uczelni.
- Przez kilka sierpniowych dni trwały obchody 100-lecia Krzyża na Giewoncie, zakończone 19 sierpnia pielgrzymką na Giewont, w której wzięli udział także nowotarżanie, a wielu z nich w strojach góralskich. Niestety ulewny deszcz z gradem przy akompaniamencie grzmotów pomieszał szyki i trzeba było zawrócić z trasy. Warto zaznaczyć, że z okazji jubileuszu wybito MEDALE PAMIĄTKOWE Z KRZYŻEM, które przyznano osobom szczególnie zasłużonym dla Podhala. Pierwszy otrzymał Ojciec Święty Jan Paweł II. Wśród wyróżnionych byli także nowotarżanie: proboszczowie nowotarskich parafii, przedstawiciele władz miasta i powiatu nowotarskiego.
- 21 sierpnia władzom miasta złożył wizytę prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Ameryce Północnej – Henryk Mikołajczyk. Rozmawiano o możliwościach i rozwoju współpracy miasta z Polonią Amerykańską. Burmistrz złożył podziękowania za pomoc udzieloną na cele charytatywne przez Związek Podhalan w Ameryce, zwłaszcza Koło Nr2 im. Władysława Orkana, akcentując pomoc dla powodzian, dla poszkodowanych przez trąbę powietrzną oraz wsparcie dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Targu i przekazanie środków na zakup mammografu dla nowotarskiego szpitala.
- 23-25 sierpnia na nowotarskim Rynku odbyła się wyjątkowo udana, wielka folklorystyczno-handlowa impreza JARMARK PODHALAŃSKI, w której uczestniczyła rekordowa ilość nowotarżan i gości, można powiedzieć w każdym wieku. Przez trzy dni do zabawy skutecznie zachęcali prowadzący Jarmark z góralskim humorem Stanisław Jaskułka i Elżbieta Porębska –Mędoń. Publiczność bawiła się świetnie, zwłaszcza na koncertach „Skaldów”, Piotra Szczepanika czy przy irlandzkiej muzyce zespołu „Wasail”. Właściwie wszystkie punkty programu były udane i nagradzane gromkimi brawami. Opinie nowotarżan o Jarmarku Podhalańskim były bardzo zgodne i wyjątkowo pochlebne, co zapewne skłoni organizatorów imprezy /Wydział Promocji Urzędu Miasta i Zespół „Śwarni”/ do jej kontynuowania.
- 23 sierpnia 2001, na stanowiska dyrektorów wyłonionych drogą konkursu powołano na pięcioletnią kadencję: Franciszka Janczego- Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nowym Targu, Henryka Chrobaka- Zespół Szkół nr 3 w Nowym Targu, Stanisława Dobosza- I Liceum Ogólnokształcące w Rabce- Zdroju i Barbarę Pachniowską- Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu. W skład Komisji Konkursowych, które wyłoniły kandydatów weszli przedstawiciele organu prowadzącego, przedstawiciele organu nadzoru pedagogicznego Kuratora Oświaty w Krakowie, rad pedagogicznych, rodziców i związków zawodowych.
- 24 sierpnia Platforma Obywatelska zainaugurowała kampanię wyborczą w Nowym Targu. Na spotkanie z liderem Andrzejem Olechowskim oraz podhalańskimi kandydatami do sejmu, przybyli liczni sympatycy tego ugrupowania. Na liście PO miejsce 6 zajął kandydat z naszego terenu, wójt gminy nowotarskiej - Jan Smarduch.
- 25 sierpnia w Nowym Targu zatrzymał się autokar wożący po całym kraju liderów Unii Wolności. Unici udali się na nowotarski Rynek, gdzie w czasie trwającego akurat Jarmarku Podhalańskiego spotkali się z mieszkańcami naszego miasta. Nowotarskim kandydatem Unii Wolności / 2 miejsce na liście/ został Włodzimierz Zapiórkowski.
- 25-26 sierpnia Auto-Moto-Klub „Gorce” zorganizował w rejonie Długiej Polany 58 Międzynarodowy Rajd Tatrzański oraz VII i VIII Rundę Otwartych Motocyklowych Mistrzostw Polski w Trialu /Motocyklowe Zawody Obserwowane/. Mistrzem został nowotarżanin Tadeusz Błażusiak, który znajduje się w europejskiej czołówce trialowców.
- 26 sierpnia nowotarski oddział Związku Kynologicznego w Polsce zorganizował na murawie lotniska WYSTAWĘ PSÓW RASOWYCH. W tegorocznej V edycji hodowcy zaprezentowali ponad sześćset kilkadziesiąt psów różnych ras. Atrakcji nie brakowało. Odbyły się pokazy tresury, zabawy, psie zaprzęgi, a pod koniec imprezy wybory najpiękniejszych rasowych czworonogów.
- Ostatni dzień Targów Sztuki Ludowej na krakowskim Rynku Głównym- niedziela 26 sierpnia- upłynął pod znakiem prezentacji przygotowanej przez Powiat Nowotarski pt. Dzień Ziemi Nowotarskiej. Scena oddana we władanie przedstawicielom powiatu mieniła się przeróżnymi strojami regionalnymi przybyłych z terenu całego powiatu grup folklorystycznych. Występy na scenie trwały od godz. 10.00 do 18.30, rozpoczął je występ Teatru Lalek Rabcio z Rabki- Zdroju, który przedstawił dla najmłodszych sztukę pt. Czerwony Kapturek. Potem- w samo południe barwny korowód okrążył Rynek ze śpiewem i muzyką, pod przewodnictwem starosty Jana Lasyka z małżonką, starościńskiej świty i goprowców. Na scenie koncertowały kolejno: dziecięcy zespół Tatry z Ratułowa, Skalniok z Orawy, Czardasz z Niedzicy, a także Zespół im. Jana Janoty z Rabki- Zdroju. Całość imprezy prowadzili Ewa Łukaszka i Paweł Gędłek- aktor rodem z Nowego Targu. Śpiewanie, granie i taniec przeplatane były konkursami dla publiczności, m.in. wiedzy o regionie pt. Czy znasz atrakcje Powiatu Nowotarskiego?, sprawnościowymi i z wykorzystaniem produktów mleczarskich nowotarskiej firmy Hej- jednego ze sponsorów. W konkursach na zwycięzców czekały cenne nagrody m.in.: pobyty weekendowe w gospodarstwach agroturystycznych i pensjonatach powiatu, przeloty nad Nowym Targiem, karnety na stoki narciarskie, jazdy konne, wycieczki rowerowe, bilety na spływ Przełomem Dunajca, rejsy wycieczkowe po Jeziorze Czorsztyńskim i wiele innych.Pod sceną swoje stoiska z rzemiosłem i sztuką ludową Podhala, Spisza i Orawy przedstawiło ponad 30 twórców. Pokazywali rękodzielnicze cudeńka, obrazy, rzeźbę, ceramikę, były stoiska ze snycerką, wyrobami owczarskimi, skórami, swetrami, strojami regionalnymi- można było zobaczyć jak się cyfruje portki, podziwiać lutnictwo, gobeliny, metaloplastykę, tradycyjne wyroby kożuszkarskie, a z Rabki i Skomielnej przyjechali do Krakowa garncarze z oryginalnym kołem garncarskim.Po raz pierwszy w historii podwawelskiego grodu flisackie łodzie zacumowały pod pomnikiem Adama Mickiewicza, a Krakowianki miały możliwość wykazania się umiejętnością urabiania masła podczas konkursu na Nojśwarniyjsom Gaździne XXV Targów Sztuki Ludowej w Krakowie. Cała impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i z pewnością zachęciła wiele osób do jesiennego przyjazdu w nasze strony.
- 28 sierpnia zmarł znany i szanowany nowotarżanin – Lucjan Pustówka. Swą piękną kartę zapisał w historii grupy podhalańskiej GOPR. Był wspaniałym ratownikiem. Całe swoje życie związał z górami, szczególnie kochał Gorce, które znał jak mało kto.
- 29 sierpnia, akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego otrzymało 37 nauczycieli szkół Powiatu Nowotarskiego. Wręczenia dokonał Julian Stopka- Urzędujący Członek Zarządu Powiatu podczas uroczystości zorganizowanej w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Nowym Targu. Nauczyciele, aby uzyskać awans zawodowy musieli odbyć staż, skompletować dokumentację kariery zawodowej i zdać egzamin przed komisją kwalifikacyjną. Jest to dość długa droga, ale zapewniająca stałą pracę nad podnoszeniem swoich kwalifikacji.
- 31 sierpnia w Galerii „Jatki” odbył się wernisaż wystawy pod nazwą - Wariacje Macieja Leśniaka-Króla – tuszorelki.
- 31 sierpnia Rada Powiatu Nowotarskiego podjęła uchwałę o nawiązaniu przez Powiat Nowotarski współpracy trójstronnej z Powiatem Kieżmarok w Republice Słowackiej i Powiatem Pribram w Republice Czeskiej.
Wrzesień
- 1 września uroczystość upamiętniająca 62 rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyła się przy Pomniku Bohaterów Września na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Kotlinie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele związków kombatanckich, władz miejskich i powiatowych, nowotarskich instytucji oraz delegacje szkół ze sztandarami. Apel poległych odczytał Tadeusz Morawa – członek Światowego Związku Żołnierzy AK.
- XIV Dożynki Podhalańskie, które odbyły się 2 września w Ludźmierzu, zgromadziły pomimo niesprzyjającej aury dwadzieścia dwie delegacje z terenu całego powiatu z przepięknymi wieńcami. W delegacji Zarządu Głównego Związku Podhalan drzewce trzymał Jan Kuruc- prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a Starościńską Parą XIV Dożynek Podhalańskich byli Dorota Sienkowiec z Oddziału Gorczańskiego Związku Podhalan i starosta Jan Lasyk. Koncelebrowanej mszy św. dziękczynnej za zebrane plony, w ludźmierskiej bazylice, przewodniczył ks. kardynał Marian Jaworski- Metropolita Lwowski a śpiewem uświetnił skawiański chór Auxilium. W głoszonej homilii ks. kardynał nawiązał do kataklizmów (powodzi, trąby powietrznej) jakie w tym roku dotknęły Podhale- mówiąc o nieustannej wierze i nadziei górali, zaś w modlitwie wiernych przedstawiciele władz samorządowych i instytucji lokalnych m.in. rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Stanisław Hodorowicz, wicestarosta Jan Hamerski, Urzędujący Członek Zarządu Julian Stopka, zastępca burmistrza i przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Eugeniusz Zajączkowski prosili o dalszą opiekę i Błogosławieństwo Boże dla Ziemi Podhalańskiej. Po mszy św. nastąpił przemarsz do ołtarza polowego orszaku złożonego z 22 delegacji z wieńcami, 24 pocztów sztandarowych: oddziałów Związku Podhalan, szkół średnich, Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu. Wieniec Powiatu Nowotarskiego, nawiązujący w swym kształcie do herbu powiatu nieśli górale pienińscy. Po złożeniu wieńców na ołtarzu polowym, ze względu na padający deszcz, dalsza część spotkania dożynkowego odbyła się w Domu Podhalańskim. Tegoroczne dożynki prowadzili wspólnie radni powiatowi: Helena Rusnak i Andrzej Jakubiec- Kubosek, a wystąpili: Kabaret Truteń ze Skawy, zespoły regionalne: im. Ludwika Łojasa z Łopusznej, Bielanie z Nowej Białej, Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej, Krościencany z Krościenka n. D., Muzyka Ludwika Młynarczyka oraz ludźmierska orkiestra dęta OSP. Organizatorami dożynek byli: Starostwo Powiatowe, gmina Nowy Targ, Podhalański Związek Gmin, Ludźmierski Oddział Związku Podhalan i Sanktuarium w Ludźmierzu. Ich działania wspomogły lokalne organizacje społeczno- kulturalne.
- 2 września dotarła do Nowego Targu wstrząsająca wiadomość o tragicznej śmierci Rafała i Barbary Sobolewskich. Rafał Sobolewski – radny, członek Zarządu Miasta, wieloletni prezes Spółdzielni Futrzarskiej Asco-Gorce oraz jego żona Barbara z domu Rajska – zginęli 1 września w wypadku samochodowym, wracając z podróży służbowej – Targów w Poznaniu. 6 września na nowotarski cmentarz przybyły tłumy nowotarżan i w ulewnym deszczu towarzyszyły w ostatniej drodze śp. Rafałowi i Barbarze Sobolewskim – ludziom prawym, szanowanym, lubianym i zasłużonym dla miasta. W czasie uroczystości pogrzebowych odczytany został list ks. kardynała Franciszka Macharskiego ze słowami pokrzepienia dla rodziny i najbliższych.
- 3 września w nowotarskim Ratuszu samorządowcy pożegnali posła Franciszka Adamczyka, przed jego wyjazdem do Chicago, gdzie będzie konsulem RP. Podziękowania i najlepsze życzenia w związku z pełnieniem zaszczytnej funkcji składali m.in. burmistrz Marek Fryźlewicz, przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Zajączkowski, szef Izby Gospodarczej Jan Hajnos.
- Uroczystości inaugurujące nowy rok szkolny w naszym mieście przygotowała w tym roku Szkoła Podstawowa Nr 3 z udziałem burmistrza Marka Fryźlewicza i Naczelnika Wydziału Edukacji Janusza Stopki. W kowanieckiej „trójce” rozpoczęło rok szkolny 2001/2002 362 uczniów w 13 oddziałach. Pracuje z nimi 22 nauczycieli pod dyrekcją Krystyny Góźdź.
- 4 września na nowotarskim lotnisku rozpoczęły się zawody, trwające 6 dni. Na prestiżową, doroczną imprezę - XXXI Puchar Tatr- połączoną ze Spadochronowymi Mistrzostwami Polski przyjechało do naszego miasta 60 najlepszych skoczków z całego kraju. Niestety, z powodu fatalnej pogody zrealizowano jedynie program minimum, a i to z trudem.
- 6 września w MOK odbył się kolejny wykład z cyklu „Korespondencja sztuk” pod hasłem SŁOWACKI I SZTUKI PLASTYCZNE.
- Również w tym dniu, w kawiarni MOK odbyło się spotkanie informacyjno-sprawozdawcze Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących.
- 7 września Klub Sportowy „Olimp-Wojas” otwarł zmodernizowaną, profesjonalnie wyposażoną siłownię w Hali „Gorce”.
- Kampania wyborcza w naszym mieście przebiegała nader spokojnie, bez większych emocji i zainteresowania. Odbyło się kilka spotkań przedwyborczych m.in. z wójtem gminy nowotarskiej Janem Smarduchem, startującym z listy Platformy Obywatelskiej z udziałem ministra rolnictwa Artura Balazsa i posła Zygmunta Berdychowskiego, kandydatami Unii Wolności z okręgu nowosądeckiego, a ponadto odbyła się z inicjatywy władz miasta i Gazety Podhalańskiej NOWOTARSKA DEBATA WYBORCZA, w której wzięli udział kandydaci do parlamentu reprezentujący wszystkie siły polityczne stolicy Podhala i okolic.
- Usuwanie skutków powodzi, jaka nawiedziła Polskę w lecie, trwa nadal. Rozmiar szkód i tragedie ludzi nią dotkniętych sprawiły, że wielu mniej poszkodowanych nowotarżan zrezygnowało z upominania się o rekompensaty pieniężne. W sumie w Nowym Targu wypłacono 23 tysiące zł tytułem zasiłku popowodziowego 12 rodzinom, które miały zalane pomieszczenia mieszkalne. Miasto niestety nie dostało żadnych pieniędzy na reperacje uszkodzonych dróg, a straty w tym zakresie szacuje się na 930 tys. zł.
- 10 września nowotarskie Prywatne Liceum Ogólnokształcące i Policealne Studium Zawodowe świętowały uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Była to też okazja do poświęcenia nowej siedziby szkoły przy ul. św. Katarzyny. Inauguracyjny wykład na temat administracji, jej znaczenia i służebnej funkcji wygłosił dr Marek Mączyński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 przedstawili dla gości – grupy niemieckiej z zaprzyjaźnionego Radevormwald teatrzyk „Czerwony Kapturek” w języku niemieckim. Grupy uczniów tej szkoły od kilku lat wyjeżdżają do Niemiec, gdzie oprócz zwiedzania biorą udział w zajęciach szkolnych.
- 11 września atak terrorystów na obiekty WTC w Nowym Jorku będące symbolami bezpieczeństwa i bogactwa USA pozbawił życia tysiące istnień ludzkich, zburzył spokój i odebrał poczucie bezpieczeństwa milionom ludzi na całym świecie. Wśród bez mała 10 mln społeczności narodowości polskiej w USA, są liczne grupy z Podhala, w tym również z Nowego Targu. Prawie każdy nowotarżanin ma tam kogoś krewnego lub znajomego, wszyscy więc z trwogą nasłuchiwali wieści z Nowego Jorku i Waszyngtonu i usiłowali się telefonicznie skontaktować z bliskimi zza oceanu.
- 12 września w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się promocja drugiej edycji książki Kazimierza Koszycy „TUŁACZY ŚLAD – CHŁOPCY Z NOWEGO TARGU W AFRYCE I POD MONTE CASSINO”, z udziałem autora, który przybył specjalnie z Chicago, gdzie stale mieszka, do swego rodzinnego miasta. Książka została wydana staraniem władz miasta i sponsorów, składana była w Drukarni Podhalańskiej, w opracowaniu tekstowym Krystyny Góźdź i Stanisława Watychy i graficznym Janusza Słowakiewicza.
- 13 września na zaproszenie burmistrza Marka Fryźlewicza gościł w Nowym Targu jeden ze współtwórców reformy samorządowej w Polsce – prof. Jerzy Regulski. W spotkaniu z profesorem uczestniczyli urzędnicy, wójtowie sąsiednich gmin i przedstawiciele nowotarskich instytucji. Gość został uhonorowany przyznanym przez Zarząd Miasta MEDALEM PAMIĄTKOWYM NOWEGO TARGU.
- 14 września w Czarnym Dunajcu oddano do użytku i poświęcono Gminną Oczyszczalnię Ścieków. Po siedmiu latach budowy, ta jakże potrzebna inwestycja została zakończona. Na uroczystość przybyli przedstawiciele samorządów lokalnych oraz wszyscy zaangażowani w budowę oczyszczalni, a wstęgę przeciął wójt gminy, poseł Kazimierz Dzielski w asyście wicestarosty Jana Hamerskiego.
- 15 września odbyła się w MOK kolejna promocja zorganizowana przez Klub Modelarzy „Skala”. Promowana była książka Roberta Panka i Krzysztofa Wielgusa pod tytułem „LIBERATOR W GORCACH”. Z tej okazji modelarze przygotowali wystawę „BIAŁE GWIAZDY NAD PODHALEM 1939 – 1945”.
- Również 15 września w MOK ogłoszono wyniki III Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Stanisława Leca. Z całej niemal Polski nadeszło na konkurs 180 zestawów fraszek i aforyzmów. Jury nie przyznało I miejsca, natomiast zdecydowało przyznać dwie drugie równorzędne nagrody. Zdobyli je: Barbara Łagiewka z Częstochowy i Władysław Potakowski z Sieradza. Najlepsze utwory organizatorzy wydali w mini-zbiorku.
- 15 września w Nowym Targu odbył się II Zjazd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Zjazd był okazją do podsumowania dotychczasowej działalności, wyboru nowych władz /prezesem Zarządu Powiatowego OSP został Mieczysław Olcoń naczelnik Urzędu Skarbowego/ i przede wszystkim podziękowania członkom OSP za ich ofiarną i bezinteresowną pracę. Z okazji zjazdu listy okolicznościowe przesłali: prezes Zarządu Głównego OSP RP Waldemar Pawlak, Wojewoda Małopolski Ryszard Masłowski, oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara. Medale honorowe im. Bolesława Chomicza otrzymali Stanisław Bańkosz i Jan Kotelnicki. Złotą Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej uhonorowano Stanisława Mastalskiego, srebrną otrzymali: Władysław Górecki i Stanisław Chowaniak, a brązową Janusz Jura i Władysław Szuba. Srebrny medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał Mieczysław Olcoń. List pochwalny od Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP otrzymał Józef Galica- Komendant Powiatowy PSP w Nowym Targu, a dyplomy uznania Czesław Garczek i Andrzej Wielkiewicz.
- Również 15 września miały miejsce interesujące wydarzenia kulturalne- w Białej Karczmie Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej odbyły się posiady pod tytułem 1500 lat historii Wołochów, a w tym samym czasie w Rabce- Zdroju, trwał III Międzynarodowy Festiwal pieśni Religijnej i Oazowej Panu Śpiewać Chcę. Organizatorem festiwalu był Miejski Ośrodek Kultury w Rabce- Zdroju, a całość imprezy została przeprowadzona w tamtejszym amfiteatrze.
- Delegacja władz PTTK i licznie przybyli turyści zwiedzali kościół pod wezwaniem św. Jana w Orawce, w ramach Dni Dziedzictwa Kulturowego zorganizowanych w dniach 15-16 września przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Po kościółku oprowadzała zgromadzonych przewodnik z Muzeum OPE- Helena Szymusiak. Pomimo niesprzyjającej pogody zainteresowanie zwiedzających było bardzo duże. Krakowski oddział PTTK zorganizował autokarowy przyjazd turystów do Orawki, ale nie zabrakło również przybyłych indywidualnie.
- 17 września nowotarżanie uczcili kolejną rocznicę agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku. Rocznicowe obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Katarzyny, skąd uczestnicy przeszli pod Krzyż Katyński, gdzie odbył się apel poległych, przypomniano historię wrześniowej agresji i złożono wieńce i kwiaty.
- Lokalny rynek księgarski wzbogacił się o kolejną książkę autorstwa Andrzeja Kudasika „BYLI CHŁOPCY, BYLI”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Miniatura. W zamyśle miała to być kontynuacja poprzednio wydanej pozycji „PODHALANIE”, jednak zebrane materiały były obszerne i zasłużyły na nową publikację. Autor przedstawia w niej postacie zasłużone dla kultury i historii całego Podhala.
- Grupa wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Targu znalazła się wśród laureatów III Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pt. „Dziecko i Pies”. Wyróżnienia są tym cenniejsze, że na konkurs zgłoszono ponad 15 tys. prac z kilkunastu krajów świata.
- 19 września obradował konwent Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej pod przewodnictwem Andrzeja Sasuły v-ce marszałka województwa małopolskiego. Głównymi problemami obrad były kierunki rozwoju i działalności szkoły, plany inwestycyjne oraz źródła pozyskiwania środków finansowych.
- Z cyklu spotkań przedstawicieli władzy z mieszkańcami miasta odbyło się kolejne zebranie, tym razem w Szkole Podstawowej Nr 3. Burmistrz Marek Fryźlewicz i jego zastępcy Eugeniusz Zajączkowski i Jan Kolasa spotkali się z licznie przybyłymi mieszkańcami Kowańca. Rozmawiano o wykonanych i planowanych inwestycjach miejskich z uwzględnieniem prac na Kowańcu i perspektywach rozwojowych tej dzielnicy miasta.
- 20 września trzyosobowe drużyny z kilku podhalańskich gmin wzięły udział w I Trójboju Strzeleckim o Puchar Burmistrz Nowego Targu. Zawody wygrała drużyna Urzędu Gminy Nowy Targ.
- Rozstrzygnięty został kolejny, III KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY OGRÓD. Jury Konkursu za najładniejszy ogród w kategorii posesji jednorodzinnych uznało ogród Ewy Zabrzeskiej /ul.Kokoszków/, a w kategorii wielorodzinnych I miejsce otrzymał Czesław Ćwikiel /ul.Suskiego/. Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymali bony towarowe, ponadto przyznano także puchary i wyróżnienia. Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbyło się przy kolacji w „Ruczaju” w lokalu fundatora Adama Worwy.
- 21 września w nowotarskim MOK otwarto wystawę fotograficzną Adama Gryczyńskiego „Wenecja od rana do wieczora”.
- 21-22 września nowotarscy strażacy świętowali jubileusz 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu. W Muzeum Podhalańskim PTTK otwarta została wystawa 120 LAT OSP W NOWYM TARGU, a następnego dnia na nowotarskim Rynku odprawiona została uroczysta msza św. przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego i poświęcony został nowy sztandar OSP, a potem gen. brygadier Zbigniew Meres – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej dokonał przeglądu jednostek zgromadzonych na Rynku. W czasie uroczystości wielu strażaków za ofiarną i bezinteresowną służbę zostało wyróżnionych medalami, odznaczeniami lub odznakami m.in. ZŁOTYMI ODZNAKAMI ZWIĄZKU OSP uhonorowano Antoniego Watychowicza, Bogusława Giełczyńskiego i Jana Łapsę, a ZŁOTE MEDALE ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA otrzymali Jan Bryja i Andrzej Guzik. Z okazji jubileuszu ukazała się publikacja pt. „POD PATRONATEM ŚW. FLORIANA – 120 LAT OSP W NOWYM TARGU” autorstwa Bogusława Giełczyńskiego i Marcina Jagły.
- 22 – 23 września Nowy Targ był gospodarzem VII Mistrzostw Świata Modeli Szybowców Sterowanych Mechanicznie. Reprezentacja Polski wywalczyła srebrny medal w kat. drużynowej / wśród zawodników byli dwaj wychowankowie MDK –Wojciech Teper i Michał Michalik/.
- 23 września Polacy wybierali swych przedstawicieli do sejmu i senatu. W Nowym Targu wyniki wyborów do sejmu przedstawiały się następująco:
- Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy 2 804 głosy - 24,7 %
- Platforma Obywatelska 2 628 - 23,1 %
- Liga Polskich Rodzin 2 140 - 18,8 %
- Prawo i Sprawiedliwość 1 689 - 14,9 %
- Samoobrona 564 - 4,9 %
- Unia Wolności 509 - 4,4 %
- Akcja Wyborcza Solidarność Prawicy 489 - 4,3 %
- Polskie Stronnictwo Ludowe 479 - 4,2 %
- Alternatywa 39 - 0,3 %
- Nowy Targ będzie miał swojego reprezentanta w parlamencie. W sejmie zasiądzie dr Stanisław Jarmoliński – członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W senacie Podhale reprezentował będzie Franciszek Bachleda–Księdzularz. Frekwencja wyborcza w naszym mieście wyniosła 46,8%, czyli w głosowaniu wzięło udział 11 748 osób na 25 028 uprawnionych do głosowania.
- 24 września nowotarscy celnicy obchodzili swoje święto, w czasie którego najbardziej zasłużeni funkcjonariusze otrzymali nagrody i awanse. Szefowa Urzędu Celnego Teresa Barnowska świętowała także 25 –lecie swej pracy i z tej okazji otrzymała list gratulacyjny od szefa GUC Zbigniewa Bujaka.
- 25 września w ramach programu szkolenia urzędników samorządowych psycholog Marek Tański przeprowadził warsztaty szkoleniowe na temat: „Psychologia przywództwa, stresu, konflikty w organizacji i ich rozwiązywanie”.
- Członkowie Oddziału Podhalańskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wybrali nowe władze. Prezesem został Robert Kowalski, a sekretarzem dotychczasowy prezes i założyciel oddziału /liczącego obecnie 60 członków/ Krzysztof Kabat.
- Miła wiadomość dotarła z Nowego Jorku, gdzie odbywały się Otwarte Mistrzostwa Ameryk w Karate Kyokushin. W składzie reprezentacji Polski była nowotarżanka Ewa Pawlikowska, która wywalczyła tytuł mistrzowski.
- 27 września w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Nowym Targu odbyło się spotkanie poświęcone prezentacji wyników badań prowadzonych od marca b.r. w ramach projektu waloryzacji polskiego sera- Oscypek. Projekt realizowany był wspólnie przez francuską organizację GRET (Groupe de Recherche et d’ Echanges Technologiques- grupa badawcza i wymiana technologii), krakowską Akademię Rolniczą i Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Program miał na celu przebadanie warunków i technologii produkcji oscypka, umożliwiające podjęcie skutecznych starań o uzyskanie tzw. certyfikacji wyrobu. Na spotkaniu koordynator projektu- Cecile Kuehn przedstawiła pozytywne wyniki badań przeprowadzonych przy pomocy polskich i francuskich lekarzy weterynarii, a wyniki analiz Akademii Rolniczej zaprezentowała Monika Wszołek. Pierwsza część programu badawczego została zakończona wręczeniem biorącym w nim udział hodowcom i bacom wyników analiz laboratoryjnych. W spotkaniu brali także udział: Rita Lech Jóźwiakowska- Powiatowy Inspektor Sanitarny, Jan Janczy- dyrektor Związku Hodowców Owiec i Kóz, Henryk Stanik- naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, koordynujący projekt ze strony Starostwa Nowotarskiego oraz przedstawiciele Biur Promocji Starostwa Tatrzańskiego i Nowotarskiego.
- Jubileusz 10-lecia działalności obchodziła Galeria „Jatki”, która na stałe wrosła w krajobraz artystyczny miasta. W ciągu 10 lat istnienia Galeria zorganizowała mnóstwo wystaw wybitnych artystów polskich i zagranicznych, z których największym wydarzeniem artystycznym była ubiegłoroczna WYSTAWA LITOGRAFII MARCA CHAGALLA. Od początku istnienia Galeria była też miejscem imprez charytatywnych, koncertów muzycznych, spotkań i wieczorów literackich. Z okazji jubileuszu 28 września otwarta została wystawa prac 66 artystów związanych z „Jatkami” X LAT W SZTUCE – PREZENTACJE NOWOTARSKIE. /Wystawa ma być w 2002 roku prezentowana w 10 galeriach na terenie Polski/.
- W ramach jubileuszu szefowa Galerii Anna Dziubas zorganizowała także cykl spotkań „ Dziesięć Dni na Dziesięciolecie”. Były to wykłady o sztuce, spotkania z muzyką, poezją, a przy okazji miłe spotkania towarzyskie bywalców i sympatyków „Jatek”. (Fot. 10)
- 29 września odbył się kolejny szacowny jubileusz. 50-lecie działalności świętowało Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce, nad którym to świętem objął patronat Starosta Nowotarski Jan Lasyk. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. koncelebrowaną przez ks. biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej Jana Szkodonia i księży absolwentów liceum. Po mszy św. złożono wiązanki na grobach zmarłych profesorów i pracowników Liceum. Jubileusz zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Marek Michno- Małopolski Wicekurator Oświaty, Jan Lasyk- Starosta Nowotarski, Eugeniusz Zajączkowski- przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego, Julian Stopka- Urzędujący Członek Zarządu Powiatu, Franciszek Adamczyk- Konsul RP w Chicago, Mieczysław Olcoń- naczelnik Urzędu Skarbowego, wójtowie gmin: Jabłonki- Antoni Wontorczyk, Czarnego Dunajca- Kazimierz Dzielski, Spytkowic- Marek Wierzba, Raby Wyżnej- Edward Siarka, Łapsz Niżnych- Antoni Kapołka, a także dyrektorzy szkół ponadpodstawowych i placówek oświatowych z terenu całego powiatu. Po części oficjalnej przybyłe roczniki wspólnie świętowały Jubileusz na kolacji i Balu Absolwentów.
- Tego samego dnia w Szczawnicy obchodzono uroczyście 10-lecie Kolei Linowej Palenica. Na placu Dietla odbył się cykl imprez dla zgromadzonej publiczności: m.in. Parada Konna 2001 i wybór najładniejszego zaprzęgu, występy kapeli regionalnej im. Józefa Ciesielki Kubasa, konkursy, występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych, pokazy strażackie, a także wiele innych atrakcji.
- 29 września odbył się na terenie Szkoły Podstawowej Nr 2 II Rodzinny Festyn Trzeźwościowy Sportowo-Rekreacyjny, z licznymi atrakcjami m.in. konkursami, pokazami spadochronowymi, policyjnymi, rozgrywkami sportowymi i przede wszystkim świetną zabawą. Gwoździem programu był koncert Kapeli Trebuniów-Tutków.
- 30 września w Parku Miejskim MOK zorganizował Piknik Country.
- Warty odnotowania jest udział Powiatu Nowotarskiego i podmiotów branży turystycznej powiatu w IX Międzynarodowych Targach Turystycznych Tour & Travel w Warszawie, na których reprezentowano atrakcje powiatu pod wspólnym szyldem Małopolski. Fundacja Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego przygotowała barwną prezentację powiatu w góralskim wydaniu, która stała się główną atrakcją małopolskiego stoiska. Przywiezione materiały promocyjne rozeszły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki a prezentowaną ofertą interesowały się zarówno biura turystyczne jak i osoby indywidualne.
Październik
- 3 października odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Akcji Katolickiej działającej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wybrany został nowy Zarząd w składzie: Piotr Jarząbek, Jakub Swalarz, Elżbieta Łabuzek, Katarzyna Twaróg, Marian Nowak, Andrzej Fryźlewicz, Marek Fryźlewicz.
- 4 października w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Korespondencja sztuk”. Wykład na temat muzyki i malarstwa Mikołaja Konstantego Ciurlionisa wygłosiła Anna Baranowa z Instytutu Historii Sztuki UJ.
- 5 października na strzelnicy LOK-u w Nowym Targu zorganizowany został I Memoriał im. Franciszka Dworskiego, w którym wzięło udział 11 drużyn reprezentujących nowotarskie instytucje. Najlepsze okazały się drużyny: PPKS –I miejsce, Policji -II miejsce, Urzędu Celnego –III miejsce i drużyny Urzędu Miasta i PSS „Społem”, które uplasowały się na IV miejscu.
- Po raz pierwszy w regionie pienińskim odbyły się Międzynarodowe Zawody w IX Europejskim Sześcioboju Niepełnosprawnych. Organizatorem zawodów był szczawnicki oddział Polskiego Stowarzyszenia Osób Upośledzonych Umysłowo z Dyrektor Janiną Zachwieją. W dniach od 5 do 7 października w Szczawnicy i Krościenku zmagały się ze sobą reprezentacje z Niemiec, Ukrainy, Czech, Austrii i Polski. Polskę reprezentowały drużyny z Jabłonki, Nowego Targu, Koniecpola, Nowego Czarnowa, Ślesina i Szczawnicy.
- Patronatem objął zawody Starosta Nowotarski Jan Lasyk, który na zakończenie zawodów dokonał uroczystego wręczenia medali wraz z Jerzym Chrabeckim- prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Integracji Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Wiedniu i Michałem Kochanem- burmistrzem Szczawnicy. W uroczystości wzięła udział również posłanka Zofia Krasicka-Domka. Wicestarosta Nowotarski Jan Hamerski na otwarciu zawodów powiedział słowa, które oddały klimat przeprowadzonych zawodów: Sześciobój Niepełnosprawnych ma w swoim logo uściśnięte dłonie ponad flagami, ponad granicami i jest to piękne zobrazowanie idei przyświecającej tym sportowym spotkaniom przyjaciół z różnych krajów. Na tych zawodach nie ma przegranych. Każdy startujący powinien już teraz unieść ręce w górę, w geście zwycięstwa- dlatego, że tutaj jest, że w pełni wykorzystuje swoje możliwości, potrafi pokazać na co go stać.
- 6 października na nowotarskim lotnisku zorganizowane zostało przez Polski Związek Narciarski, Powiatowy Szkolny Związek Sportowy oraz Międzyszkolny Ośrodek Sportu - Ogólnopolskie Spotkanie Uczniowskich Klubów Sportowych w biegach przełajowych. W zawodach uczestniczyło ponad 600 osób.
- 7 października odbył się Festyn Sportowy zorganizowany na Placu Evry przez Szkołę Podstawową Nr 11, w której powstała klasa sportowa o profilu hokejowym. Dla jej promowania zorganizowano liczne festynowe atrakcje i na sportowy cel przeznaczono cały dochód z zabawy.
- Także 7 października nowotarski Oddział Związku Podhalan zorganizował atrakcyjne „pływające” posiady. Uczestnicy spotkania, korzystając z pięknej pogody, odbyli rejs po Jeziorze Czorsztyńskim statkiem „Biała Dama”, a potem biesiadowali przy ognisku nad wodą.
- Tradycyjnie w październiku Urząd Gminy Czarny Dunajec zorganizował Przeziyracke Młodych Tonecników i Śpiywoków Góralskich- przegląd umiejętności tanecznych i śpiewaczych, w którym mogły wykazać się najmłodsze dzieci. W tym roku 7 października do Cichego, na XIV Przeziyracke przyjechało 15 zespołów i w regionalnej scenerii pensjonatu Awra miało miejsce spotkanie uczestników i gości. Prezentacje tańca i śpiewu odbyły się w trzech kategoriach wiekowych, a w Komisji Artystycznej oceniającej występy zasiedli: Dorota Majerczyk, Józef Pitoń i Benedykt Kafel. Występującym przygrywali muzykanci z kapeli Stanisława Bukowskiego i zespołu Ciupagers z Czarnego Dunajca. Nagrody, gratulacje i życzenia składali zespołom przedstawiciele samorządu- wójt gminy Czarny Dunajec Kazimierz Dzielski i przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Czepiel. Występom zespołów przyglądał się również wicestarosta Jan Hamerski, który przekazał ufundowane przez Starostę Powiatu Nowotarskiego: Korale dla Najlepszej Tonecnicy- Honoraty Jarosz z zespołu Małe Regle z Poronina i Ciupagę dla Najlepszego Tonecnika- Andrzeja Pawlikowskiego z zespołu Mali Cichowianie z Małego Cichego.
- 8 października w MOK otwarto wystawę zdjęć dokumentujących wydarzenia, które miały miejsce na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Ekspozycji towarzyszyła projekcja dokumentalnego filmu Wojciecha Jankowskiego „Grudniowe taśmy”, obrazującego wydarzenia tamtych dni.
- 9 października Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zorganizowała konferencję dla bibliotekarzy powiatu nowotarskiego. Pierwsza część konferencji poświęcona była problemom związanym z umiejętnością komunikowania się a efektami pracy z czytelnikiem, natomiast w części drugiej odbyło się spotkanie autorskie z Janem Fudalą i Andrzejem Kudasikiem, połączone z promocją ich twórczości.
- 9 października Jan Lasyk Starosta Nowotarski przekazał Stowarzyszeniu Historyków Sztuki na najbliższe 50 lat Zamek Niedzicki. Przy podpisaniu umowy notarialnej skarb państwa reprezentował Starosta Nowotarski, a Stowarzyszenie Historyków Sztuki- prezes Zarządu Głównego prof. dr Maria Poprzęcka. Stowarzyszenie Historyków Sztuki, opiekując się od lat pięćdziesiątych Zamkiem wraz z otoczeniem, doprowadziło cały zespół zabytkowy ze stanu tzw. malowniczej ruiny, do obecnego stanu bardzo dobrego. Podpisanie umowy ze Stowarzyszeniem gwarantuje, że miejsce to nie zmieni swego charakteru i będzie się nadal służyło środowisku naukowo-artystycznemu i rzeszą turystów.
- 11 października Szkoła Podstawowa Nr 5 zorganizowała miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Zebranym nauczycielom dzieci zaprezentowały świetny program artystyczny, potem były kwiaty, cygańska muzyka i gratulacje wraz z nagrodami, które 30 najlepszym nauczycielom wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz. Tego samego dnia świętowano „Dzień Nauczyciela” w Starostwie. 30 wyróżniających się dyrektorów i nauczycieli z placówek szkolnych i pozaszkolnych otrzymało podziękowania i nagrody pieniężne z rąk starosty Jana Lasyka. Również z tej okazji choć nieco później / 22 października/ nowotarscy nauczyciele zostali uhonorowani MEDALAMI EDUKACJI NARODOWEJ. Medale z rąk kuratora Jerzego Lackowskiego otrzymali: Ewa Lewicka, Grażyna Uher-Smoroń i Włodzimierz Żak.
- 11 października w sali obrad nowotarskiego Urzędu Miasta rozstrzygnięty został konkurs ekologiczny. Zwycięskie szkoły i przedszkola, które zebrały największą ilość puszek aluminiowych otrzymały nagrody pieniężne i dyplomy.
- 11 października senator Franciszek Bachleda – Księdzularz z Zakopanego /wybrany na kolejną, trzecią już kadencję/ zaprosił osoby pomagające mu w kampanii wyborczej m.in. burmistrza Marka Fryźlewicza, Wandę Szado-Kudasik, Andrzeja Kudasika, na „wieczerzę senatorską” zorganizowaną w Domu Rekolekcyjnym „Księżówki” w Zakopanem.
- 12 października w sali obrad Urzędu Miejskiego w Nowym Targu odbyła się UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO, w czasie której dziekan Wydziału Zarządzania krakowskiej Akademii Ekonomicznej wręczył magisterskie dyplomy pierwszemu rocznikowi wykształconemu w Nowym Targu. Obecnie uczelnia kształci 159 studentów na studiach licencjackich i 117 na uzupełniających magisterskich.
- 12 października w sali reprezentacyjnej nowotarskiego Ratusza odbyła się uroczysta promocja książki -„SOLIDARNOŚĆ PODHALA” – dokumentującej dorobek w pełni niezależnego pisma ukazującego się w 1981 roku w Nowym Targu pod tym samym tytułem. Książka zawiera przedruk 11 wydanych numerów pisma, wywiad z ówczesnym redaktorem Janem Paluchem oraz wstęp Władysława Skalskiego – inicjatora wydania tej pozycji. Uroczystość była okazją do spotkania i swoistego zjazdu byłych działaczy solidarnościowych.
- „Stowarzyszenie dla Miasta” rozpoczęło cykl wykładów pod wspólnym tytułem „Uczymy się demokracji”, które odbywać się będą 1 x w miesiącu. Pierwszy wykład pt „Człowiek a polityka” wygłosił 15 października w siedzibie Stowarzyszenia – Jan Kanty Sobolewski.
- W Nowym Targu zorganizowano w salach Powiatowego Urzędu Pracy I Małopolskie Targi Pracy dla Niepełnosprawnych. Równolegle podobne giełdy odbywały się w innych miastach Małopolski. W nowotarskim Urzędzie zarejestrowanych jest 60 niepełnosprawnych bezrobotnych i 40 poszukujących pracy już bez prawa do zasiłku. W czasie Targów 18 nowotarskich firm zadeklarowało zatrudnienie niepełnosprawnych. Oferty dotyczyły m.in. krawcowych, księgowych, informatyków.
- 14 października Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie zakończyło sezon żeglarski na Stylchynie nad Jeziorem Czorsztyńskim.
- 16 października miało miejsce bardzo ważne wydarzenie w historii naszego miasta i regionu. Przeszło 2 letnie starania zostały zwieńczone sukcesem i Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zainaugurowała działalność i rok akademicki 2001/2002. Podhalańska młodzież będzie mogła kształcić się w zakresie: rekreacji ruchowej w Nowym Targu oraz w zakresie pielęgniarstwa , fizjoterapii i języka polskiego w Rabce. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Katarzyny odprawioną przez księdza kardynała Franciszka Macharskiego, potem grono profesorskie, studenci i zaproszeni goście przeszli z kościoła ulicami miasta do Miejskiego Ośrodka Kultury. Na inaugurację przybyli dostojni goście: 30 osobowe grono profesorskie, przedstawiciele władz samorządowych , duchowieństwa, instytucji, związków i stowarzyszeń. Byli także rektorzy krakowskich uczelni, którzy w okresie starań wykazali dużo życzliwości dla nowotarskiej uczelni. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: rektor nowej uczelni, v-ce minister edukacji Jerzy Zdrada, marszałek Marek Nawara i starosta Jan Lasyk. Wreszcie nastąpiła immatrykulacja . Dziesięciu pierwszych pasował na studenta osobiście rektor profesor Stanisław Hodorowicz. W podniosłym nastroju Chór „Gorce” odśpiewał profesorom i studentom „Gaudeamus”. Doceniając powagę faktu otwarcia nowej uczelni listy gratulacyjne przysłali: prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i premier Jerzy Buzek.
- Na wyjazdowym posiedzeniu Komisji Edukacji Publicznej Rady Powiatu Nowotarskiego, które odbyło się 19 października w Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego, radni komisji i zaproszeni nauczyciele szkół z terenu powiatu mieli możliwość obejrzenia z bliska i sprawdzenia nowej oferty skansenu, czyli ścieżek edukacyjnych. Ścieżki edukacyjne przygotowane są dla grup ok. 20 osobowych, a zajęcia przewidziane na 2 do 4 godzin. Projekt okazał się bardzo interesujący, ponieważ podczas zajęć dzieci same wykonują wszystkie czynności, a na koniec przewidziana jest degustacja przygotowanych potraw. W skansenie można zapoznać się z techniką przygotowania chleba na ścieżce Od ziarna do chleba, z pracami wykonywanymi przy produkcji płótna i oleju- Jak to ze lnem było, a także można sprawdzić swoje umiejętności malarskie pod okiem mistrza Stanisława Wyrtla na ścieżce edukacyjnej Mistrz i uczeń.
- 21 października odbyła się uroczystość promocji kolejnej książki księdza prałata Mieczysława Łukaszczyka – proboszcza parafii św. Katarzyny. Bogato ilustrowany, wydany z wielką edytorską elegancją album, nosi tytuł „ŚWIĘTA KATARZYNA. MIEJSCA KULTU ŚWIĘTEJ W POLSCE”. Prezentacja książki odbyła się w „Sokole”, gdzie również zaprezentowano spektakl tematycznie z nią związany, przygotowany przez Marcina Kudasika, a potem można było uzyskać podpis autora na promowanym albumie. Uroczystość zakończyła się towarzyskim spotkaniem przy ognisku.
- 21 października w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się mecz szachowy Nowy Targ – Kieżmark, natomiast na Hali Sportowej „Gorce” rozegrany został finał IV Mistrzostw Polski Lekarzy w Koszykówce.
- XXIII Święto Poezji Góralskiej odbyło się 21 października w Rabie Wyżnej. W nastroju zadumy przybyli poeci wspominali swych kolegów, którzy się pomineli, ale i radośnie świętowali obchody 23 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Gości przywitał Edward Siarka- wójt Gminy Raba Wyżna i Wanda Czubernatowa, która przed dwudziestu kilku laty zainicjowała to święto wspólnie z Janem Fudalą. Na rozpoczęcie młodzież z rabiańskiego gimnazjum zaprezentowała swoje Listy do Ojca Świętego, potem wystąpił kabaret Truteń ze Skawy, a po nim nastąpiły już prezentacje przybyłych twórców. Do Raby przyjechali poeci z różnych stron Podhala, m.in. Andrzej Dziedzina- Wiwer, Józef Szaflarski, Joanna Słodyczka, Helena Krasnoborska, Piotr Bies- Węgierczyk, a także Józefa Gil i Iza Zając z Raby Wyżnej. W imieniu Starosty Nowotarskiego dyplom uznania Za Zaangażowanie w Sprawy Poezji i Ojczyzny dla Wojciecha Chowańca- Bulcyka, przekazał sekretarz starostwa Bronisław Bublik na ręce Wandy Czubernatowej.
- 24-26 października w Nowym Targu gościli specjaliści z Polski i Szwecji na seminarium naukowym na temat „Metody zagospodarowania i przeróbki odpadów i osadów ściekowych”. Seminarium zorganizował Urząd Miasta wraz z Politechniką Krakowską i Politechniką Sztokholmską. Jednym z autorów referatów był dyrektor Wojciech Kniotek, który przedstawił problemy oczyszczalni w Nowym Targu.
- Zbliża się zima i kończy czas remontów dróg w naszym mieście. Zakończono już remont ulicy Kopernika do ulicy Józefczaka oraz odcinka ulicy Szaflarskiej do Placu Evry, gdzie zainstalowano nowe światła sygnalizacyjne na skrzyżowaniu, poprawiające bezpieczeństwo pieszych w tym rejonie. Mimo, że jest to ulica należąca do powiatu, miasto partycypowało w kosztach remontu w wysokości ok. 70 %. Skończono także remont wiaduktu nad al. Tysiąclecia, a remont drogi o długości 4,5 km na obwodnicy miasta dobiega końca.
- Z imprez kulturalnych warto odnotować:
- recital kabaretowy Aloszy Awdiejewa w MOK,
- spotkanie z ks. prof. Grzegorzem Rysiem w Związku Podhalan, którego tematem była wybitna postać - ks. kardynała Adama Stefana Sapiehy,
- wieczór autorski Sylwii Mensfeld w kawiarni artystycznej „Plama”, gdzie prezentowała swoje obrazy i twórczość - poetycką,
- kolejny wykład z cyklu „Korespondencja sztuk” zatytułowany „Józef Czapski – świadek epoki” wygłoszony przez prof. Stanisława Rodzińskiego,
- wykład Macieja Pinkwarta pod tytułem „Witkacy i tyle” oraz koncert gitarowy Adama Zalasa w Galerii „Jatki”,
- zorganizowane przez nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Żeglarskiego Zakończenie Sezonu Żeglarskiego 2001 w Kluszkowcach,
- XII Święto Gwary Góralskiej w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej.
- 27 października na Turbaczu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy z brązu wmurowanej w Kamień Konfederatów, upamiętniającej zmarłych ratowników Podhalańskiej Grupy GOPR.
- 29 października w Ochotnicy Dolnej, na osiedlu Brysiówka uroczyście otwarto i poświęcono ośrodek rehabilitacyjno- edukacyjny dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo do 15 roku życia. Osiemnaście osób znajdzie fachową opiekę dwóch nauczycieli, rehabilitanta i pedagoga- logopedy. Uroczyste otwarcie rozpoczęto mszą św. odprawioną przez proboszcza Ochotnicy Dolnej ks. Stanisława Wojcieszaka, a obecni byli przedstawiciele ośrodków dla osób niepełnosprawnych w Zakopanem, Nowym Targu, Szczawnicy i Krościenku, przybył również Andrzej Sekuracki, prezes zakopiańskiego PSOUU oraz wójt gminy Kazimierz Konopka. Władze powiatowe reprezentował Julian Stopka- Urzędujący Członek Zarządu Powiatu.
- 30 października z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego zorganizowano jak co roku „Apel Poległych”. Przedstawiciele władz miejskich i powiatowych złożyli pod Tablicami Pamiątkowymi wiązanki kwiatów.
- 30 października powstało w naszym mieście nowe stowarzyszenie – Podhalańska Wspólnota Samorządowa. Inicjatorzy PWS: rektor Stanisław Hodorowicz, burmistrz Marek Fryźlewicz i mec. Stanisław Kowalczyk za główne cele stowarzyszenia uznali integrację środowiska, skupienie w swych szeregach ludzi, którzy będą działać dla dobra społeczności nowotarskiej i podhalańskiej, a także udział w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Organizacja ma mieć charakter ponadpartyjny, lobbystyczny, nie będzie otwarta dla wszystkich chętnych, przeciwnie trudno będzie zostać jej członkiem.
Listopad
- 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych odbyła się na cmentarzu II Nowotarska Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Chętnych do kwestowania nie brakowało i mimo fatalnej pogody i znacznie mniejszej ilości odwiedzających cmentarz udało się zebrać do puszek prawie 16,5 tys. zł. co świadczy o wielkiej hojności nowotarżan. /Dla porównania: w Zakopanem zebrano 7,9 tys. zł. w Krakowie 32 tys. zł./ Warto w tym miejscu odnotować, że za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty /14 300,zł / odnowione zostały trzy pomniki nagrobne należące do najstarszych. Pilnej renowacji wymaga jeszcze około 100 nagrobków, z których wiele pochodzi z początku XVIII wieku. Pracami konserwatorskimi zajęła się firma Janusza Bajki, współpracująca z nowotarskim artystą Piotrem Chodorowiczem. Wojewódzki Konserwator Zabytków w odpowiedzi na inicjatywę burmistrza Marka Fryźlewicza, wspartą przez nowotarżan, sporządził na koszt swojego urzędu dokładny opis 21 najcenniejszych nagrobków nowotarskiej nekropolii, aby ułatwić wybór dalszych obiektów do renowacji. Pieniądze zebrane w Dniu Zmarłych pozwolą uratować kolejne zabytkowe nagrobki.
- Od 3 do 6 listopada przebywał na wizytacji parafii w Rabce- Zdroju ks. kard. Franciszek Macharski. Metropolita Krakowski spotkał się w tym czasie z młodzieżą II Liceum Ogólnokształcącego w Rabce- Zdroju, która na tę okazję przedstawiła specjalnie przygotowany artystyczny montaż słowno- muzyczny, a szacownego gościa przywitał Julian Stopka- Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego.
- Starosta Nowotarski Jan Lasyk został uhonorowany dnia 5 listopada na Zamku w Niedzicy medalem Merentibus - co oznacza Zasłużony. Odznaczenie przyznało mu Stowarzyszenie Historyków Sztuki, jako wyraz wdzięczności za opiekę nad kulturą polską i szczególne zasługi dla Stowarzyszenia. Tym prestiżowym odznaczeniem ustanowionym przez Stowarzyszenie przed kilku laty, uhonorowano dotychczas niewiele osób. Starostę Nowotarskiego udekorowała osobiście prof. Maria Poprzęcka- prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W uroczystości uczestniczyli m.in. członkowie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki, gospodarze zamku Jerzy i Zofia Baranowscy, Bronisław Bublik- sekretarz powiatu, przedstawiciele Rady Powiatu oraz przewodniczący Rady Gminy Łapsze Niżne - Franciszek Payerhin.
- 6 listopada burmistrz zaprosił do Urzędu Miasta radnych powiatowych z Nowego Targu. W czasie spotkania omówiono aktualne sprawy i ważne problemy dotyczące miasta i powiatu.
- Nowotarskie Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego poszczycić się może świetnym wynikiem z próbnej matury z matematyki. Maturzyści uzyskali 4 miejsce w kraju, co jest zasługą zarówno zdolnych uczniów jak i świetnych pedagogów.
- 9 listopada w Galerii „Jatki” odbyło się spotkanie z aktorem pochodzącym z Nowego Targu, Pawłem Gędłkiem zatytułowane „Gdzie tkwi tajemnica teatru – co o tym myśli aktor”.
- Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Nowym Targu rozpoczęły się 10 listopada uczczeniem pamięci poległych za Ojczyznę. Na grobach żołnierzy przedstawiciele władz miejskich i powiatowych złożyli wiązanki kwiatów. W Miejskim Ośrodku Kultury otwarte zostały dwie wystawy: „POCZTÓWKA PATRIOTYCZNA” z prywatnych zbiorów Macieja Żelaznego i „ŻYCIE HONOREM I OJCZYZNĄ PISANE” - wystawa pamiątek historycznych nowotarskich kolekcjonerów. Potem odbyła się uroczysta akademia, w czasie której przemówienie okolicznościowe wygłosił przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Sięka. Uroczystość była znakomitą okazją do wręczenia odznaczeń i medali. Medale ZA SZCZEGÓLNE ZASŁUGI DLA MIASTA NOWY TARG” otrzymali: Jerzy Bielecki, Franciszek Potoczek, Stanisława Soczek oraz pośmiertnie Rafał Sobolewski. Medale otrzymały również nowotarskie instytucje: OSP z Kowańca i Muzeum Podhalańskie PTTK . Wręczono także Medale ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA: Tadeuszowi Szelidze, Henrykowi Wielkiewiczowi i Mieczysławowi Giełczyńskiemu I BRĄZOWE KRZYŻE ZASŁUGI: Teofilowi Czubernatowi, Andrzejowi Jezierskiemu, Czesławowi Lipkowskiemu, Ryszardowi Romańskiemu, Pawłowi Wapiennikowi i Andrzejowi Zającowi. Akademię uświetniły występy Chóru „Gorce” i Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu.
- Również 10 listopada w starym kościółku p.w. Marii Magdaleny, obecnie Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce- Zdroju, odbyła się pierwsza po 1908 roku Msza św. za dusze świętej pamięci ks. Justyna Bulandy, Marszałka Józefa Piłsudskiego i wszystkich, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. Na Święcie Patriotycznym zorganizowanym przez dyrektora rabczańskiego Muzeum- Jana Fudalę, mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. dr Paweł Dudziak w asyście kapelana Związku Podhalan w Polsce ks. Włądysława Zązla oraz kapelana Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan- ks. Pawła Skowrona. Góralską muzyczną oprawę mszy św. zapewnił Kuba Rusiecki ze swoją Kapelą. Po mszy św. wystąpił zespół regionalny Robcusie z Rabki- Zdroju.
- Uroczystości 11 listopada obchodzone były we wszystkich gminach powiatu. W Czarnym Dunajcu uczczono 83 rocznicę odzyskania niepodległości uroczystą Sesją Rady Gminy, w Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej Święto Niepodległości połączono z prezentacją prac Laureatów XXII Konkursu Literackiego im. Piotra Borowego, natomiast w Nowym Targu, podobnie jak w innych miejscowościach, w godzinach przedpołudniowych odprawiona została msza św. koncelebrowana w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w intencji Ojczyzny. Następnego dnia rozstrzygnięty został konkurs „Niepodległość” zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury. W tegorocznej VIII edycji konkursu wzięło udział blisko 200 dzieci. Najlepsze prace wyeksponowano w MDK. Wystawę otworzył burmistrz Marek Fryźlewicz, który także wręczył laureatom nagrody i wyróżnienia.
- 11 listopada w Ludźmierzu odbyło się kolejne spotkanie młodzieży studiującej z Podhala. W programie była msza św. w Ludźmierskim Sanktuarium, a potem spotkanie w Domu Podhalańskim.
- 13 listopada w nowotarskim Urzędzie Miasta za zgodą Rady Miejskiej podpisana została umowa z Geotermią Podhalańską. Geotermia przygotuje koncepcję, która będzie informacją jak i skąd doprowadzić ciepło do Nowego Targu, co będzie pierwszym krokiem do utworzenia Geotermii Nowotarskiej Sp. z o.o.
- Władze miejskie kontynuując cykl spotkań z mieszkańcami miasta, spotkały się 14 listopada w Szkole Podstawowej Nr 5 z nowotarżanami zamieszkującymi starą część miasta / ulice na wschód od ul. Szaflarskiej/. Tematów nie brakowało, jako że na tym terenie znajduje się targowica, niosąca wiele problemów. Na pytania uczestników odpowiadali burmistrzowie: Marek Fryźlewicz i Eugeniusz Zajączkowski. Omówione zostały działania inwestycyjne i edukacyjne samorządu, a na zakończenie spotkania mieszkańcy otrzymali ankiety dotyczące strategii miasta.
- W siedzibie Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej rozstrzygnięty został konkurs adresowany do młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów „Dwadzieścia lat parku narodowego w Gorcach”. Jedną z dwóch głównych nagród w konkursie otrzymała Szkoła Podstawowa Nr 2 z Nowego Targu za ciekawy program propagujący wiedzę o GPN, wyróżniający się dojrzałością formy i bogactwem treści przyrodniczych i historycznych.
- 16 listopada odbyła się zorganizowana przez Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury i Związek Podhalan bardzo udana impreza - „ Dzień Kultury Francuskiej”, która zbiegła się ze świętem beaujolais nouveau, tak więc miłośnicy Francji rozpoczęli imprezę toastem wzniesionym tym właśnie winem. W programie była prelekcja mec. Zbigniewa Rene „Związki historyczne i kulturowe Polski z Francją”, otwarcie wystawy „Stephane Mallarme”, program poetycki, koncert piosenki francuskiej w wykonaniu Iwony Konieczkowskiej, wreszcie projekcja filmu francuskiego „Braterstwo wilków”. Jak przystało na taką uroczystość nie obyło się bez degustacji win i serów francuskich oraz wspólnej zabawy z dyplomatycznymi przedstawicielami Francji.
- Dobiegła końca trwająca kilka lat renowacja najcenniejszego nowotarskiego zabytku – kościoła św. Anny. Wyremontowano dach, wymieniono kościelną posadzkę, zabiegom konserwatorskim poddano sufit, szczególnie dużo czasu poświęcono renowacji kasetonowej polichromii, a także gruntownie odnowiono ołtarze. Inicjatorem przywrócenia zabytku do dawnej świetności był gospodarz świątyni – proboszcz parafii św. Katarzyny ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk. Gros kosztów renowacji pokryły chętne ofiary nowotarżan, partycypował w nich także Urząd Miejski, który ponadto ufundował system stałego monitorowania cennego obiektu. Uroczyste poświęcenie nastąpi w przyszłym roku. Najstarsza nowotarska świątynia uznana jest za jedną z pięciu pereł drewnianej architektury sakralnej na Podhalu. Ten cenny zabytek jest też 1 punktem na trasie przygotowanej przez stronę polską i słowacką noszącą nazwę „Szlak Gotycki”.
- 17 listopada w Galerii „Jatki” odbył się koncert gitarowy Piotra „Lupiego” Lubertowicza.
- Bardzo przyjemną imprezą, szczególnie dla przybyłych degustatorów są konkursy potraw regionalnych. W tegorocznym XXIX już Konkursie Potraw Regionalnych, który odbył się 17 listopada w Łopusznej, Puchar Starosty Nowotarskiego trafił do gospodyń ze Szlembarku, które przyrządziły m.in. kluskę mysiowatą, jajecznicę z miętą i bryjkę bieda. Gaździny oprócz popisów kulinarnych zaprezentowały również tradycyjne zwyczaje, śpiewki i stroje. Zarówno organizatorzy- Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej, Urząd Gminy w Nowym Targu, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Oddział Związku Podhalan w Łopusznej, jak i licznie przybyli goście byli bardzo zadowoleni ze smakowitej prezentacji.
- 17 listopada zmarła Wanda Tarasiewicz, uczestniczka ruchu oporu przeciw okupantowi niemieckiemu w latach II wojny światowej, była więźniarka obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a po wojnie aktywna działaczka społeczna mieszkająca i pracująca w Nowym Targu.Za swą postawę, pracę zawodową i działalność była wielokrotnie odznaczana i nagradzana. Najwyżej ceniła sobie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Oświęcimski. Pochowana została na nowotarskim cmentarzu.
- Po raz kolejny powrócić trzeba do KRONIKI ŻAŁOBNEJ. 21 listopada nowotarżanie pożegnali zasłużoną, długoletnią nauczycielkę Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego – Marię Szoską, która zapisała swą piękną kartę w czasach II wojny światowej w armii gen. Andersa i powróciła do Nowego Targu jako oficer Wojska Polskiego. Spoczęła na nowotarskim cmentarzu obok swego męża Adama Szoskiego pierwszego po wojnie burmistrza Nowego Targu.
- 19 listopada kolejny wykład z cyklu „Uczymy się demokracji” w siedzibie Stowarzyszenia Dla Miasta wygłosił Eugeniusz Zajączkowski v-ce burmistrz i przewodniczący Rady Powiatu. W referacie pt. ”Powiaty – prawdziwy samorząd, czy fikcja samorządności” wyczerpująco omówił najistotniejsze problemy i trudności w pracy powiatów.
- 20 listopada w Galerii „Jatki” odbyła się impreza zatytułowana „Muzyka, poezja, malarstwo” w wykonaniu uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, którą kieruje Lidia Długołęcka –Pinkwart.
- Również tego dnia odbyło się w Urzędzie Miasta spotkanie z nowotarskimi przedsiębiorcami dotyczące podjętych prac związanych z opracowaniem Strategii Rozwoju Miasta Nowego Targu.
- W dniach 23 – 25 listopada w Hali Sportowej „Gorce” odbył się Turniej Koszykówki Młodzików „O Puchar Tatr”.
- 24 listopada odbyła się w MOK uroczysta akademia z okazji Dnia Honorowego Krwiodawstwa.
- 25 listopada wystąpiła w Miejskim Ośrodku Kultury gwiazda Piwnicy pod Baranami – Anna Szałapak. „Koncert na światło świec, magiczne przedmioty i włosy artystki” był gorąco przyjęty przez nowotarską publiczność.
- Również 25 listopada główny sponsor nowotarskiego hokeja Wiesław Wojas i Zarząd Klubu MMKS Nowy Targ spotkali się z nowotarskimi radnymi w sali VIP w Miejskiej Hali Lodowej. Tematem spotkania był stan aktualny i perspektywy hokeja na lodzie w Nowym Targu, który powinien powrócić do chlubnych tradycji KS „Podhale” - popularnych nowotarskich „Szarotek”.
- 26 listopada na zaproszenie Starosty Nowotarskiego Jana Lasyka z wizytą w Nowym Targu przebywał prof. Jerzy Hausner, Minister Pracy i Polityki Społecznej. Przedmiotem wizyty były kwestie funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a także zaawansowania budowy szpitala i sytuacji ekonomicznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nowym Targu. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z Zarządem Powiatu i komendantami służb i inspekcji w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu, na którym byli obecni: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Andrzej Sasuła, radna Sejmiku Ewa Iwulska, burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Eugeniusz Zajączkowski, Kazimierz Dzielski- były poseł na Sejm RP, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Andrzej Martynuska, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Targu Maria Sendrowicz, dyrektor SP ZOZ Stanisław Kłodziński, dyrektor Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie Aneta Wójcik, komendanci straży i służb powiatowych: Komendant Powiatowy Policji Stanisław Gubała i Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Józef Galica oraz sekretarz Rady Powiatowej SLD Jan Gabor. Po spotkaniu odbyła się wizytacja Powiatowego Urzędu Pracy i budowy szpitala w Nowym Targu. Na zakończenie wizyty miała miejsce konferencja prasowa, na której minister podsumował spotkanie.
- 27 listopada w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęły się tradycyjne, już XVIII Podhalańskie Dni Trzeźwości.
- 28 listopada odbył się X Gminny Konkurs Recytatorsko- Gawędziarski im. Andrzeja Skupnia- Florka zorganizowany przez Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Skrzypnem. Patronat nad tym jubileuszowym konkursem gawędy i poezji góralskiej objął Starosta Nowotarski, który ufundował Puchar Starosty.
- Okazały budynek Gimnazjum Nr 1 / dawna szkoła podstawowa„jedynka”/ zwraca uwagę nowotarżan swoim efektownym wyglądem po generalnym remoncie. Wymiana okien, nowa elewacja, wiele zmian i udogodnień w szkole i wokół niej złożyło się na końcowy efekt. Pod koniec listopada oddano do użytku szatnię, co stało się okazją do miłej uroczystości z udziałem burmistrza Marka Fryźlewicza, ks. proboszcza Mieczysława Łukaszczyka, przedstawicieli Zarządu Miasta, Rady Rodziców, pedagogów i uczniów. Goście zostali oprowadzeni po budynku, a następnie zaproszeni na program artystyczny przygotowany przez młodzież.
- Z okazji Miesiąca Ochrony Przyrody Urząd Miasta ogłosił konkurs, którego celem było plastyczne przedstawienie reklamy lub hasła o tematyce proekologicznej. Wpłynęło około 130 prac wykonanych przez uczniów nowotarskich szkół podstawowych, gimnazjów, a także przedszkolaków. 29 listopada z-ca burmistrza Jan Kolasa wręczył laureatom nagrody, wyróżnienia i drobne upominki. Najciekawsze prace wybrane przez jury konkursu wyeksponowano w holu Urzędu Miasta.
- Jubileusz 50-lecia pożycia w związku małżeńskim obchodziło w tym roku 20 par z Nowego Targu:
- Władysława i Stanisław Białoniowie
- Antonina i Augustyn Bołdysowie
- Alicja i Józef Borowiczowie
- Anna i Mieczysław Bryniarscy
- Józefa i Stanisław Dominowie
- Maria i Stanisław Fryźlewiczowie
- Janina i Józef Guzikowie
- Władysława i Ludwik Jędrolowie
- Agnieszka i Stanisław Jędrolowie
- Anna i Stanisław Knurowscy
- Władysława i Stanisław Kurasiowie
- Wiktoria i Zygmunt Mirgowie
- Zofia i Juliusz Orzechowscy
- Maria i Stanisław Pyzowscy
- Anna i Bronisław Serwanowie
- Czesława i Leon Siemaszkiewiczowie
- Stanisława i Stanisław Starczowscy
- Janina i Józef Suscy
- Władysława i Jan Waksmundzcy
- Krystyna i Czesław Zarzyccy
- Minister obrony narodowej uhonorował nowotarskiego burmistrza Marka Fryźlewicza brązowym medalem ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU. Medal wręczył burmistrzowi podczas listopadowej sesji ppłk. Krzysztof Cypara.
- W czasie listopadowej sesji Rady Miejskiej, w związku z wygaśnięciem mandatu zmarłego Rafała Sobolewskiego, został zaprzysiężony jako radny Józef Trzciński.
- Nowotarscy radni dyskutowali o rozwiązaniu Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego, spółki, której miasto jest jedynym udziałowcem. Decyzję o postawieniu w stan likwidacji i zbyciu majątku odłożono na grudzień.
- 30 listopada w Zespole Szkół Rolniczych w Nowym Targu odbyło się uroczyste zakończenie i podsumowanie „Programu edukacji ekologicznej z zakresu odnawialnych źródeł energii na Podhalu dla młodzieży szkół średnich i gimnazjów”. Program przygotowała nauczycielka biologii w ZSR – Elżbieta Głodkiewicz. Edukacja ekologiczna nie ograniczyła się tylko do konferencji i seminariów, młodzież obejrzała także wiele interesujących obiektów m.in. Laboratorium Geotermalne, Zaporę Czorsztyńską, skanseny, oczyszczalnię ścieków. Efektem zrealizowanego programu jest dwadzieścia kompletów edukacyjnych z materiałami drukowanymi, multimedialną prezentacją i filmem video. Z tej też okazji Elżbieta Głodkiewicz wspólnie z Beatą Kępińską wydały publikację „Energie odnawialne na Podhalu”. Program dofinansowało miasto Nowy Targ, starostwo oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
Grudzień
- 1 grudnia otwarł swoje biuro poselskie mieszczące się przy ul. Kopernika 12 poseł Stanisław Jarmoliński.
- 1 grudnia zaczął pełnić obowiązki nowy dyrektor Teatru Lalek Rabcio w Rabce- Zdroju. W wyniku ogłoszonego na początku listopada konkursu stanowisko zostało powierzone Zbigniewowi Wójciakowi.
- 1-2 grudnia ks. Sławomir Kowalski zorganizował XII Podhalański Przegląd Piosenki Religijnej SAKROSONG 2001, którego mottem były słowa z Ewangelii św. Łukasza „Nie bój się – wypłyń na głębię”. Rozpiętość wiekowa uczestników była znaczna , a więc i repertuar bardzo urozmaicony. Najlepsi wykonawcy wytypowani przez jury wystąpili w Koncercie Laureatów, w czasie którego wręczono nagrody i wyróżnienia. I nagroda w kategorii dziecięcej przypadła scholi ”Stokrotki” z Zakopanego, natomiast w kategorii młodzieżowej I nagrodę otrzymał zespół z Krempach. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych były też zespoły z Nowego Targu. III nagrodę otrzymał zespół „Promyk” z parafii NSPJ, a wyróżnienia zespoły: „Stokrotki”, „Przyjaciele” i „ Kwiatuszki”.
- Na początku grudnia powstał pierwszy w Powiecie Nowotarskim, a jeden z kilkunastu istniejących w Polsce, rodzinny dom dziecka. Rodzinne domy dziecka o wiele bardziej od państwowych placówek opiekuńczych przypominają normalny dom. Do małżeństwa z Rabki- Zdroju, które prowadzić będzie rodzinny dom dziecka trafi czwórka dzieci. Pod ich opieką- jako rodziny zastępczej znajdują się już cztery dziewczynki. Pieniądze na funkcjonowanie domu przydzielił Wojewoda Małopolski, a starosta Jan Lasyk przekazał akt powołania na dyrektora Rodzinnego Domu Dziecka nowej mamie czwórki dzieci- Mieczysławie Pasternak.
- Grudniowe obfite opady śniegu, które były utrapieniem dla mieszkańców i służb drogowych, cieszyły narciarzy, którzy mieli wyśmienite warunki do uprawiania sportu. Z myślą o miłośnikach biegania na nartach, władze miejskie kosztem 1 400,- zł przygotowały trasy narciarskie w rejonie lotniska i Długiej Polany w miejscach najbardziej uczęszczanych przez amatorów „biegówek” i „śladówek”.
- 4 grudnia w MDK odbyły się miejskie eliminacje Konkursu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia-Florka. Do finału w Białym Dunajcu jurorzy zakwalifikowali 8 uczestników.
- 4 grudnia w Hali Sportowej „Gorce” zakończyły się kolejne rozgrywki Nowotarskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki. Najlepszymi wynikami poszczycić się mogą: drużyna nauczycieli, Rolmet, TKKF z Rabki oraz drużyna z Krościenka.
- 6 grudnia jak każe tradycja św. Mikołaj odwiedzał dzieci nie tylko w domach prywatnych, ale także przedszkolach, szkołach i instytucjach. Św. Mikołaj wraz z dzieciakami ze Szkoły Podstawowej Nr 11 i oczywiście z workiem prezentów odwiedził także najmłodszych pacjentów nowotarskiego szpitala.Z tej też okazji zorganizowano na nowotarskim basenie „ Mikołajowe zawody pływackie”, w których wzięło udział ok. 100 zawodników ze szkół podstawowych i gimnazjów. Zawody wygrała reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 6.
- 7 grudnia w Galerii „Jatki” odbył się wernisaż wystawy Krzysztofa Bojarczuka, na której twórca zaprezentował swoje prace malarskie.
- 8 grudnia władze naszego miasta uczestniczyły w uroczystości otwarcia i poświęcenia kolejki krzesełkowej ‘ Kotelnica’ w Białce Tatrzańskiej, która jest świetnym przykładem współdziałania dla dobra ogółu. Ponad 250 właścicieli potrafiło się porozumieć, utworzyć spółkę /ok.60 udziałowców/ i wybudować kolejkę, która wraz z przyległymi terenami / 17 ha/ będzie kolejną atrakcją Białki i Podhala, nie tylko w sezonie zimowym.
- W dniu Św. Ambrożego-, 9 grudnia bartnicy z Podhalańskiego Koła Pszczelarzy obchodzili święto swojego patrona. Przy okazji święta w Zubrzycy Górnej pszczelarze wręczyli złote odznaki Za Zasługi dla Pszczelarstwa. Otrzymali je: Marek Fryźlewicz, ks. Franciszek Rembiesa, Leszek Burzykowski, Władysław Kaszuba, Aleksander Kolusz, Stanisław Żygadło, Stanisław Ślimak, Marek Wierzba i Franciszek Janczy. Na spotkaniu poruszono problemy pszczelarstwa związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej i sposoby ich rozwiązania, gdzie wysoka jakość polskich produktów pszczelarskich może stać się wizytówką Polski w Europie.
- 10 grudnia na Zamku w Niedzicy odbyło się spotkanie przedstawicieli dwóch euroregionów: polsko – słowackiego „Tatry” i słowacko – węgierskiego „ Wag-Dunaj-Ipola”, w czasie którego Wendelin Haber, Peter Burian i Ferenc Benko podpisali umowę o współpracy. Porozumienie dotyczy przede wszystkim współpracy w zakresie kultury i wymiany turystycznej oraz wspólnych starań o pieniądze z Unii Europejskiej. Pierwszą wspólną imprezą kulturalną będzie „Euroregion bez granic 2002”.
- Kolejny wykład w ramach cyklu „Uczymy się demokracji” wygłosił w siedzibie Stowarzyszenia dla Miasta prof. Stanisław Hodorowicz, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Wykład nosił tytuł „Edukacja- Podhale –Przyszłość”.
- Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy oraz jubileuszu 20-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – 11 grudnia odbyło się doroczne spotkanie chorych na cukrzycę zrzeszonych w nowotarskim kole PSD. Spotkanie przebiegało w świątecznym nastroju, najlepsze życzenia uczestnikom złożył z-ca burmistrza Eugeniusz Zajączkowski, następnie dzielono się opłatkiem i słuchano kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru Szkoły Muzycznej. Była to również okazja do wręczenia medali 20-lecia PSD, które za szczególne zasługi otrzymali Danuta Fabrycy i dr. Jan Bernakiewicz.
- 11 grudnia członkowie i sympatycy Związku Podhalan spotkali się na Posiadach w swojej siedzibie przy stołach zastawionych wigilijnymi potrawami. Gościem wieczoru był prof. Stanisław Hodorowicz, który dzielił się ze słuchaczami wspomnieniami wigilijnymi.
- W przedświątecznej atmosferze 12 grudnia w MOK odbył się koncert Chóru i Orkiestry symfonicznej „Ostinato” pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Głównym punktem programu było Reguiem Mozarta.
- Również 12 grudnia odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury kiermasz świąteczny prac dzieci połączony z otwarciem wystawy „Szopka 2001”. Pieniądze zebrane ze sprzedaży kartek świątecznych, stroików, ozdób, grafik i innych prac plastycznych przekazane zostały na zakup materiałów niezbędnych w pracowniach i kołach zainteresowań MDK.
- Galeria „Jatki” zorganizowała kolejne imprezy muzyczne.13 grudnia koncertował Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu, a 15 grudnia odbył się koncert „Kolędy świata”.
- Warto odnotować, że do udziału w sympozjum „Przez rozwój samorządów terytorialnych do społeczeństwa obywatelskiego”, które odbyło się we Lwowie zaproszeni zostali samorządowcy z Polski, w tym również z Nowego Targu. W czasie lwowskiego sympozjum wykłady wygłosili: Eugeniusz Zajączkowski /na temat zagadnień prawnych/ i Jan Kolasa / na temat usług komunalnych/.
- 14 grudnia w MOK odbyła się uroczystość zakończenia i podsumowania jubileuszowego XXV Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej oraz wernisaż wystawy pokonkursowej. Była to okazja do przypomnienia historii Klubu Plastyka Amatora i ludzi z nim związanych. W tegorocznym konkursie wzięło udział 59 autorów, którzy dostarczyli aż 231 prac. Jury wybrało na wystawę 84 prace, a twórców najlepszych, najciekawszych dzieł nagrodziło i wyróżniło. Laureatami konkursu zostali: Kazimierz Skórski – I nagroda za płaskorzeźbę „Oracz biedy”, Janina Maślankowa oraz Franciszek Wiercioch - II równorzędne nagrody, Piotr Biłak – III nagroda.Wyróżnienia otrzymali: Jacek Giełczyński, Barbara Cyrwus, Łukasz Pustułka i Eugeniusz Bogucki. Nagrodę Specjalną otrzymał za całokształt twórczości Józef Słowakiewicz, dla którego jubileusz Klubu zbiegł się z 25-leciem własnej pracy twórczej.
- 14 grudnia, Caritas Archidiecezji Krakowskiej dokonała uroczystego otwarcia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Odrowążu Podhalańskim. Aktu poświęcenia i otwarcia dokonał J.E. ks. kardynał Franciszek Macharski. Uroczystą mszę św. pod przewodnictwem ks. kardynała koncelebrowali księża przybyli nie tylko z parafii powiatu, ale i zaproszeni z całej Polski. W uroczystościach uczestniczył Dyrektor Generalny Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Jan Kabziński, przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Tadeusz Mękarski- dyrektor krakowskiego Oddziału PEFRON, starosta Jan Lasyk, burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, Kazimierz Dzielski- wójt Gminy Czarny Dunajec, Aneta Wójcik- dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a także sołtysi okolicznych miejscowości i osoby związane z utworzeniem warsztatów. Warsztaty w Odrowążu Podhalańskim, jako oddział Caritas rozpoczęły działalność służącą osobom z różnymi dysfunkcjami, zwłaszcza intelektualnymi.
- Rozstrzygnięty został konkurs literacki „Co się komu w duszy gra”. Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbyło się 15 grudnia w Galerii „Jatki”. Najwyższy laur przypadł gimnazjalistce Aleksandrze Radziszewskiej, II nagrodę otrzymała Anna Zientara, a III Sylwia Bator. W tegorocznych zmaganiach poetyckich uczestniczyło 33 uczniów z Nowego Targu, Limanowej, Zakopanego i Gorlic.
- Muzeum Podhalańskie PTTK w Nowym Targu świętowało 35-lecie działalności. Uroczystości jubileuszowe, które odbyły się 15 grudnia w Ratuszu były znakomitą okazją do wspomnień i refleksji, do przypomnienia najbardziej zasłużonych działaczy z nieżyjącym już Czesławem Pajerskim na czele, wreszcie nagrodzenia i odznaczenia tych, którzy w sprawie Muzeum najbardziej się zasłużyli. Warto zaznaczyć, że nasze Muzeum jest jednym z 12 w Polsce, którym udało się przetrwać trudne dla kultury czasy transformacji ustrojowej, co zawdzięcza opiece władz miejskich. Nowotarskie Muzeum posiada bardzo cenne zbiory. Wśród prawie 7 tysięcy eksponatów znajdują się m.in. wyposażenia zakładów rzemieślniczych, unikatowe na skalę europejską wyposażenie XIX wiecznej drukarni, zbiory kapliczek, dzieła artystów nowotarskich, bogate zbiory druków ulotnych, pamiątki po nowotarskich Żydach, numizmaty, pieczęcie i wiele innych wartościowych eksponatów, z których spora część nie była nigdy publicznie eksponowana. Obecny na uroczystości ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk zaproponował przekazanie budynku starej plebanii na potrzeby Muzeum, gdzie po niezbędnym remoncie mogą być sale ekspozycyjne, a także można będzie wykorzystać piękne piwnice. O historii Muzeum mówił w czasie uroczystości Stanisław Marek szef oddziału PTTK, a o dniu dzisiejszym i bieżącej działalności zwłaszcza wystawienniczej szefowa Muzeum Joanna Voit. Muzeum od Rady Miasta otrzymało MEDAL PAMIĄTKOWY. Medal 650 Miasta Nowego Targu z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza otrzymali także Grażyna i Maciej Żelazny, Kazimierz Pajerski i Ryszard Bittmar. Ministerstwo Kultury przyznało ZŁOTE ODZNAKI ZA OPIEKĘ NAD ZABYTKAMI, które wręczono Agnieszce Blaszyńskiej, Franciszkowi Potoczkowi, Alojzemu Śmiechowi, Władysławowi Obłaźnemu, Antoniemu Nowakowi i Jerzemu Mroczce. Z okazji jubileuszu otwarto w salach Ratusza wystawę będącą przekrojem posiadanych przez Muzeum zbiorów.
- Rynek księgarski wzbogacił się o kolejne publikacje. Ukazał się album autorstwa Elżbiety Głodkiewicz „Pomniki przyrody powiatu nowotarskiego” wydany wspólnym staraniem samorządów Nowego Targu i Rabki, którego promocja odbyła się 17 grudnia w nowotarskim Ratuszu w czasie spotkania forum „Zielone Miasto Nowy Targ”. Wcześniej w Spółdzielczym Domu Kultury promowana była książka Jerzego Wcisły „Przebudzenie, nadzieja, wiara” traktująca o problemach wychodzenia z nałogu alkoholowego.
- 18 grudnia w MOK odbyło się spotkanie autorskie Macieja Pinkwarta pt.„Dziewczyna z Ipanemy”, w czasie którego autor promował swą twórczość poetycką i literacką.
- Tego samego dnia zakończono i podsumowano Gminny Konkurs Literacki w Kluszkowcach.
- Infrastruktura turystyczna nad Jeziorem Czorsztyńskim wzbogaciła się o nowy obiekt turystyczny- Dom Wycieczkowy Pod Taborem, który uruchomił Zespół Zbiorników Wodnych w Niedzicy. Oficjalne otwarcie z udziałem władz powiatowych i gminnych odbyło się 18 grudnia. Na uroczystości otwarcia i zwiedzania nowego obiektu przybyli oprócz gospodarzy obiektu i prezesa ZZW Jacka Młodkowskiego również starosta Jan Lasyk, wójt gminy Łapsze Niżne- Antoni Kapołka oraz przewodniczący Rady Gminy Łapsze Niżne - Franciszek Payerhin.
- 19 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 10 odbył się opłatek, w którym uczestniczyli członkowie Zarządu Miasta i dyrektorzy szkół i przedszkoli miejskich.
- 20 grudnia w pomieszczeniach biurowych Miejskiej Hali Lodowej otwarto Poradnię /wcześniej mieściła się w szpitalu/ dla osób z problemami alkoholowymi. Ponadto w tym dniu:
- Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej „Promyk” zorganizował Świąteczny Kiermasz Charytatywny,
- dzieci z Przedszkola Nr 1 wystawiły „Jasełka”,
- w Galerii „Jatki” koncertowali soliści, kameraliści oraz chóry Szkoły Muzycznej w Nowym Targu.
- 20 grudnia harcerze z 18 Nowotarskiej Drużyny Harcerskiej przekazali Światełko Betlejemskie staroście Janowi Lasykowi, a następnie burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi. Harcerze nowotarscy przejęli Światełko Betlejemskie od harcerzy słowackich na przejściu granicznym na Łysej Polanie. Podzielili się nim z urzędami nowotarskimi, a 22 grudnia uroczyście przekazali światełko do bazyliki mniejszej w Ludźmierzu i do nowotarskiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- 21 grudnia w Izbie Regionalnej w MOK odbyło się spotkanie z Kasią Stopką /królową Związku Podhalan w Ameryce/ i komitetem Akcji Pomocy dla Dzieci Niepełnosprawnych.
- Już po raz piąty młodzi nowotarżanie świątecznie ustroili rosnącego przed Ratuszem okazałego świerka. W tym roku o artystyczną oprawę zadbały dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 5. Przy tej okazji przedstawiły poszukiwania św. Mikołaja, który szczęśliwie odnaleziony kierował ubieraniem choinki. Na zakończenie uczniowie chętnie skorzystali z zaproszenia burmistrza Marka Fryźlewicza i udali się na herbatkę do Ratusza.
- Rozpoczęte zostały kosztem 67 tys. zł prace nad Strategią Rozwoju Nowego Targu. Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji podjął się opracowania spójnej, akceptowanej powszechnie wizji i misji miasta, określenia jego głównych funkcji i wyodrębnienia priorytetowych kierunków rozwoju Nowego Targu. Posiadanie takiego dokumentu ułatwi pozyskiwanie środków finansowych z Unii Europejskiej na prowadzone inwestycje. W grudniu odbywały się warsztaty, które z założenia włączyły w proces przygotowań Strategii liczną grupę mieszkańców stolicy Podhala. Konsultacje społeczne zaowocowały wieloma ciekawymi koncepcjami.
- Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, Czesława i Adam Worwowie zaprosili na wieczerzę wigilijną do swojej restauracji „Ruczaj” wszystkich samotnych i ubogich. Aby w te wyjątkowo rodzinne święta nikt nie czuł się osamotniony również w PKPS przygotowano wspólny posiłek wigilijny.
- W grudniu zima rozgościła się na dobre, śniegu i mrozu nie brakowało, ale i tak w wigilijny wieczór wielu nowotarżan wybrało się w góry na tradycyjne pasterki. W świąteczne dni nasze miasto było ciche i spokojne. Jak przystało na prawdziwie rodzinne święta nowotarżanie spędzili je w domach z najbliższymi.
- 27 grudnia Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy zorganizował międzynarodowy turniej hokejowy młodzików – O MEMORIAŁ TADEUSZA KACIKA z udziałem drużyn z Czech, Łotwy, Słowacji i Danii. Zawody wygrali gospodarze.
- Po raz pierwszy w 11 letniej działalności samorządu Rada Miejska uchwaliła budżet dla miasta na przyszły rok już na grudniowej sesji. Dziękując Radzie za przyjęcie głównej uchwały / 26 głosów za i 1 przeciw/ burmistrz Marek Fryźlewicz określił przyszłoroczny budżet jako trudny, ale realistyczny i przede wszystkim rozwojowy, gdyż 37 % wszystkich pieniędzy miasto przeznacza na inwestycje.
- Dochody własne zostały ustalone w wysokości: 42 733 584,- zł
- Wydatki zaplanowano w wysokości: 50 227 084,- zł
- Deficyt budżetowy w kwocie 7 493 500,- zł ma być pokryty przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów.
- Zespół Regionalny „Śwarni” i Urząd Miasta zaprosili nowotarżan na Kolędową Biesiadę 29 grudnia do sali widowiskowej MOK. Po występach, wspólnym śpiewaniu kolęd i pastorałek uczestnicy raczyli się góralską herbatą i regionalnymi smakołykami. W czasie Biesiady odbyła się licytacja baniek choinkowych z podpisami znanych artystów i nowotarżan, z której dochód przekazano na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 na Kowańcu.
- Warto odnotować, że w roku 2001 nastąpiła intensyfikacja prac budowlanych w szpitalu im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Przy tej inwestycji w b.r. wykonano roboty o wartości 25 750 000 zł. Oddano do użytkowania: oddział neurologiczny na 15 łóżek, zakończono prace pod względem budowlano- instalacyjnym i wyposażono oddział diagnostyczny, do którego zakupiony został tomograf, RTG i wyposażenie ciemni, mammograf, oraz komputerowy system administracji danych. Oddano część administracyjną szpitala, tj. gabinety dyrektorów, sale konferencyjne z zapleczem sanitarnym, małą gastronomią, a także aptekę. Nastąpił również częściowy odbiór bloku operacyjnego. Jako inwestycje ogólne dla szpitala zakupiono serwer i 32 komputery, a także wyposażenie do tzw. systemu tacowego transportowania. Doposażono oddziały: chirurgii- do pracowni endoskopii zakupiono gastrofiberoskop, w zakładach bakteriologii i diagnostyki wyposażono laboratoria, na oddziały kardiologii i neurologii zakupiona została aparatura monitorująca, a oddział intensywnej terapii został doposażony w niezbędny sprzęt. Oprócz oddziałów wykonano większość robót na lądowisku dla helikoptera, tj. ukończono płytę i drogę dojazdową.
- Pierwszy rok nowego wieku i nowego tysiąclecia dobiegł końca. Ostatnie grudniowe dni sprzyjały zadumie i refleksji. Nowotarżanie na ogół witali Nowy Rok w rodzinnym i przyjacielskim gronie, nieliczni na publicznych balach i zabawach, ale wszyscy witali 2002 rok z nadzieją.
Zofia Giełczyńska, Ewa Piątkowska, „Almanach Nowotarski”, Nr 6, Rok 2002, Nowy Targ 2002 r., s. 168 – 241.